Eesti uudised

Eesti katoliku kirik sai piiskopi (4)

Allar Viivik , 12. september 2005 00:00
UUES AMETIS: Laupäevast on Philippe Jourdan Eesti katoliku kiriku piiskop.Foto: Teet Malsroos
Laupäeva hommikul pühitseti Oleviste kirikus Eesti katoliku kiriku piiskopiks isa Philippe Jourdan.

Philippe Jourdani pühitsesid piiskopiks paavsti nuntsius, peapiiskop Peter Stephan Zurbriggen koos Moskva peapiiskopi Tadeusz Kondrusiewiczi ja Opus Dei prelaadi Javier Echevarriaga. Kohal viibis ka Riia peapiiskop, kardinal Janis Pujats.

Pühitsemistalitust austasid Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute juhid, Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel, ekspresident Lennart Meri, peaminister Andrus Ansip ning ministrid Paul-Eerik Rummo ja Raivo Palmaru. Pühitsemise missa kestis poolteist tundi ning seda näitas laupäeva pärastlõunal ka Eesti Televisioon.

Philippe Jourdani pidulik ametisseseadmise tseremoonia ning missa oli õhtul Peetruse ja Pauluse katoliku katedraalis. Et Philippe Jourdani nimetas ametisse paavst Johannes Paulus II tänavu 23. märtsil, kümme päeva enne oma surma, mälestati pühitsemisega ka paavsti Tallinna visiidi 12. aastapäeva.

Isa Jourdan on teine Eestis töötav katoliku piiskop pärast reformatsiooni ehk ligi 500 aasta jooksul.

Tema eelkäija oli piiskop ja apostellik administraator, jesuiit Eduard Proffitlich, kes pühitseti piiskopiks 1936. aastal. Ta hukkus Nõukogude Liidu vangilaagris kuus aastat hiljem.

Eesti katoliku kogudused allutati pärast sõda Riia peapiiskopkonnale. Praegu on kogudused Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Ahtmes, Sillamäel, Kiviõlis ja Valgas. Viimase rahvaloenduse andmetel on Eestis 5757 täiskasvanud katoliiklast.

Isa Philippe Jourdan on sündinud 30. augustil 1960 Daxis Prantsusmaal. Õppinud matemaatikat ja saanud inseneri kutse. 1980. aastal asus ta õppima Roomas teoloogiat, on töötanud Pariisi ülikooli kaplanina ning Opus Dei juhendajana.

Eestisse tuli ta 1996. aastal. Lisaks emakeelele kõneleb ta eesti, vene, inglise, hispaania, itaalia ning saksa keelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee