IKKA VORMIS: Mihhail Gorbatšov veedab kõrges vanaduseski kolmveerandi aastast mööda ilma ringi sõites ja loenguid pidades. Andes intervjuud, viskas ta Juhan Aarega tihti nalja.Foto: Juhan Aare
Allar Viivik 18. aprill 2005 00:00
«Ma olen õppinud lühemalt rääkima,» tunnistab 74aastane NSV Liidu endine president Mihhail Gorbatšov teda usut-lenud ajakirjanik Juhan Aarele. Tuleval aastal valmiva koguteose ja filmi «Eestlased Kremlis» tarvis lindistati intervjuu 7. aprillil.

«Gorbi oma vanas tuntud headuses,» kirjeldab Aare Gorbatšovi, kel märtsi algul täitus 74. eluaasta. «Aval ja vitaalne. Elav vestleja, kelle silmad naeravad.» Küll on Mihhail Gorbatšov võrreldes 80ndatega pisut ümaram. Ta on muutnud oma kõnede pikkust, piirdub nüüd paarikümne minutiga varasemate mitmetunniste kõnede asemel.

Kokkusaamist korraldada oli üsna raske. Kui eestlased püüdsid jutule saada, vastati Gorbatšovi Fondist ikka, et sel nädalal peab ta loenguid Ladina-Ameerikas, järgmisel USAs, ülejärgmisel Euroopas. Tuli paluda abi Vaino Väljaselt, kes oma diplomaadiosavusega suutis Gorbatšovi jaasõnani viia. «Väljas pidi ka ise Moskvasse sõitma. Kuid ta saatis vaid isikliku kirja,» selgitab Aare.

Moskvas lindistatud usutlus kestab ligi tunni. Esmalt uuris Gorbatšov kohe, miks president Arnold Rüütel ei sõida 9. mail Moskvasse? Juhan Aare selgitas, miks Moskva sõit ei sobi. Vastus tundus Gorbatšovi veidi häirivat. Seejärel jõuti ka 80ndate meenutamiseni Eesti ajaloos ja Gorbatšov tunnistas: «Lõppude lõpuks ma mõistsin, et teid ei saa suures liidus kinni hoida!»

Kogu intervjuu aja istus Gorbatšovi lähedal umbes 40aastane pikk ja sportlik mees. Tundmatu kandis tuumakohvrit meenutavat laegast.

Aare päris, kas Gorbatšov kavatseb ka Eestit külastada.

«Naljaga pooleks vastas ta: kui Rüütel Moskvasse ei tule, siis ega mind Tallinna ka vaja pole,» vahendab Aare Gorbatšovi sõnul.