Ajakirjanikud said kätte pressipreemiad

14. veebruar 1998 00:00

URMAS SEAVER

Estonia Talveaias said eile 1997. aasta Äripäeva/Bonnieri ja Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) ajakirjandusauhinna laureaadid kätte pressipreemiad.

Kolmandat aastat välja antud 25 000 Rootsi krooni suuruse ajakirjandusauhinna andis Äripäeva ajakirjanikele Kaja Koovitile ja Väinu Rozentalile üle Rootsi majanduslehe Dagens Industri peatoimetaja Hasse Olsson, kelle sõnul esindas Äripäeva ajakirjanike kirjutatud artikkel parimal viisil uurivat majandusajakirjandust.

"Mul on hea meel, et auhinda ei pälvinud taas poliitikateemaline artikkel," ütles Eesti Ekspressi peatoimetaja Aavo Kokk eile võidupreemia üleandmisel.

Koovitile ja Rozentalile tõi auhinna artikkel "Farmaatsiatehas Moskvas ei tooda", mis paljastas Tallinna Farmaatsiatehase juhtide vale. Artikli ilmumise päeval 10. novembril kukkus tehase aktsia hind esimese kümne minutiga üle 50 protsendi. Z^ürii leidis, et erinevalt poliitikast, mis püsib kogu aeg tähelepanu all, on ettevõtlus suletum ja sealt skandaale avastada on raskem.

Ajalehtede Liidu poolt esmakordselt välja antud 10 000-kroonised pressipreemiad pälvisid parimate uudiste eest Ester Šank Sõnumilehest, parima uurimuse eest Enno Tammer Eesti Päevalehest ja parimate arvamuslugude eest Sõnumilehe kolumnist Jaan Kaplinski.

Parima maakonnalehe ajakirjaniku preemia sai Lääne Elu ajakirjanik Lehte Ilves ja aasta pressifoto auhinna Eesti Päevalehe fotograaf Raigo Pajula.

EALL-i tegevdirektori Tarmu Tammerki sõnul loodi pressipreemiad täienduseks Äripäeva/Bonnieri ajakirjandusauhinnale. "Tunnustust väärt ajakirjanikke on rohkem kui üks," märkis ta.

Parima uudise eest auhinna saanud Ester Šank ütles, et auhinnavõit tuli üllatusena. "Olen ikka pidanud ennast eelkõige uurivaks ajakirjanikuks, mitte action -lugude tegijaks," lausus Šank, kelle konkursitööd käsitlesid välismaalt Eestisse toodavat nakkusohtlikku liha ning Eesti piimatoodete Euroopa Liitu eksportimise keelustamist.

Eesti Päevalehe uudistetoimetuse juhataja Enno Tammer nentis napisõnaliselt, et võidupreemia tähendab talle tunnustust ega tulnud üllatusena. Preemia tõi Tammerile Postimehes ilmunud artikliteseeria Tallinna kesklinna korteritehingutest.

Vabaõhumuuseumi põlengul kassi päästvast tuletõrjujast tehtud ülesvõttega fotopreemia pälvinud Raigo Pajula ütles, et tunnustuse pälvimine lisab enesekindlust. "Paljud kritiseerisid, öeldes, et see foto on udune," lausus Pajula. "Samas mul on rõõm, et ka fotograafidele jagub tunnustust."

Ajalehtede Liidu pressipreemiatele kandideeris üle 100 ajakirjaniku enam kui 400 tööga.

Aasta ajakirjandusauhinda annavad alates 1994. aastast välja Põhjamaade suurimaid meediakontserne Bonnier Group ja ajaleht Äripäev. Tänavu kandideeris auhinnale 39 ajakirjanikku rohkem kui 200 tööga.

1996. aastal sai auhinna Postimehe ajakirjanik Enno Tammer artiklisarja eest, mis käsitles Keskerakonna sisemist võimuvõitlust ja valimiskampaania rahastamist. 1995. aastal tunnistati võitjaks Eesti Ekspressi tegevtoimetaja Tarmo Vahter reportaaz^ide eest, kus valgustati lindiskandaali telgitaguseid.

Koos eelmise aasta võitja autasustamisega kuulutasid Bonnier Group ja ajaleht Äripäev välja konkursi "Aasta ajakirjandusauhind 1998".

Ajakirjandusauhinnale võivad kandideerida kõigi Eesti ajalehtede ja ajakirjade reporterid ja toimetajad, kelle töid käesoleval aastal avaldatakse.

Auhinna saaja valib Eesti juhtivate ajalehtede peatoimetajatest koosnev z^ürii, kes lähtub kirjutise hindamisel selle mõjukusest ning z^anrilisest meisterlikkusest.

VAMBOLA SALUPUU foto

Estonia Talveaias said eile 1997. aasta Äripäeva/Bonnieri ja Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) ajakirjandusauhinna laureaadid Enno Tammer, Kaja Koovit, Väinu Rozental, Ester Šank ja Raigo Pajula kätte pressipreemiad.