Uudised

Klaasike kuradit lahustunud olekus ... 

23. veebruar 1998 00:00

PILLE-RIIN PURJE

Arthur Conan Doyle "Sherlock Holmes ja doktor Watson" ("Etüüd punases").


Ago-Endrik Kerge lavastus Linnateatris.


Esietendus 20. veebruaril.

Teel teatrist koju adusin, kuis mu sammude rütm oli mõõdetum, aeglustatum - järelikult oli lavastuse inglaslik, 19. sajandi väljapeetus külge hakanud.

Ago-Endrik Kerge rez^iis on seekord sümpaatseid märke stiilsusest, hillitsetusest. Väärikat rahu hoovab Kustav-Agu Püümani lavapildist ja vaimukaist kostüümidest, Viive Ernesaksa muusikaline kujundus annab kogu loole õdusa retrorütmi. Huumor on lavastuses tunduvalt olulisem komponent kui kriminaalsus. Et koomika on pigem ala- kui üledoseeritud, tuleb tervikule kasuks, mõõdukus jääb stiilivõtmeks. Samas on lavastuses ka staatilisemaid, loiumaid hetke. Aga peaosaliste (Marko Matvere ja Raivo E. Tamm) intelligents on kahtlemata tähelepanuväärne. Andkem neile vaid neli-viis etendust aega, siis tekib kindlasti võitmatu kiusatus nimirolle ekstra portreteerida.

Mäng käib täiesti väikese saali mõõtkavas, põgusaimgi ilmemuutus on paljuütlev. Marko Matvere Sherlock Holmes seirab sündmusi teraval pilgul, silmad vidukil. Tema reaktsioonid on välkkiired ja intensiivsed: näiteks on Holmes väga tundlik oma privaatsuse suhtes ja ärritub momentaalselt, kui keegi siseneb tema isiklikku ruumi, olgu otseses või kaudses mõttes. Varjundirikkalt avaldub Holmesi enesega rahulolu nii hääles kui miimikas. Matvere Holmes on üsna kinnine mees, see täpne suletus annabki talle saladusliku isikususe fluidumi. Kui vahetult pärast esietendust vaatasin teleseriaali "M-klubi", tundus et Marko Matvere näitlejavahendid Maahärrana on kõigest jäämäe veepealne osa.

S(ub)tiilne vennike on ka Raivo E. Tamme doktor Watson. Hetketi on see roll tänuväärsemgi: Holmesi häirimatu ja põhjendatud enesekesksuse taustal peab Watson kohanema talle võõras maailmas, kohanemise võlu ja vaev aga annab häid mänguvõimalusi. Näiteks Raivo E. Tamme võrratu stseen viskiklaasiga, kui Watson peab otsusele jõudma, kas nii varasel kellaajal endale napsi lubada või mitte... Üks peene huumori kulminatsioone mõlemas rollis on Holmesi viiulikääksutamine: helides avaldub muusika asemel Holmesi mõtteprotsess ja vaene Watson on sunnitud sellest osa saama ... Häid mänguvõimalusi on ka piibutõmbamise sõnatus dialoogis.

Kõrvalrollid annaksid põhjust norida, aga pigem lavastaja kui näitlejate kallal - näib, et ülesanded on jäänud poolikuks. Helene Vannari majaperenaise mrs. Hudsoni roll on sümpaatselt pastelne, ometi arvan, et võimalusi iskikupäraselt reageerida ja suhtuda on tegelaskujus rohkem kui esietenduses ilmnes. Sama puudus, aga teravamalt, on Scotland Yardi meeste duos. Allan Noormetsa Gregson ja Andres Otsa Lestrade on ju rivaalid, aga esimese vaatuse pildis laibaga seda suurt ei mängita - igavaks kisub stseen just seepärast, et politseinikud on isikupäratud. Teises vaatuses läheb juba libedamalt, kogu kurjategija kinnivõtmist ümbritsev mäng on leidlikult naljakaks seatud. Ometi on nii Gregsoni kui ka Lestradei rollis puudu see knihvike, mis annaks näitlejatele värske lähenemisnurga, uudse karakteersuse.

Ago Roo on tüpaaz^ilt sobiv Hopei saatsulikku rolli, aga ta pikk monoloog muutub ühetooniliseks - pinev õhustik ei tohiks päriselt lahtuda. Ka Hopei kuulava kvarteti mängunüansid on siin-seal lõpuni lihvimata.

Muhedat elevust toob lavastusse aga väikeste tänavapoiste kamp.

"Sherlok Holmes ja doktor Watson" on lavastus, mis sissemängides saab ainult täiustuda. Vajakajäämisi võib aimata Ago-Endrik Kerge Doylei-instseneeringus, aga peaosaliste valik ja neile antud ülesannete peenekoelisus on eeldus vana hea näitlejateatri tekkeks. Marko Matvere - Raivo E. Tamme partnerluse tasakaal ja vastastikune respekt on lavastuse trump. Kui Holmes ja Watrson naudivad kamina ees klaasikest "kuradit lahustunud olekus" (Thomas Carlylei definitsioon alkoholi kohta), kandub kerge hõrk (teatri)joovastus ka saali.

PRIIT GREPI fotod

Varjundirikkalt avaldub Holmesi (Marko Matvere) enesega rahulolu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee