Eesti uudised

Maakaitsepäev lõppes lahinguga (2)

Allar Viivik , 27. juuni 2005 00:00
TANKIRÜNNAK: Sakslased tulistasid punaarmeelaste T-34 maakaitsepäevalahingus küll põlema, kuid pidid ikkagi pealetungijatele alla vanduma.Foto: Arno Saar
Võidupühal Lool peetud Harju maakaitsepäeval mängisid ajalooklubi Front Line mehed 1944. aasta suvelahingut. Platsi toodi isegi tank T-34.

Kümnenda maakaitsepäeva tõmbenumber oli sadakonna Saksa ja Punaarmee vormi riietatud ning relvastatud mehe võitlus. Hommikust peale said sajad huvilised vaadata miinipildujaid, automaate, vintpüsse ja kõrbekarva mootorratast. Raskerelvasid ajalooklubi Front Line meestel Loole kaasa võtta aga polnud. Seepärast laenati loosungit «Nõukogude Eesti eest!» kandev tank T-34 Lagedilt Vabadusvõitluse muuseumist.

«Tahame kõigepealt näidata rahvale kahe sõjaväe ehtsaid mundreid ja relvi,» selgitas Erki Nurk, kes kandis Saksa mundri koopiat. Peas oli aga ehtne sõjaaegne roheline pilotka, mis on näinud verd, kuule ja higi.

Kahe sõjaväe 1944. aasta suvelahingu mängimine algas Lool võidupüha pärastlõunal. Ägeda turmtule all püüdsid Iru elektrijaama poolt Loole tungivad punaväelased vallutada sakslaste positsioone. Viimased osutasid visa vastupanu ja kriitilisel hetkel võtsid punaväelased tanki appi, mille sakslased tankirusikaga põlema tulistasid. Siiski lõppes lahing sakslaste kaotuse ja taandumisega.

Kui lahing oli lõppenud, surusid vaenlased üksteisel kätt. «Saame omavahel hästi läbi. Kuigi siin on ka Ida-Virumaa ja Tallinna venelasi, pole meil mingeid omavahelisi erimeelsusi,» kinnitab Erki Nurk.