OMA AJAS ASENDAMATU: Valdo Pandi «Täna 25 aastat tagasi» jättis nii sügava jälje, et paljud teletegijad peavad seda tänini ETV kõigi aegade tippsaavutuseks.Foto: ETV FILMIARHIIV
Katrin Pauts 10. juuni 2005 00:00
Rahvustelevisiooni suure juubelipeo eelõhtul palus SL Õhtuleht tuntud teleinimestel valida parim ETV saade läbi aegade. Lemmikuks osutus Valdo Pandi «Täna 25 aastat tagasi», napilt jäi teiseks «Aktuaalne kaamera».

Täna õhtul peab ETV oma 50 aasta juubelipidu. Varalahkunud Valdo Pant ei saa sinna tulla, kuid kindlasti saab ta peost osa oma kunagiste kolleegide mõtetes – SL Õhtulehe küsitletud endised ja praegused teletähed peavad läbi aegade parimaks saatejuhiks teda. Peaaegu sama armastatud on ETVst vaid aasta noorem «Aktuaalne kaamera» – kui Pandi lühikesest elust on saanud legend, siis uudistepro-gramm lööb oma vastupidavusega.

«Täna 25 aastat tagasi» nimetasid oma eelistuseks Marika Tuus, Raivo Järvi, Rein Järlik, Andres Raid, Märt Müür, Kalle Mihkels ja Reet Oja. «Aktuaalse kaamera» seadsid esikohale Enn Eesmaa, Heimar Lenk, Rein Karemäe, Marite Kallasma ja Merle Randma-Aru.

Valdo Pant – oma ajas üle mõistuse hea

Raivo Järvi meenutab, et ootas Pandi saadet alati. Ta kiidab meeletut tööd, mis Pandil kulus «Täna 25 aastat tagasi» ettevalmistamiseks, aga ka oma aja kohta head stuudiokujundust. Ning saatejuhi julgust: «Arvestades tollaseid olusid, kus ei saanud kõike rääkida, suutis Pant ikkagi anda adekvaatset infot.»

Rein Järlik lisab: «Olen kindel, et ükski saade pärast seda ei ole niisugust auditooriumi teleri ette toonud ja ühtki teist saadet pole ka nii suure sõnameisterlikkusega tehtud.»

Järlik meenutab, et Pandi saadet vaatasid ühesuguse õhinaga nii lapsed kui ka pensionärid. «Praegu meelitatakse teleri ette ka igasuguse nänni ja auhindadega, aga Pant tõi auditooriumi kokku ühegi reklaamita.»

Andres Raid muigab, et oli Pandi hiilgeajal alles «päris junn»: «Aga ta oli vaieldamatult mammut, kohutavalt hästi ette valmistatud ja saatejuhina sädelev.»

Ka Reet Oja oli toona alles laps. «Mäletan, et kõik kogunesid seda vaatama ja minul lapsena oli ka huvitav.»

Kalle Mihkels möönab, et Pandist on kujunenud legend ja kui tema menuprogramm mõne tänase ekraanihitiga kõrvuti panna, võib Pandi lummus hajuda.

«Aga omas ajas oli ta muidugi üle mõistuse hea! Pant tegi oma saadet noateral, rääkis asju, mida ei tohtinud rääkida. Ta oli ju ka ise vana Saksa sõjaväe mees.»

Saatele palju operaatoritööd teinud Mihkels meenutab, kuidas ülipõhjalik Pant veel viis minutit enne eetrisseminekut telemaja kohvikus, pliiats näpus ja paber ees, viimaseid märkmeid tegi.

AK – nagu vana ja väärikas inimene

Eesti uudisteprogrammide veteran «Aktuaalne kaamera» on teleinimeste jaoks kindel ja muutumatu klassika. Nii põhjendab oma eelistust Merle Randma-Aru – AK oli olemas siis, kui ta telemajja tuli, ja jäi püsima, kui ta lahkus.

Enn Eesmaa põhjendab oma valikut sellega, et uudistesaade on telekanali selgroog.

«Kõik muu võib olla, uudised peavad olema. Kogu maailmas on tavaliselt just uudistesaated reitingutabelite tipus. Et see Eestis nii ei ole, on suur erand.»

Heimar Lenk tunnustab AK vastupidavust. «Ta on nagu vana väärikas inimene.»

Rein Karemäe nimetab lemmikprogrammi vanaks heaks sõbraks, kellele võib alati kindel olla ja kes sulle ei valeta: «Ja kus on alati olnud väga meeldivad, selgesõnalised inimesed, kellelt ma saan kätte endale vajaliku informatsiooni.»

Loomulikult peab AKd oma lemmikuks ka legendaarne diktor Marite Kallasma: «Olles nii kaua seal töötanud, olen patrioot.»

Mõnedki teleinimesed leidsid, et õigem, kui üht saadet nimetada, oleks rõhutada, et televisiooni peamine ülesanne on olla kohal rahvale tähtsatel sündmustel. Nii rõhutab Lembitu Kuuse, et sõna «televisioon» tähendab kaugelenägemist ja sestap on ETV ülevaimad hetked olnud just need, kui mõni eestlane võõrsil midagi suurt korda saadab.

Sama meelt on Mati Talvik, kes tõstab esile 1969. aasta juubelilaulupeo ülekannet, suuri spordivõistlusi ja ka Eurovisioni – tähtis on, et telepilt rahvast ühendaks. Reet Oja lisab siia öölaulupidude aegse «Öötelevisiooni»: «Mulle tundus siis, et seda vaatavad absoluutselt kõik.»

«Täna 25 aastat tagasi»

Telelegendi Valdo Pandi tuntuim saade sai alguse 1966. mais ja pidas eetris vastu üle nelja aasta. Selle ajaga jõudis Pant teha 313 saadet.

Otse-eetris rääkis Pant oma külalistega Teisest maailmasõjast tolle aja kohta üsna harjumatust vaatevinklist. Peale sõjas osalenute mälestuste kasutas saatejuht välismaist kirjandust, dokumentaalfilme ja fotosid.

Kuna Moskval pretensioone polnud, sai Pant saadet edasi teha.

1976. aastal alustas Pant kultussarja järge «Täna 35 aastat» tagasi, kuid jõudis enne surma valmis vaid kaks saadet.