Eesti uudised

Sea-Tiit ja Hull-Mell riigikogus 

Kadri Jakobson , 18. märts 2005, 00:00
TÕNIS PALTSUL MITU NIME: Eri parteidega flirtivat Tallinna linnapead tuntakse Saarepiiga ja Sahmerdisena ning Lubage-Ma-Voolan-Ära-Siit- Laua-Tagant. Fotomontaa˛
Poliitikud ei loobi üksteist üksnes poriga, vaid nuputavad võidu vastaspartei tegelastele hüüdnimesid. Nii juhivad riiki Sea-Tiit ja Hull-Mell, Käimla-Kiisler ja Maanus Jahumägi.

Kolmapäevaõhtuses «Foorumi» saates, kus poliitikud üksteise peale suisa karjusid, ütles rahvaliitlane Tiit Tammsaar Res Publica liikmele Indrek Raudsele solvunult: «Ma tean, mismoodi te meid kutsute.»

Rahvaliitlane Tiit Tammsaar ütleb, et Res Publica ja Reformierakond on pannud Rahvaliidule ja parteiliikmetele inetud hüüdnimed. Res Publica ja Reformierakond hüüavad Rahvaliitu seameesteks ja vahvaliiduks, Tiit Tammsaart aga Sea-Tiiduks.

«On-on ja see ju avalik saladus,» ütleb Tammsaar. Ta ei taha solvavat hüüdnime suhugi võtta. «Päris, noh niimoodi, ühe looma nimega. Nii ta on, jah.»

Keevalise temperamendiga reformierakondlast Meelis Atoneni hüütakse Hull-Melliks. Atonen ise seda kuulnud pole. «Kuulake vähem kuulujutte,» ütleb ta napilt ega taha sel teemal midagi rääkida.

Reiv, Rokk ja Tisko

Eri parteidega flirtiv Tallinna linnapea Tõnis Palts on Saarepiiga, Sahmerdis ja Lubage-Ma-Voolan-Ära-Siit-Laua-Tagant. Paltsi kutsutakse ka Kennyks «South Parki» multika tegelase järgi, kes igas seerias surma saab ja siis jälle ellu ärkab.

«Nimi meest ei riku, hüüdnimi veel eriti,» ütleb Palts. « Kui juba viitsitakse hüüdnimesid välja mõelda, on inimene millegi mainimisväärsega hakkama saanud. Targad hiina vanamehed ütleksid, et pole vahet, kuidas kassi kutsuda, peaasi, et hiiri püüab!»

Kõige rohkem hüüdnimesid ongi Res Publica ja Rahvaliidu poliitikutel. Rahvaliit ja Reformierakond kutsuvad Res Publica liikmeid enesetaputerroristideks ja lipsuta pruunsärklasteks. Äraostmatud ja Juhan Parts on kuluaarides ka neli tankisti ja koer. Samuti tunneb peaministri ära hüüdnimedest Kõverkael Juku või Muvvame Läbi.

Respublikaanidest Tallinna abilinnapeade kolmikut – Aivar Reivik, Toivo Promm ja Diana Ingerainen – hüütakse Reiv, Rokk ja Tisko.

Tallinna abilinnapea Diana Ingerainen pole oma hüüdnime kuulnud ega tea pilkenime- de kasutamist ka erakonna siseselt.

«Pean seda ikka naljakaks. Olen öelnud Kaupo Reede kohta vahel Kaups, rohkem hüüdnimede kasutamist linnavalitsuse majas ei ole küll ette tulnud,» ütleb Ingerainen.

Riigikogu Res Publica fraktsiooni esimees Siim-Valmar Kiisler on vastasparteide suus Käimla-Kiisler, sest tema algatas Kesklinna vanemana käimlaprojekti, mis hiljem miljonipeldikuna kuulsaks sai.

Indrek Õudne, Kaupo Neljapäev ja Maanus Jahumägi – needki on hüüdnimed, mille läbi hammustamiseks ei pea palju pead vaevama.

Endine Tallinna abilinnapea Kaupo Reede naerab laginal, kui parteitegelaste ja iseenda hüüdnime kuuleb.

«Ei teadnud,» turtsatab ta. Reede sõnul on iga inimene oma nime väärt. «Nomen est homen (nimi on enne). Iga inimene teenib oma nime välja. Nagu indiaanlased. Kui keegi ütleb sulle Kaupo Neljapäev või Kaupo Robinson – mis ses halba on? Ega nimi meest ei riku.»

Kiisu, Ummi, Kennu, Juku

Indrek Raudne ütleb, et sai oma hüüdnimest teada siis, kui üks reformierakondlane tema poole pöördus. «Mind kutsuvad nad Õudseks,» itsitab ta ega tunne end puudutatuna. «Kutsugu, kuidas tahes.»

Urmas Reinsalut kutsub fraktsiooni naispere Ummiks, veel hüütakse teda Murtud Rukkililleks. Ka on riigikogus käibel Papa-Rosimannus (reformierakondlane Rain Rosimannus) ja Papa-Allik (rahvaliitlane Jaak Allik).

Raudse meelest ei tasu Rahvaliidu meestel ega Tammsaarel hüüdnimede pärast vihastada: «Mina pole Tiitu kunagi nii kutsunud ja olen arvamusel, et see on Rahvaliidust endast pärit nimi. Sõltub inimesest, kui paksu nahaga ta on. Kuid mina võtaks seda naljana.»

Enamik Foorumi vaatajaid pooldas erakorralisi valimisi

Arvutirikke tõttu katkes kolmapäevases telesaates gallup ja arvuti võttis inimeste kõnesid vastu vaid viie minuti jooksul. «Viga ei suudetud otsesaate jooksul ära parandada,» vabandab ETV pressiesindaja Toomas Luhats.

Küsimusele «Kas Eestis peaks korraldatama erakorralised parlamendivalimised?» jõudis vastata 831 inimest. 631 neist ehk 75,9% pooldas erakorraliste valimiste korraldamist. 200 inimest ehk 24,1% oli selle vastu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee