Maailm

Konservatiivid: kommunistlikud sümbolid tuleb keelustada  

AP/BNS/SLÕL , 4. veebruar 2005 00:00
Rühm Euroopa Parlamendi konservatiividest saadikuid Ida-Euroopast kutsus eile keelustama natsisümboolika kõrval ka kommunistlikud sümbolid, sealhulgas punatähe ning sirbi ja vasara.

Eesti, Leedu, Slovakkia, Ungari ja Tšehhi saadikud ütlesid oma ettepanekus, et silmas pidades kannatusi, mida Nõukogude Liit ja teda toetanud režiimid Ida-Euroopa rahvastele põhjustasid, tuleb kommunistlikud sümbolid samuti keelustada. Hiljuti tegi Euroopa Komisjoni justiits- ja siseasjadevolinik Franco Frattini ettepaneku, et osana juudivaenulikkuse ja sallimatuse vastu võitlemise kampaaniast keelustataks kogu Euroopas haakristid ja muu natsisümboolika.

«Me tahame samasugust kohtlemist ka teistele totalitaarrežiimidele, kommunistlikule süsteemile,» ütles ungarlasest parlamendisaadik Jozsef Szajer. «Kui me otsustame keelata ühe, peame otsustama need kõik keelustada,» ütles tšehh Jan Zahradil. ELi 25 liikmesriigi justiits- ja siseministrid arutavad natsisümboolika keelustamist sel kuul. Ettepanek ei ole kõigis ühenduse liikmetes üksmeelset toetust leidnud. Kommunistlike sümbolite keelustamist esialgu kavas ei ole.

Hiljuti rõhutas ka Leedu ekspresident Vytautas Landsbergis, et sirp ja vasar on samuti rõhumise sümbolid. «See oli tööliste ja talurahva ühtsuse võlts sümbol,» sõnas ta. «See ei käinud tööliste kohta, kuna Nõukogude Liidus keerati töölised tööandjate vastu. Hiljem anti neile üks totalitaarne tööandja.»

Üleskutset toetas ka Slovakkia jäähokikuulsus Peter Stastny, kes on praegu Euroopa Parlamendi liige. «See on diktatuuri sümbol,» ütles Stastny ajakirjanikele.

Natsisümboolika keelustamise kampaania hoogustus möödunud kuul, mil Briti prints Harry käis kostüümipeol, haakristilint käisel.