Uudised

Adaptogeenid suurendavad vastupanuvõimet  

15. veebruar 1998 00:00
ALEKS JAIRUS

Adaptogeenid on ergutavad, peamiselt looduslikku päritolu ained. Need aitavad kaitsta organismi ümbritseva keskkonna kahjulike mõjutuste eest ja parandavad elundite talitlust.

Adaptogeenid soodustavad ainevahetust ning võimaldavad meie kehal töötada säästlikus rez^iimis. See aitab meil haigustele vastu seista.

Adaptogeenid soodustavad bioloogiliste ergutavate ainete tekkimist kehas. Need ained on interferoon, interleukiin jt. Samuti on raske üle hinnata adaptogeenide abi organismi kaitsesüsteemide tõhustamisel.

Tänapäeva inimene allub üha kergemini välismõjudele, nagu saastatud atmosfäär, maapind, vesi jm. See nõrgendab organismi kaitsemehhanisme, põhjustades mitmesuguste haiguste teket ja arengut. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) andmeil on 80% haigustest otseselt või kaudselt seotud ökoloogilise saastatusega.

Selle sajandi enimlevinud haiguste hulka kuuluvad südame-veresoonkonna, psühhomaatilised, allergilised ja onkoloogilised haigused. Kõiki neid kaasaja tsivilisatsiooni "nuhtlusi" saab tublisti vähendada, kui kaitsta ümbritsevat looduslikku keskkonda, mille seisund mõjutab ka adaptogeenide ehitust.

Adaptogeenid tugevdavad ravi toimet

Omaette väärtuseks tuleb adaptogeenide juures pidada seda, et nende mõistlik kasutamine ei põhjusta toksilisi nähte. Viimaste aastate uurimistööd on näidanud, et adaptogeenidele kuulub tähtis osa võitluses südame-veresoonkonna ja vähihaiguste vastu. Nad tõstavad oluliselt organismi vastupanuvõimet vähile ning pidurdavad halvaloomuliste uusmoodustiste taastekkimist.

Onkoloogiliste haiguste raviks kasutatakse peamiselt tsütostaatikume, mis pidurdavad raku kasvu ja jagunemist. Enamasti pidurdavad need ravimid küll ajutiselt vähihaiguse arengut, kuid ei too kaasa lõplikku e. radikaalset tervenemist. Kombineeritult koos adaptogeenidega kasvab nende efektiivsus oluliselt. Adaptogeenid nõrgendavad vähivastaste medikamentide toksilist mõju organismile ja tugevdavad nende ravitoimet. Peale selle vähendavad adaptogeenid haigestumist südameisheemiatõppe, kõrgvererõhutõppe, grippi jm., neil on ka antisklerootiline toime.

Adaptogeenid tasakaalustavad ainevahetust, suurendavad stressile vastupanu võimet, tugevdavad immuunsussüsteemi. Nad on kahjutud ja vastavad kaasaja meditsiini rangetele nõuetele.

Adaptogeenide hulka kuuluvad:

1) z^enšenn

2) eleuterokokk

3) kuldjuur

4) pantokiin

5) leusea

6) aaloe

7) teeleht

8) kasepungad

9) aedvaak

10) verev viirpuu

11) õietolm

12) mesilasema piim

13) mandz^uuria araalia

14) proopolis (taruvaik)

15) hiina sidrunväändik

*Eleuterokokki, z^enšenni, pantokiini e. põdrasarvevedelikku, kuldjuurt ja mandz^uuria araaliat võib tarvitada ka viiruslike infektsioonide puhul. Soovitav on võtta 15-20 tilka pehme või keedetud veega kolm korda päevas ja 15 minutit enne sööki. Kuuri keskmine pikkus on kolm kuni neli nädalat.

Autor on meditsiinidoktorant.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee