Uudised

IN MEMORIAM  

4. märts 1998 00:00

Henno Rajandi
19.X 1928 - 1.III 1998

Meie hulgast lahkus särav isiksus ja haritlane, tõlkija ja keeleteoreetik, dz^entelmen ja poliitikaanalüütik Henno Rajandi.

Westholmi gümnaasium ja 7. keskkool, mille Henno Rajandi lõpetas 1947, vihjavad heale hariduspõhjale, aga aeg, mis selle koolipõlvega kaasas käis, võis säästa vaid neid, kel endal hingeline kindlus olemas. Tema Tartu Ülikoolis õppimise aastad 1948-1953 olid ühiskonna jaoks veelgi pöörasemad, ent ju olid prantsuse filoloogia stuudium ja edumeelne sõpruskond need, mis kujundasid Henno Rajandi just nii avaraks, nagu pärast kogeda võisime.

Üheksa aastat toimetajatööd kirjastuses oli ühtlasi ettevalmistus pikaaegseks silmapaistvaks tõlkijategevuseks.

Henno Rajandi kuulus hiilgavasse tõlkijate plejaadi, kes jagasid teistega nii oma teadmisi kui ka eeskujulikku keele- ja stiilitaju.

1969 kaitses ta kandidaaditöö, 70-ndate algul pidas ta juba ülikoolis loenguid prantsuse kirjandusest ja kümnendi keskpaiku asus KKI-s moodustama gruppi, kes asuks kirjutama eesti keele teaduslikku grammatikat.

Uue iseseisvusaja hakul kutsus Lennart Meri teda juhtima Eesti Instituuti, mis oli mõeldud Eesti diplomaatilise kaadri kasvulavaks. Siin oli Henno Rajandil võimalik esimest korda rakendada tõsiselt oma poliitilist silmaringi ja pedagoogilist vaistu.

Kaotus on väga ootamatu ja ränk, ent Henno Rajandi töö on olnud nii mahukas ja oluline, et valutunde kõrval saame mõelda ka tänulikkusest.

Ärasaatmine laupäeval, 7. märtsil kl. 16.00 Pärnamäe krematooriumis.

Eesti Kirjanike Liit

Eesti Instituut

EV Kultuuriministeerium