Uudised

"Kaasani" rühmituse kohtuasi lagunes lõplikult  

3. märts 1998, 00:00

TIIU PÕLD

Suure käraga alanud kaitsepolitsei uuritud nn. kaasanlaste rühmituse tuumiku kriminaalasi lagunes lõplikult - eile astusid kõik seitse kohtualust Tallinna linnakohtust välja oma musta rõivastunud noorikute käevangus.

Nn. kaasanlasi süüdistati väljapressimistes ja röövimistes aastail 1992-1996. Seitsmik eitas üksmeelselt oma süüd. Kohtus taganesid oma esialgsetest ütlustest ka kannatanud.

Tagajärjeks oli see, et Sergei Brezgin (28) ja Eduard Silitš (29), kes ainsana olid vahi all, lasti kohtusaalis vabaks. Sergei Brezgini, Mihhail Kislenko (30) ja Vladimir Astašovi (36) kuritöö kvalifitseeris kohus omavoliks, karistades kaht esimest kolme ja viimast kahe kuu pikkuse arestiga.

Et osal neist on see kantud, osal aegunud, ei saadetud neist ühtki arestimajja. Ka mõistis kohus kolmikult kannatanu Vladimir Gubinski kasuks välja 12 000 krooni tolle dz^iibi lõhkumise eest.

Andrei Brezgini (32), Vladimir Nikonovi (45), Aleksei Sjutkini (36) ja Eduard Silitši mõistis kohus õigeks kuritegude tõendamatuse tõttu.

Süüdistuse kohaselt nõudsid kohtualused Eduard Kiljakilt (too mees on juba ise kinni) 1994. aasta kevadel, et too vormistaks kahe alkoholikonteineri tollidokumendid. Et Kiljak seda ei teinud, nõutud talt 100 000 USA dollarit "kahjutasu". Selle summa oli Kiljak suutnud tänu trellide taga istuva nn. Narva allilma ristiisa Anton Leštšitski eestkostele vähendada 17 000 dollarini.

Ent sama aasta suveks olid väljapressijad kasvatanud summa siiski 30 000 dollarini. Maksmata jätmise korral lubatud Kiljaki ja ta perega arved klaarida. Kuigi Kiljak oli loovutanud sügisel väljapressijatele 14 000 pudelit konjakit (52 000 dollari väärtuses) ja 1500 dollarit sularaha, võtnud kamp talt järgmise aasta kevadel ka mersu.

Teine kuritöö, mida seitsmikule süüks pandi, oli aastast 1992. Firma Metropol omanik Peeter Kollom oli ajanud äri Kaasani firmaga Namus ja jäänud neile Lääne-Eesti Panga pankroti tõttu võlgu. Järgmisel aastal hakanud Kaasani firma oma Eesti esindaja kaudu Kollomilt võlga tagasi nõudma, kusjuures süüdistuse kohaselt olnud tal abiks ka kohtualused.

Metropol oli loovutanud väljapressijatele Mark Kalev Kostabi maalide näituse (väärtus 45 000 dollarit), kuid võla katteks võetud ka firma BMW.

Kolmas kuritöö oli aastast 1995, mil nn. kaasanlased olid peksnud Tallinna betoonitehases läbi Valeri Gubinski, kellelt oli relva ähvardusel võetud dz^iip ja mersu. Kui ohver oli asjast politseisse teatanud, ähvardatud teda telefoni teel ja lubatud siis rahule jätta, ka auto tagastada, kui mees oma avalduse politseist tagasi võtab.

Seitsmiku vahistamisel võttis kaitsepolitsei neilt läbiotsimisel ära lõhke- ja süütematerjali, samuti narkootikume, ent ometi lõppes kohtuprotsess fiaskoga.

ARNO SAARE fotod

Kohtu alla anti väljapressijad, keda ähvardas pikk vabadusekaotus. Kohtust lahkus seitse vaba meest, sealhulgas Vladimir Nikonov ja Aleksei Sjutkin, (tagareas vasakult) Andrei Brezgin ja Mihhail Kislenko.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee