Eesti uudised

Sirje Piht teab Estonial kaduma jäänud abikaasa pääsemisteed (16)

Kirsti Vainküla, 10. detsember 2004 00:00
UURIS VÄLJA: Sirje Piht on omal käel välja uurinud olulisi fakte abikaasa pääsemise kohta.
Estonial kaduma jäänud kapten Avo Pihti abikaasa Sirje Piht teab kellaajalise täpsusega mehe teekonda pärast laeva uppumist. Kaks kuud tagasi kirjutas ta tollasele Rootsi peaministrile Carl Bildtile ka sellekohase kirja, millele vastust pole saanud tänini.

Kui eelmisel nädalal Rootsi telekanali vahendatud uudis Vene sõjaväeelektroonika salaveost avalikkuse ette jõudis, tundis Sirje Piht, et tema kümme aastat võitlust tõe nimel on veidigi vilja kandnud.

«Ma tahaks loota, et sealt algab läbimurre, Rootsi valitsusel on ikkagi väga suur jõud,» loodab Piht, et Estonia uppumise asjaolusid hakatakse uuesti uurima.

Piht pole istunud, käed rüpes, vaid on omal käel välja uurinud olulisi fakte abikaasa pääsemise kohta.

Ta on Rootsi ametlikest kanalitest teada saanud, et Avo Piht võeti 28. septembri öösel päästekopteri Q97 pardale ja toimetati täie tervise juures kell 4.20 Soome lähedale Utö saarele. Kell 4.47 viidi Piht edasi Marienhaminasse helikopteriga Y69.

Tänavu oktoobris kirjutas Sirje Piht tollasele Rootsi peaministrile Carl Bildtile faktide kohta ka kirja.

«Mina, meie sugulased, sõbrad ja tuttavad oleme sügava hämminguga jälginud Avo Pihti ja ülejäänud kuue eestlasest kaaslase kadumist tänapäeval, demokraatlikes riikides. Meid üllatab Estonia katastroofi uurimise «ametlik» (kuid mitte legitiimne) seisukoht, mis ignoreerib ülalmainitud isikute pääsemist, sulgedes silmad faktide ja tunnistuste ees, kaitstes sellega oma riikide au ja väärikust,» seisab kirjas, mille lõpp võtab ähvardava tooni: «Palun Teie inimlikku osalust ja abi selle Gordoni sõlme lahtiharutamisel, enne kui me tõstatame probleemi maailma avalikkuse ees inimröövi süüdistusega rea institutsioonide ja isikute vastu.»

«Rohkem seda kirja kommenteerida ei saa,» ütleb Sirje Piht, kes ei selgita, kust või kuidas sai ta Avo Pihti puudutavad andmed.

Kirja andis ta Bildtile isiklikult üle Eestis tänavu 13. oktoobril.

«Vastust ma saanud ei ole, viisakas oleks saada,» ootab Piht õnnetuse ajal Rootsi valitsust juhtinud Bildtilt vastust. Ta tunnistab, et teda ei huvita ainult see, mis oli parvlaeva uppumise taga, vaid ka kes?

«Need inimesed, kes tol ajal tegid otsuseid, mida teha ja kuidas käituda, olgu ta peaminister või president, ka nemad peavad oma otsuste eest vastutama. Mis korraldusi nad andsid ja kellele? Kuidas uurimiskomisjon moodustati?» küsib Piht.

Tänavu suvel saatis Sirje Piht kaitsepolitseile järelepärimise, kas Kuku raadiost konfiskeeritud helisalvestisel kinnitab helikopterimeeskond kapteni pääsemist või ei.

Pihti teada pidi lindil olema intervjuu Rootsi helikopterijuhiga, kes tõestas, et viis Avo Pihti Utö saarele.

Kapo direktor Arnold Sinisalu kirjutas Pihtile vastuseks, et helisalvestist nende valduses säilinud ei ole. Samas kinnitab ta, et kõnealune lint oli olemas, kuid uurimisgruppi kuulunud inimesed ei mäletanud, et oleksid kuulnud intervjuud Rootsi helikopterjuhiga Avo Pihti viimise kohta Utö saarele.

Sinisalu soovitas Pihtil pöörduda Kuku poole, sest võib-olla on neil salvestis arhiivis säilinud. Sinisalu selgitab, et kaitsepolitseinikud võtsid laevahukku käsitlevast lindist vaid koopia, mitte originaalsalvestisi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee