Eesti uudised

Sissemurdjate küüsi langenud Jarno Lauri: «Nägin vaid varaste välkuvaid jalgu.»  (5)

Kadri Jakobson , 18. juuli 2005, 00:00
Kurjategijad viisid riigikoguliikme Jarno Lauri Tartumaal asuvast eramust riigikogu tööarvuti, fotoaparaadi ja rahakotist umbes 2000 krooni sularaha. Pole välistatud, et poliitikul tuleb arvuti kinni maksta.

Sotsiaaldemokraat Jarno Laur (30) magas ööl vastu neljapäeva oma Ülenurmel asuva eramu teisel korrusel sügavat und, kui vargad allkorruse uksest sisse murdsid.

Kui tubadel tiir peal, murdsid kurjategijad otsapidi juba autosalongi. Õnneks äratas signalisatsioon omanikud, kuid paraku olid pättidel väledad jalad.

«Nägin vaid varaste välkuvaid jalgu, kahjuks ei midagi konkreetset,» kahetseb Laur. «Millegipärast käisid nad ka autos sees. Kas taheti sealt asju võtta või autot, ei oska öelda.» Kurjategijad võtsid kaasa riigikogu tööarvuti, fotoaparaadi ja rahakotist umbes 2000 krooni.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni ja Estonia huku uurimiskomisjoni liige Laur ütleb, et mingit konfidentsiaalset informatsiooni arvutis polnud.

«Mõned seaduseelnõud, mõned muudatusettepanekud, mida kavatsesin esitada, poolikud artiklid, kirjutatud artiklid,» loetleb Laur. «Ükski neist infodest polnud tundlik,» ütleb Laur. Õnneks jäi varaste haardest välja koodikaart, millega pääseb riigikogulaste elektronposti serverisse.

Lõuna Politseiprefektuuri pressiesindaja Liina Pissarev ütleb, et ööl vastu 14. juulit oli Ülenurmel veel kaks varguskatset. Samal ööl sai politsei teate Konguta vallast, kus kurjategijad rüüstasid autot. Riigikoguliikme Jarno Lauri eramusse tunginud pättide ja toime pandud varguse suhtes algatas politsei kriminaalmenetluse.

Esmakordselt varguse ohvriks langenud Lauril on kurjategijate kätetööle mõeldes siiani väga halb tunne.

«Minu hinnang Tartu piirkonna turvalisuse suhtes muutus,» ütleb Laur. «Kõige suurem isiklik vapustus on see, kui võõrad inimesed käivad sinu kodus, kui sinu privaatruumi tungib mingi vend akutrelli ja kruvikeerajaga ning teeb, mis tahab… Kodu peaks olema see koht, kus sa tunned end hästi ja magad rahulikult. Selle tunde kaotamine on tegelikult kõige jubedam,» räägib Laur.

Riigikogu pressisekretäri Gunnar Paali sõnul on riigikogulaste kasutada 81 sülearvutit. «Kui arvuti läheb kaotsi kasutaja süü tõttu, siis kannab ta ka loomulikult materiaalset vastutust. Kui tuvastatakse, et arvuti kadus Jarno Lauri süül, siis peab ta mitmekümne tuhande kroonise seadme kinni maksma.»

Paal lisab, et sülearvutisse riigisaladust sisaldavate andmete sisestamine ei ole lubatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee