Eesti uudised

Venelased lasid Kaleva koos Eesti kullaga merepõhja? (13)

Tõnis Erilaid, 17. mai 2005 00:00
Soome uurija Carl-Fredrik Geust usub, et saatuslikul 14. juunil Tallinnast Helsingisse lennanud Kaleva pardal võis olla Eesti Panga kulda. Kaleva tulistasid alla N. Liidu kergepommitajad Tupolev SB-2 Keri majaka lähedal.

Eelmisel nädalal otsisid Kaleva vrakki Soome ja Eesti ühisekspeditsiooni liikmed, kirjutab Ilta-Sanomat. Ajalehe kinnitusel ei andnud otsing tulemusi, tööd jätkatakse sel nädalal.

Lennufirmale Aero kuulunud reisilennuki Kaleva (Saksamaal valmistatud Junkers JU 52/3m) pardal olid kahe meeskonnaliikme kõrval kaks Prantsuse diplomaatilist kullerit, USA kuller, kaks Saksa ärimeest ning üks Soome ja üks Rootsi kodanik. Kinnitatakse, et 9. või 10. juunil sai N. Liidu Balti sõjalaevastik salajase käsu tugevdada Eesti blokaadi ja lennuki allatulistamine võis olla seotud selle käsuga. Teisalt on arvatud, et venelasi huvitas lennuki pardal olnud diplomaatiline post, mille vähemalt osaliselt korjas pärast õhusõiduki hukkumist üles kohalesaabunud allveelaev.

Ilta-Sanomate väitel lasub lennukivrakk 90 meetri sügavusel. Seda on ka varem otsitud, kuid tulemusteta. Tänavu on Helsingis kavas korraldada Kaleva hukkumist puudutav seminar, millega seoses lennukivrakki taas otsitakse. Seminaril peaks kõnelema ka Venemaa sõjalaevastiku arhiivi uurinud Pavel Petrov, kes püüab nüüd avalikuks tarbeks kuulutatud pabereist leida teavet selle kohta, miks Kaleva ikkagi alla tulistati ja kes andis selleks käsu.

«See on täielik müsteerium, miks Kalevat tulistati. Mis võis diplomaatilises postis nii väärtuslikku olla, et seda ei tohtinud Eestist välja lubada?» küsib uurija Geust ja usub, et tegemist võis ikkagi olla kullalaadungiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee