Uudised

President andis Soome sõjakangelasele üle Maarjamaa Risti  

22. veebruar 1998, 00:00

URMAS SEAVER

Eesti president Lennart Meri andis eile Sakala keskuses Jätkusõja kangelasele ja legendaarsele Soome väejuhile jalaväekindral Adolf Erik Ehrnroothile (93) üle 1. klassi Maarjamaa Risti.

"See tähendab mulle erakordselt palju, et minu vastu nii suurt austust üles näidatakse," ütles Ehrnrooth. "Minu suguvõsa on pärit Narvast ja olen alati proovinud kahe riigi vahel vennahinge hoida. Kui mul on see õnnestunud, olen väga tänulik. Meil on kaks head maad - Eesti ja Soome."

Ehrnrooth meenutas, et kaks naaberriiki on teineteist ajaloos palju toetanud. Vabadussõjas aitas üle 1000 Soome vabatahtliku sõduri Eestil iseseisvust võita. Teise maailmasõja ajal võitlesid aga paljud Soome põgenenud eestlased põhjanaabrite armees punaarmee vastu, aidates omakorda Soomel iseseisvust säilitada.

Meri ütles eile risti üleandmistseremoonial, et Maarjamaa Rist on väga tagasihoidlik tänu Ehrnroothile selle eest, mida ta on Eestile andnud. "Eesti on siiralt ja sügavalt Soomele tänu võlgu," ütles president ja lisas, et riigi iseseisvus on väärtus, mis püsib senikaua, kuni püsib tahe seda kaitsta.

Jalaväekindral Ehrnrooth on saanud ka maailma ühe hinnatuma sõduriaumärgi Mannerheimi Risti, mis anti talle 1944. aastal, kui tema poolt suurepäraselt juhitud rügement peatas lõplikult punaarmee edasitungi Karjalas. Mannerheimi Risti rahaline väärtus on 930 000 krooni.

Ehrnroothi sõnul on Venemaa alati suhtunud Eestisse ja Soomesse üleolevalt ning ta ei välista võimalust, et ka tulevikus võib suurriiki haarata iha anastada väiksemad naabrid. "Ajalugu kipub ikka korduma ja juba Peeter Suure testamendis on kirjas, et Venemaa peab ulatuma Atlandini," lausus eakas kindral. "Ma ei saa siiamaani aru, miks me andsime venelastele ära nii palju maad Karjalas."

Vanahärra hindab riigi iseseisvust ja vabadust ülimalt tähtsaks. "Mul oli alati halb meel, et Eesti jäi Nõukogude okupatsiooni, ning olin väga rahul, kui Eesti taasiseseisvus ja sai jälle maaks, kes ise määrab oma saatust," märkis Ehrnrooth. "Maad kaitstakse eelkõige tahte ja hingega, sest kui neid ei ole, võib ka parima relva sama hästi kui põõsasse visata. Eesti on hea maa, parim maa eestlastele, ja see on kaitsmist väärt."

Samuti andis kaitseminister Andrus Öövel eile Sakala keskuses Soome Sõjaveteranide Eesti Ühenduse meestele kätte ministeeriumi 15 teeneteristi ja 270 mälestusmedalit.

Pidulikul üritusel viibisid ka Riigikogu aseesimees Tunne Kelam ja kaitseväe juhataja Johannes Kert.

President Lennart Meri annab Eesti Vabariigi 80. aastapäeva puhul 11 Maarjamaa Risti kolme kõrgema klassi teeneteristi, viis Riigivapi kõrgema klassi ordenit, 24 Valgetähe esimese ja kolmanda klassi ordenit, 14 Eesti Punase Risti esimese kuni kolmanda klassi ordenit ning 20 Kotkaristi teise ja kolmanda klassi ordenit.

Kokku annab president Meri Eesti Vabariigi 80. aastapäeva puhul riiklikke autasusid 263 isikule.

TIINA KÕRTSINI foto

Lennart Merilt eile Maarjamaa Risti saanud Soome jalaväekindrali Adolf Erik Ehrnroothi sõnul on Venemaa alati suhtunud väiksematesse naabritesse Soomesse ja Eestisse üleolevalt.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee