Eesti uudised

Jaak Jõerüüt lubab mõttetu Pariisi sõidu ise kinni maksta (16)

Urmo Soonvald , 29. juuni 2005 00:00
VALEARVESTAJA: Minister Jõerüüt kinnitab, et Pariisist sundis teda ootamatult lahkuma Tallinnas ootav tööhulk, mitte vastumeelt hotell ega soov vältida kohtumist Prantsuse relvatöösturitega.Foto: Arhiiv
Vormsil puhkav kaitseminister Jaak Jõerüüt tunnistab, et oleks pidanud skandaalse sõidu Pariisi lennundusnäitusele hoopis tegemata jätma. «Minu valearvestus,» nendib ta.

Kas pani teid imestama, et rohkem kui nädal pärast teie Pariisisõitu puhkes reisi ümber skandaal, sest jätsite visiidi ootamatult pooleli ja kiirustasite koju?

Pani imestama küll. Aga skandaal ma selle kohta küll ei ütleks.

Mis te arvate, kas teie etteheited Pariisi hotelli kohta ja kojuruttamise võis avalikkusele lekitada Edgar Savisaar, kes sel ajal oli ka Pariisis?

Oi, sellele ma isegi ei mõelnud. Ma ei kohtunud Pariisis Savisaarega. Mulle saatkonnast vaid öeldi, et Savisaar tuleb ka Pariisi.

Te ei teadnudki seda varem?

Olin kuulnud.

Miks te ikkagi viiepäevase Pariisilähetuse juba esimesel hommikul katkestasite?

Planeerin kalendrit pikalt ette. Olin reedel saabunud Brüsselist ja juba pühapäeval sõitsin Pariisi. Vahepeale jäi suur hulk toimetusi Tallinnas. Pariisist pidin järgmisel nädalal sõitma juba Kiievisse. Plaane pikalt ette tehes ma ei teadnud, et Tallinna koguneb nii palju tööd. Seetõttu tegin esmaspäeval Pariisis kiire otsuse, et tulen tagasi koju.

Väidetavalt pidite Pariisis Prantsusmaa relvatöösturitega arutama õhutõrjerakettide ostmist. Kuna üks Euroopa riik aga avastas, et need pole kuigi head, otsustasite kohtumistest loobuda. Oli see nii?

Esimest korda kuulen!

Aga relvatöösturitega pidite ikkagi kohtuma?

Ministeeriumi delegatsiooni liikmed kohtusid. Nad tegid läbi täisprogrammi. Ma ei tea veel kohtumiste tulemusi, sest mul pole õnnestunud nendega rääkida.

Tõesti?

Suured hanked on delikaatne teema. Ühe päevaga hangete saatust ei otsustata.

Kas te Pariisis üldse jõudsite kellegagi kohtuda?

Näitusel otseselt kohtumisi polegi planeeritud.

Maksumaksjale läks teie ootamatu kojusõidusoov maksma umbes 16 000 krooni (ühe otsa äriklassipilet Pariisist Tallinna). Kas seda pole palju?

Pariisi reisi aritmeetika on mul veel tegemata. Ma pole veel tagasisõidupiletilt maha arvestanud päevaraha ja esialgse pileti mahamüümist. Kogu aeg on väga kiire olnud. Pärast puhkust klaarin ära.

Kas peaminister Andrus Ansipiga pidasite nõu enne kojupöördumist?

Ei.

Kellega siis?

See oli minu otsus. Mõistsin ise, et olin teinud oma aja planeerimisel vea.

Kas täna kahetsete seda otsust?

Ei. Valearvestus oli juba Pariisi minemine. Eks me kõik eksime. Eksimine on inimlik.

Oli siis hotell tõesti nii vilets, et seal ei kannatanud ööbida?

Hotell oli täiesti keskpärane. Aga hotell oli kõigest väike täpp suures mosaiigis.

Tulevikus läheksite samasse hotelli?

Muidugi läheks. Elus on ju igasugustes kohtades ööbitud.

Mis lisaks hotellile kojusõidu «mosaiiki» kuulus?

Tegelikult oli ju valida, kas istuda ühel näitusel või teha Tallinnas tööd.

Mis kiire töö teid siin ootas?

Tallinnas jätkub alati palju tööd. Igasugust.

Üllatas see teid, et kaitseministeeriumis on nii palju teievastaseid anonüümseid ametnikke, kes kõik teadsid, et teile ei meeldinud Pariisi hotell?

Ei ole üllatunud. Kõigile ei jõua alati selgitusi jagada.

Kas Eesti esindamisest ootamatu loobumine ja maksumaksjale põhjendamatu 16 000kroonise arve tekitamine on piisav põhjus tagasiastumiseks?

Kas keegi on juba sellest rääkinud? Mina pole igal juhul seda kuulnud. Puhkuselt tulles kavatsen rahalised küsimused ära klaarida.

Te maksate 16 000 krooni piletiraha riigile tagasi?

Maksan, et kõik oleks loogiline ja seaduse järgi. Kui plussid-miinused lüüakse kokku, siis loomulikult maksan oma valearvestuse ise kinni.

Välkvisiit Pariisi

Kaitseminister Jaak Jõerüüdi esialgu 5päevaseks kavandatud tööreis vältas alla 24 tunni, sest ta otsustas ootamatult Eestisse naasta. Skandaal Jõerüüdi Pariisisõidu ümber puhkes esmaspäeval. Eesti Päevaleht väitis, et Jõerüüdile ei meeldinud Pariisis broneeritud hotell Rochambeau Copatel ning sestap osteti ministrile ligi 16 000 krooni maksnud äriklassi lennupilet koju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee