Igor Taro, Moskva 13. september 2005 00:00
Vene kuningakoja eesotsas seisev vürstinna Maria Romanova avaldas hiljutisel Venemaa-reisil veendumust, et keisri suguvõsa peaks lähiajal Venemaale kolima.

Nikolai II suguvõsa liikmete käigud Venemaale tekitavad alatihti spekulatsioone monarhia taastamise võimalikkusest. Sedapuhku on üks Romanovite suguvõsa järeltulija avaldanud soovi astuda selles suunas otsustavaid samme.

Madridis sündinud ja seal alaliselt elav Maria Romanova käis eelmisel nädalal ülemaailmsel kasakate kongressil, kus vihjas, et soovib kolida oma ajaloolisele kodumaale. Ajakirjanikud tõlgendasid seda kui kavatsust nõuda Romanovitele tagasi 1917. aastal kaotatud troon, kuid keisripere esindaja pidas niisugust asja enneaegseks.

Tema kuningliku kõrguse kantseleiülem Aleksander Zakatov täpsustas, et esialgu ei räägita monarhia taastamisest Venemaal. «Dünastia peaks resideerima alaliselt siin. Soovime, et selleks oleks loodud vastavad tingimused, ja loodame, et protsessi kulg kiireneb,» sõnas Zakatov ajalehe Novõje Izvestija teatel. «Dünastia liikmetel on suur ajalooline potentsiaal, sidemed teiste kuningakodadega ja vaimne autoriteet. Kõike seda võiks tõhusamalt kasutada, kui ainult riik seda toetaks. Pealegi on see levinud praktika.»

Ajaleht möönab, et Romanovite Venemaal-käimisi saadab tihtipeale võimude poolt eriline austusavaldus, sest need korraldatakse just siis, kui võimudele sobilik. Väidetavalt on monarhia taastamist eriti tõsiselt kaalutud 1990ndatel Boriss Jeltsini teisel ametiajal. Novõje Izvestija kirjeldatud skeemi kohaselt saanuks Jeltsinist Maria Romanova poja Georgi hooldaja kuni poisi täiskasvanuks saamiseni. Nii pidavat isegi Kremli polgu ajaloolise vormi taastamine olema seotud võimaliku kroonimistseremooniaga.

Enamik ajalehe küsitletud politolooge ja poliitikuid ei pidanud monarhia taastamist tänapäeva Venemaal kuigi tõenäoliseks. Esiteks katkenud järjepidevuse tõttu – Maria Romanova peret pole kaugeltki kõik Romanovid troonipärijatena tunnustatud. Teiseks puudub monarhia taastamise ideel rahva toetus – viimati pooldas seda vaid 17% küsitletutest, 48% oli vastu.