Eesti uudised

K-komando vabastas piinatud pantvangi  (2)

Jaan Väljaots , 6. mai 2005 00:00
Keskkriminaalpolitsei eriüksus K-komando vabastas poolteist ööpäeva pantvangis olnud, pekstud ja piinatud mehe. Tema naiselt 400 000 krooni nõudnud kaks endise Solikamski grupeeringu liiget on vahistatud.

Kaks meest, kes on samuti väljapressimisega seotud, ja võivad ringi sõita punase maastikuautoga Jeep Grand Cherokee, on kuulutatud üle riigi tagaotsitavaks.

Neli meest, kes kuulusid politsei poolt üheksa aasta eest lõhutud nn Solikamski allilmagrupeeringusse, võtsid kannatanu pantvangi 28. aprilli ennelõunal kella 11 paiku.

Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Jüri Kasesalu sõnul nõudsid pantvangi võtjad kannatanult 400 000 krooni üleandmist ja peksid teda jõhkralt. Meest hoiti kinni Tallinna ja Harjumaa erinevates paikades. Telefonitsi nõuti eelnimetatud summat ka kannatanu abikaasalt. Raha mittesaamisel ähvardasid mehed kannatanu tappa.

Keskkriminaalpolitsei sai teate pantvangi võtmise kohta järgmise päeva, 29. aprilli pärastlõunal. Eriüksus K-komando vabastas vangi ja vahistas kaks rahanõudjat sama päeva õhtul kell seitse.

Töö kiire ja korralik

Prokurör Kasesalu sõnul meelitati mehed koos pantvangiga raha vastu võtma. «Keskkriminaalpolitsei poolt kavandatud politseioperatsioon viidi läbi kiiresti ja professionaalselt,» märgib eriasjade prokurör.

«Kuigi olukord tuli lahendada rahvarohkes söögikohas, möödus kõik vaid mõne hetke jooksul ilma relvade kasutamise ja kellegi elu ohtu seadmata,» kirjeldab keskkriminaalpolitsei pressiesindaja Aivar Pau. «Pantvangivõtjad peeti kinni nii, et kõrvallaudades suppi söönud inimesed ei saanud tõenäoliselt toimuvast midagi aru.»

Kaks arreteeritud meest, kelle isikuid politsei ja prokuratuur avaldada ei taha, on kohtu loal pooleks aastaks vahi alla võetud.

Pekstud ja piinatud kannatanu vigastused osutusid sedavõrd tõsiseks, et ta on olnud juba nädal aega haiglaravil.

Prokurör Kasesalu sõnul on osapooltel toimunust erinevad versioonid. Konflikt tekkis ühise äritegevuse pinnalt, kus nõutud 400 000 krooni on vaieldava võla suurus.

Allilm spetsialiseerub

Keskkriminaalpolitsei juhi Lauri Taburi sõnul on pantvangi võtnute näol tegemist endise Solikamski kuritegeliku grupeeringu liikmetega, kes on olnud pikemat aega erinevate õiguskaitseorganite huviorbiidis. Nende tegevuse käekiri viitab Taburi sõnul üheselt kümmekonna aasta tagustele meetoditele, mil politsei pidi võitlema katust pakkunud, väljapressimisi ja mõrvu sooritanud jõukudega.

Konkreetselt nimetatud pantvangi juhtumiga seotud meestele pole varem ühtegi kriminaalsüüdistust esitatud.

Asjatundjate sõnul ei ole tänases Tallinnas põhjust Solikamski grupeeringust rääkida, sest grupeering kui selline lõhuti üheksakümnendate lõpus.

«Need on lihtsalt mehed, kes on noorest peast halvale teele sattunud,» nimetab ekspert, et seos kunagise grupeeringuga on olemas, kuid ekslik oleks nimetada seda taaselustunuks.

Keskkriminaalpolitsei selgitusel on Eestis tegutsevad organiseeritud kuritegelikud grupeeringud jõudnud oma arengus selleni, kus koondutakse konkreetse kuritöö läbiviimiseks vastavalt oma spetsialiseerumisele ning pärast teo toimepanekut minnakse laiali, et hiljem uued grupid moodustada.

Mida kujutab endast Solikamski grupeering

1996. aastal tegeles jõuk korrumpeerunud tolliametnike abil fiktiivse kütuseekspordiga ja pettis sellega riigilt välja 4,5 miljonit krooni. Pärast selle paljastamist saadeti mitmed jõugu liikmed riigist välja. Vladimir Košelev üritas uurimist summutada, luues tihedad sidemed kriminaalasja naisuurijaga. Samuti esitas ta kaebuse, et teda on peksnud kaitsepolitseinik Tiit Tikerpäe.

1998. aasta novembris põgenes Košelev Eestist oma tollase elukaaslasega pärast seda, kui politsei oli illegaalselt Eestis elanud naise hooletuse tõttu vahi alt vabastanud. Košelev on tänini tagaotsitav. Kaks jõugu liiget ja üheksa tolliametnikku mõisteti 2000. aastal kohtus süüdi.

Kõigil, kes teavad pantvangi võtmisega seostatavate Valeri Šivaga (sündinud 1969) ja Dmitri Temnikovi (sündinud 1969) asukohta, palub keskkriminaalpolitsei helistada telefoninumbritel 612 3810 või 5030685. Tagaotsitavad võivad kasutada punast värvi maastikuautot Jeep Grand Cherokee registreerimismärgiga 964 APJ.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee