Eesti uudised

Vaja vähem õlut juua ja jõusaali minna! (10)

Katrin Pauts , 30. juuni 2005 00:00
VALMISTUB TUURIKS: Näitleja Tõnu Kilgasel on veel kuu aega suvepealinnas Pärnus õlut libistada ja päikest võtta – peagi, nendib ta, tuleb õllekann nurka tõsta ja hoolega trennis käima hakata.Foto: Vadim Vlassov
Tõnu Kilgas on seni ikka arvanud, et kogu suvi on puhkamiseks. Tänavu on teisiti – esimest korda elus otsustas näitleja pikal suvetuuril kaasa teha. Kilgas ei keeruta: «Põhjuseks on raha.»

Näitleja Tõnu Kilgas naudib suvepealinnas Pärnus viimast puhkusekuud – 29. juulil läheb ta Vana Baskini Teatri estraadikavaga «Viimane sent» suvetuurile.

Kunagi varem pole Kilgas tuuribussiga mööda Eestit kolistanud. Eelmistel aastatel on ta pakkumistest ära öelnud. Tõsi, ta on kaasa löönud mõnes suveetenduses ja eelmisel aastal õnnetult pooleli jäänud muusikalis «Hermese kannul», kuid seda ei saa tema sõnutsi tuuritamiseks lugeda.

«Nüüd ei saa enam ära öelda,» nendib ta. Ja on otsustanud olla aus: «Põhjus on rahas. Siiamaani olen kuidagi hakkama saanud. Aga eelmisel suvel tundsin, et kui ma suvel üldse midagi ei tee, siis on näitlejale see kolm kuud puhkust ikka natuke liiga ränk. Raha saab otsa.»

Mullu augustis esimest juubelit tähistanud Kilgas tunneb, et kuu aja võrra lühemast puhkusest talle piisab – eelmise teatriaasta väsimus on kontidest juba kadunud. Juuni alguses andis ta viimased etendused Roman Baskini lavastusega «Mäng peeglitega», suvine estraadietendus sai enam-vähem valmis juba mais.

Nüüd on hinges väike rahutuski: «Käin ikka Pärnu teatris kohvi joomas. Siin poisid valmistavad ette oma suvelavastust «Piibel kahe tunniga», ja mul on juba tunne, et tahaks ise ka midagi teha – poisid, võtke mind kampa!»

Mängib elukaaslasega abielu

Suvetuuril astub Kilgas üles koos elukaaslase Katrin Karismaga – nagu elus, ollakse armastajapaar ka laval.

«Kogu tükk on selle peale kirjutatud, et väliseesti abielupaar tuleb Eestisse. Kuna on ka arvata, et Eestis kehtib viimast aastat kroon, siis hakkavad nad raha tagaküljel olevate piltide järgi ringi sõitma – kasutavad raha kui Eestimaa kaarti – ja kohtuvad igasuguste inimestega,» võtab Kilgas estraaditüki sisu kokku.

Elukaaslasega abielu mängimises pole tema sõnutsi mingit raskust – häda olla hoopis selles, et see pole eriti huvitav.

Kilgas pole kindel, kas 16 etendust pikal tuuril iga päev elukaaslasega ninapidi koos olemine kurnavaks ei muutu. «Ma ei kujuta ette,» möönab ta. «Eelmisel aastal oli Baskini tuuril ainult kümmekond etendust ja juba olid kõik üksteisest ära tüdinud. Nagu ka kogu sellest sõitmisest.»

Tõsi, see pole kaugeltki esimene kord, kui Karisma ja Kilgas armastajaid etendavad. Ning, nagu Tõnu kinnitab, pole neil Katiga laval tööalaseid nägelemisi ette tulnud, mida oleks oht õhtul koju kaasa võtta.

«Oi ei! Me isegi ei harjuta kodus teksti! Kumbki mõtleb rolli ise läbi ja nii on proovis huvitavam kah – teineteisele midagi välja pakkuda.»

Ta on rahul, et estraadituuril teevad kaasa end juba tõestanud lavatähed – Anne Paluver, Ivo Eensalu, Liina Tennosaar, Marika Korolev, Raivo Rüütel, Väino Laes, Peeter Kaljumäe, Raivo Mets, Jüri Karindi ja erikülalisena Heli Lääts – ning nende esinemisse pole pikitud noortebändide etteasteid.

«Eelmisel aastal tehti kaanest kaaneni, Ükskülast Smilersini, Eda-Inesest Baskinini. Kassad olid väga head, tohutult palju rahvast käis. Aga nagu produtsent Aarne Valmis ise ütles, pole alati tähtis raha, vaid täpne sihtgrupp,» räägib Kilgas. «Eelmisel aastal oli ju niimoodi, et noored tulid lava ette ja hakkasid Smilersit nõudma ja vanem publik ei ulatunud tagantpoolt vaatama.»

«Viimase sendi» sihtgrupp on keskealised ja vanemad, seega ei teki olukorda – nagu Kilgas ütleb –, kus nooremad lähevad vanemate staaride etteastete ajal nurga taha õlut jooma ja igavust peletama.

Karm trenn ja ei mingit õlut

Kilgas tunnistab, et enne rahva ette astumist on tarvis jõude olles kogunenud kilodest lahti saada.

«Kui Tallinnas olen, käin ülepäeviti trennis, juba kümme aastat. Vahel ka iga päev,» valgustab näitleja oma suhteid spordiga. Kuid puhkusekuudel pole ta eriti jõusaalis higistanud. Viimaks hakkas vöökoht muret tegema ja hing ei andnud seni rahu, kuni ta Pärnuski trennitegemiseks koha leidis.

Kilgas on kindel, et kehaline treenitus on näitlejale ääretult oluline. «Esiteks see, et sa näeksid laval kaubanduslik välja – et sa poleks mingi õllekõhuga vanake, vaid ikka triksis-traksis. Teiseks, see sõitmine poole öö ajal kusagilt Lõuna-Eestist tagasi ja juba järgmisel päeval Saaremaale on kaunikesti väsitav. Pikad etendused ka – vorm peab ikka hea olema!»

Pärast suvelavadelt pääsemist on Kilgasel ees Estonia teatri 100 aasta juubeli kontserdituur, kus esinemispaikadesse sõidetakse rongiga. Koostöö jätkub ka Vana Baskini Teatriga, kus valmistatakse ette uut komöödiat. Oktoobris sõidavad Kilgas ja Karisma kontserdireisile Kanadasse.

«Õnne 13» ja «Kodu keset linna» üheskoos Kreetale

Pärast tuuri lõppu 14. augustil põrutab Tõnu Kilgas koos kolleeg Egon Nuteriga menusarjast «Õnne 13» Kreetale, kus filmitakse paar episoodi.

Põnevaks teeb asja see, et reisile minnakse koos «Kodu keset linna» tiimiga. «Õieti on see «Kodu keset linna» reis, aga kuna kohti jäi üle, siis võeti meid kaasa,» seletab Kilgas. Tema sõnutsi on mõlema sarja näitlejad juba ammu plaanitsenud koos ühe korraliku peo maha pidada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee