Eesti uudised

Erki Nool õpetab magama jääma 

Kirsti Vainküla , 15. aprill 2005 00:00
AITAB UNETUID: Erki Nool on täna oodatud Võrru Eesti esimesele unekonverentsile, kus ta jagab oma kogemusi uinumishäiretest.Foto: Kalev Lilleorg
Olümpiavõitja Erki Nool annab täna Võrus algaval Eesti esimesel unemeditsiini konverentsil näpunäiteid, kuidas jääda paremini magama.

«Räägin sellest, et minul unehäireid ei ole olnud ja miks pole olnud,» ütleb kümnevõistleja Erki Nool. «Eks mul ole ka teatud aegadel, näiteks tiitlivõistluste aegu raskem uinuda või uni viletsam. Saan võrrelda, et kuidas on mu uni siis, kui trenni ei tee ja kui teen. Kui ei tee, on erinevus kohe märgata, momentaanselt mu unevajadus mitme tunni võrra väheneb.»

Noole sõnul on paljuski õige Sulev Nõmmiku film «Mehed ei nuta», kus unetud viiakse ravile saarele. Ka seal selgub, et pärast kõva rassimist jäävad kroonilised unetud jalapealt tuttu. «Eks ta nii olegi. Hea une jaoks on mõõdukas pingutus esmavajalik. Minul endal unega probleemi pole – nii kui voodisse lähen, juba magan,» räägib Nool. Ta usub, et unetus on suurelt seotud mõtlemisega.

Konverentsi korraldaja Mae Pindmaa sõnul on Võrru tulemas 70–80 inimest, enamjaolt arstid. «See on ühtlasi ka koolitus Eesti arstidele. Räägime unehäiretest laiemalt, alati tuleb ka põhjust uurida. See eriala on Eestis niivõrd uus. Peame selgitama, et unehäired on tõsine asi, millega mujal maailmas tegeldakse palju,» räägib Pindmaa. Tema sõnul on tavaliselt unehäireid umbes kolmandikul rahvast.

Üks, kes unetuse käes aastaid vaevelnud, on «Terevisiooni» saatejuht Marko Reikop. Piinav insomnia algas tal viis-kuus aastat tagasi, pärast seda, kui ta hakkas raadio hommikuprogrammi tegema. Reikop on ajakirjale Eesti Naine rääkinud, et on sestpeale võtnud küll antidepressante ja käinud psühhiaatri juures, küll lasknud pendliviibutajatel voodit nihutada ja poetanud padjapüüri humalakäbisid. Miski pole aidanud.

Unetusega on tegemist juhul, kui uinumiseks läheb üle poole tunni, kui uni on rahutu, kui inimene ärkab öö jooksul korduvalt üles ja jääb iga kord pikemalt ärkvele või ärkab hommikul liiga vara. Insomniat võib põhjustada stress ja mure. Kui unetus kestab juba üle kuu, võib selle taga olla depressioon ja tuleks pöörduda tohtri poole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee