Eesti uudised

Koer lapsendas kaks kassipoega (25)

Allar Viivik , 1. september 2005 00:00
KASUEMA: Kümneaastane Nipu võttis kaks kuuvanust kassipoega kohe omaks.Foto: Erakogu
Harjumaal Laagris hakkas koer kahele hüljatud kassipojale emaks. Nipu imetas «kasulapsi» ning tegi neile pappkasti mugava pesa.

Kass tõi pojad ühte Laagri eramu kuuri juuli lõpus ja lasi ise jalga. Kaks nädalat tagasi leidis kiisud majaperemees Üllar Pikknurm, kes tõi väetid loomad oma eramusse.

«Üritasime algul kogu perega kahte poega lutist ja pipetist piimaga toita,» räägib mees. Kuid varsti said kiisud tuttavaks kümneaastase bolonka- ja puudlisegu Nipuga.

Algul võttis koer kassipoegi nagu tillukesi mänguasju, püüdis neid käppadega veeretada ning naksata.

Kuid siis ärkas koeras emainstinkt. Ta pesi kiisud peast sabani puhtaks. «Võttis kausist keelega vett ja limpsis siis kassid üle,» kirjeldab mees.

Pärast pesemist keeras emakoer ennast selili, Üllar pani kassipojad koera kõhule ning need hakkasid lutsima. Varsti saidki kiisud suud valgeks.

«Kiisud olid väga rahul ja said stressist üle. Nad leidsid endale lõpuks ema,» ütleb peremees. Veidi aega hiljem tegi bolonka endale ja kasulastele suurde pappkasti ka pesa, kus loomad tänaseni magavad.

Praegu enam koer kasse ei imeta. Poegi tuleb pudelipiimaga toita. Aga kiisude kaitsmine ning kantseldamine on endiselt Nipu amet. «Võõraid ta kassidele ligi ei lase. Ja kui pisikesed on aias, siis püüab ta neid ka seal kantseldada,» kirjeldab Üllar. Ta kinnitab, et pole varem taolisest emahoolest kuulnud, kus koer kassid lapsendab. Küll teab peremees, et kass on koerakutsikaid imetanud ning kasvatanud.

Koerte koolitaja Sirje Vets tunnistab: midagi üleloomulikku sellises lapsendamises ei ole. «Loomadel, eriti koertel on tugev emainstinkt. Ning kui nad avastavad, et teiste pojad on hüljatud, siis tahavad nad neid tingimata aidata,» seletab Vets.

Tema sõnul on koerad hoole pärinud huntidelt. Võsavillemite karjas on mõned emased ehk nn. ammed, kes imetavad kaaslaste kutsikaid ja hoolitsevad nende eest.

Ka mitmes loomaaias on juhtunud, et koerad kasvatavad mõnd võõrast loomalast. «Kusjuures poeg võib olla kasuemast lõpuks kordi suurem. Aga emainstinkt teeb kõik tasa,» teab Sirje Vets.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee