Maailm

Naised paavsti elus 

Aadu Hiietamm , 6. aprill 2005 00:00
HÜVASTIJÄTT: Vatikanis seisavad kümned tuhanded inimesed järjekorras, et pääseda Peetri kirikusse hüvasti jätma laupäeval surnud paavst Johannes Paulus II-ga. Paavsti matustest teeb reedel alates kell 11 hommikul otseülekande ka Eesti Televisioon.Foto: All Over Press
Paavsti leinavate miljonite inimeste hulgas on naine, keda Johannes Paulus II surm eriti puudutas. Halina Kwiatkowska (83) on Karol Wojtyla noorpõlvearmastus.

Paavst Johannes Paulus II surm sundis ajakirjanikke Halina Kwiatkowskat üles otsima.

Kui Halina kuulis, et paavst on suremas, tundis ta end halvasti ning läks ravile Varssavi lähistel asuvasse sanatooriumi. Täna soovib naine ainult rahu. Ta ei taha vaadata televiisorit ega kuulata raadiot, sest Roomast tulevad uudised teevad talle haiget.

Halina mäletab hästi, kuidas ta 12aastaselt nägi Wadowices köögiaknast endast aasta vanemat Karolit koos sõpradega jalgpalli mängimas: «Ta seisis väravas, suur ja laiaõlgne, juuksed õlgadeni.»

Loomulikult tekkis tal sedavõrd ilusa poisi vastu suurem huvi. Halina kuulis, et Karolit kutsutakse Lolekiks. Lolek oli väga rõõmsameelne ja seltsiv ning kamraadidest nii erinev. Ta luges juba siis filosoofiaraamatuid ning tema silmad pildusid sädemeid.

Mängisid armastajaid

Esimest korda kohtus Halina Lolekiga kooliteatris. Halina mängis seal kuningas Oidipuse tütart Antigonet ja Lolek tema armastatut Haimonit. Noored olid esimesest ühisest näitemängust nii vaimustunud, et mängisid ka edaspidi kooliteatris ainult armastajapaare. Nad kavandasid ühist tulevikku lavalaudadel ning läksid 1938. aastal koos Krakowi ülikooli poola kirjandust õppima. «Kes teab, mis sellest kõigest oleks saanud,» ütleb Halina täna, kahetsusnoot hääles. Kahjuks algas 1939. aastal sõda ning natsid sulgesid ülikoolid ja teatrid.

«Võib-olla kõlab see pateetiliselt, kuid me tahtsime natside vastu võidelda. Meie relv oli natside keelustatud poola sõna ning me asutasime põrandaaluse teatri, mida kutsusime rapsoodiateatriks. Harjutasime kaks korda nädalas, kolmapäeva ja laupäeva pärastlõunal Loleki pool kodus,» meenutab Halina.

Paraku ütles Lolek (Karol Wojtyla) pärast sõja lõppu ühel päeval: «Halina, ma saan preestriks.» Naine jäi sõnatuks ja nuttis. Nende teed läksid lahku. Halina valis näitlejakutse. Ta abiellus kolleegiga. Noor preester Karol Wojtyla ristis hiljem Halina tütre Monika.

Hommikusöök paavstiga

Loleki valimisest paavstiks 1978. aasta oktoobris kuulis Halina Kwiatkowska köögis nõusid pestes. Kohalik preester teatas sellest telefonitsi. «Olin õnnelik, kuid see ei üllatanud mind,» ütleb naine.

Ühel päeval otsustas Halina sõita Rooma, et paavsti vähemalt kaugelt näha. Audientsi ajal hüüdis ta Peetri kirikus rahva seast paavstile: «Wadowice!» Johannes Paulus II hüüdele ei reageerinud ja naine pettus. Ta oli juba tagasiteel reisibussi, kui ootamatult peatus tema kõrval must Mercedes. «Istuge peale, ma viin teid Püha Isa juurde. Ta soovib koos teiega hommikust süüa,» ütles autojuht.

«Ta naeris ja silitas mu kätt. Mul pidi peaaegu süda seisma jääma, minu põlved olid nõrgad. Ma ei mäleta tänaseni, kuidas ma teda tookord tervitasin. Lolek? Püha Isa? Me istusime laua taga. Ainult mina ja tema. Ma ei suutnud suutäitki süüa. Ikka ja jälle küsisin ma, kas ma pean nüüd minema? Ta ütles, rahune Halinka Antigone…» räägib Halina Kwiatkowska esmakohtumisest paavstiga.

Hiljem kohtusid nad korduvalt. Paavst käis Krakowis klassikokkutulekutel ja kutsus ka klassikaaslased Vatikani külla. Ja alati oli Halina Kwiatkowska koos paavstiga tähelepanu keskmes, alati istusid nad lauas kõrvuti.

Kohtumistest Karoli alias Johannes Paulus II-ga valmis Halina Kwiatkowskal hiljuti raamat pealkirjaga «Suur sõber».

Väidetavalt ei ole Halina Kwiatkowska sugugi ainus naine Karol Wojtyla elus. Nii avaldas Iisraeli päevaleht Maariv 2000. aasta märtsis ühe 1930. aastate algusest pärit foto, millel on kena noor naine koos hea väljanägemisega iseteadliku noormehega. Need on juudisoost Genka Barr ja noor Karol Wojtyla, kes poseerisid Wadowices näitetrupi tarvis. Genka Barri tütre sõnul olid Karol Wojtyla ja tema ema väga head sõbrad. Nad lugesid sageli koos luuletusi ja käisid koos suusapuhkusel. Tütre sõnul suure armastuseni suhe siiski ei olevat arenenud.