Eesti satanistid lähevad uuele ringile (56)

Eve Heinla 8. juuni 2005 00:00
Musta Veenuse ordu liider Jason ei anna alla ja jätkab Kolgata teed satanistide registreerimisel: homme viib ta koos mõttekaaslastega kohtusse vastulause.

«Esitame Tallinna linnakohtule vastulause homme hommikul kohe pärast notariskäiku, kus kinnitame üldkoosoleku otsuse põhikirja parandamise kohta ja esitame vastulause seega juba koos parandatud põhikirjaga,» kinnitab satanistide liider Jason (varjunimi). Samas on ta juba ette veendunud, et ükskõik, mida ka põhikirjas ei muudaks, jääksid ametnikud ikka koguduse õpetusliku aluse üle virisema: sest juba nimi saatan ajab rahva tagajalgadele.

«Läksime kavalat teed pidi, näiteks me muutsime põhikirjas ära selle, et Musta Veenuse ordu õpetuslik alus pole mitte «Saatanlik Piibel», vaid õpetuslikke aluseid sisaldav teos on «Saatanlik Piibel». Kuid ega registriosakond ei pruugi parandust arvesse võtta. Neil on 15 päeva aega meile vastata, kuid üsna tõenäoline on, et vastus tuleb taas eitav.» Ehkki Jason on varem ajakirjanduses öelnud, et nad ei anna alla ja vahetavad kas või nime ära, siis seda satanistid siiski ei tee. «Milleks, mida see päästaks, kui me end kas või taburettide orduks tituleeriks?»

Tallinna linnakohtu registriosakond ei registreerinud aprilli keskel satanistide kogudust Musta Veenuse ordu. Linnakohtu kohtuniku abi Juta Jõulu tõi toona välja hulgaliselt põhjusi, miks kogudust registreerida ei saa. Juba põhikirja esimene punkt, mille kohaselt ordu ühendab ja teenib kõiki Eesti vabariigis elavaid sataniste, andis põhjust muretsemiseks: kuna ta ühendab kõiki sataniste, järeldas kohtunikuabi, et ordu on loodud sisuliselt kuritegelike kavatsustega isikute ühendamiseks.

«Paari aasta eest üritasid meie inimesed registreerida klubi nimega Musta Veenuse ordu, tavalise mittetulundusühinguna,» toob Jason näite suhtumisest, «ja nad said vastuse, et nimega «ordu» ei saavatki registreerida: kinnine, teatud rituaalidega, pole sobilik nimekuju. Keelati ära, kuid samal ajal on sellenimelisi olemas. Seega, asi pole nimes, vaid selles, kes ja mis on selle taga.» Jasoni sõnul on Musta Veenuse ordus liikmeid 30 ringis. Esimese katse seaduslikult organiseeruda tegid satanistid juba 1999. aastal.