Eesti uudised

Sakslane tülis Einar Laignaga  

Eve Heinla , 28. veebruar 2005, 00:00
Raamatu «Eestlased Waffen-SSis» autor, ajaloolane Rolf Michaelis, solvus kaitseväe peainspektori Einar Laigna käitumise peale sedavõrd, et soovis Kaitseliidust välja astuda. Tüli põhjuseks sai Tartu Kõrgemas Sõjakoolis toimunud konverents.

«Umbes poolteist kuud tagasi helistas mulle tuttav, vanemleitnant Roman Lukas ja küsis, kas võiksin pidada 19. veebruaril Tartu Kõrgemas Sõjakoolis toimuval konverentsil kõne Dresdeni pommitamisest aastal 1945. Olin nõus, Lukas ütles, et annab mulle peatselt täpsemat infot,» vahendab Pärnu mälestusmärgiskandaaliga avalikkusele tuntuks saanud Leo Tammiksaar oma Saksamaa sõbra Michaelise kirjutatut. Kõne asjus pidi teavet saama Laignalt. Kirjanik kinnitab, et saatis Laignale sms-i oma numbriga, kuid Laigna ei võtnud temaga ühendust (küll saadi teada, Laignale helistas Lukase abikaasa, et konverentsil peab kandma ülikonda ja kuulajaid on 100–300).

16. veebruaril sõitis Michaelis Eestisse ja üritas taas kontakti saada Laignaga.

Harrastusajaloolase Tammiksaare sõnul oli Michaelis juhtunust nii solvunud, et tahtis Kaitseliidust välja astuda. Tammiksaar veenis teda tükk aega, et mees seda ei teeks.

«Nad ei tunnegi teineteist, seega ma ei usu, et tegu on isikliku kanakitkumisega. Aga Laigna kirjutas nüüd hoopis ise Eesti Ekspressis artikli Dresdeni pommitamisest. Ja minus tekitab see mõtte, et Laigna avastas: ohoo kui huvitav teema, ja sellega saan ju ise loorbereid lõigata! Varastas teema, mis oli tegelikult Michaelisele mõeldud… Napsas endale,» räägib Tammiksaar.

Einar Laigna sõnul käis organiseerimine läbi mitme inimese. «Ja minule ei laekunud vajalikku infot. Olin valmis inimese heaks kõik tegema: oma majas andma toa, autoga sõidutama ja söötma. Aga siis selgus, et Michaelis tuleb ja läheb kohe Pärnusse. Ta on siin ise ka parasjagu süüdi ja kapriisitsenud,» väidab Laigna.

«See oli selline õnnetu juhus, mida mina mustvalgelt ei lahenda, see tähendab, et ma ei ütle ka, et minu poolt oleks kõik olnud tehtud. Oleksin ehk pidanud teda rohkem jahtima. Ja kuidas ma tema kõnedele ei vastanud? Kõned katkesid ja siis rääkisin Lukasega.» Laigna kinnitab, et tal ei ole isiklikult midagi Michaelise vastu: « Me teeme Michaelisele väga viisaka seletus- ja vabanduskirja.»

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee