Kommentaar

Kus on valitsuse kirik?  (16)

Sirje Kingsepp, Eesti Vasakpartei esimees , 17. mai 2005 00:00
Pühapäeval televiisoris miljonimängu mängides sattus üks daam dilemma ette – kas Eestis on riigikirik või mitte? Õnneks teadis tema telefoniõlekõrs õiget vastust – Eestis võib igaüks uskuda millist jumalat tahab. Samas jäi õhku rippuma küsimus – mis kirik see siis on, kus meil kogu aeg lippe sisse õnnistatakse ning kust tulevad need pühamehed, kes töötavad näiteks sõjaväes kapralitena ja käivad erinevatele kultuuri- ja spordisündmustele õnnistust jagamas?

Kellena näitab meedia jumalat? Selle aasta Tartu maratoni ajal oli jumal see vend, kes taevast lund andis. Kõik pisiasjad, alates lippudest ja lõpetades majadega, saavad alati üht tüüpi kiriku õnnistuse osaliseks. Kas meil toimub pidev ja avalik põhiseaduse rikkumine? Mina näiteks vaataks suure huviga, kui mõne hindude pidupäeva puhul kannaks ETV üle hinduistliku jumalateenistuse.

Pühad, mida me pidevalt tähistame, pole ju peaaegu ükski eesti päritolu ja kui arvestada seda, et meil on siiski esindatud erinevad usurühmitused, siis oleks riigitelevisiooni ülesanne koostada oma telekava tasakaalustatult, mitte vaid kristluse kasuks. Pärast seda, kui meil on nädalate kaupa nutetud paavsti surma üle ja roomakatoliku kirikuid on Tallinnas ainult üks, siis peaks ühe nädala pühendama puhtalt näiteks krišnaiitide või millegi muu sellise propageerimisele.

Munadepühal värvisid eestlased kodus mune, poliitiline eliit veetis tolle hommikupooliku kirikus. Mille järgi valitakse kirik, kuhu minna, seda ei seleta keegi. Jääb mulje, et võib-olla selle järgi, kas istuda saab või ei.

Mitte kunagi pole pühade ajal peaminister vene õigeusu kirikus käinud. Kui meil on avalikud poliitikute sissetulekud ja lisatöökohad, äkki siis peaks olema ka avalik, millise kiriku juurde keegi kuulub.

Iseenesest oleks ju oluline teada presidendi kodukirikut, eriti arvestades tõika, et Nõukogude ajal tema positsiooniga inimene küll avalikult mingi kirikukoguduse liige olla ei saanud – ilmselt on ta oma valiku küpses eas teinud. Samuti praegune peaminister.

Rahvas peaks teadma, millist jumalat teenib tema valitud rahvasaadik ja siis saab ta tähtpäevi nendega koos tähistada. Ning mina kui ateist vaataks näiteks suvistepühadel televiisorist mingit dokumentaalfilmi kasemetsadest või midagi muud harivat, sest mul üldse ei kipu meeles seisma, mida tegi ühe teatud usutunnistuse iidol mõnel kirikupühal ja kuidas tema elulugu edasi läks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee