Eesti uudised

Tuul murdis Tallinna jämedaima puuhiiglase 

Allar Viivik, 17. november 2004 00:00
MURDUS: Tuul murdis Liivalaia tänava ääres kasvanud hiigelpapli.Foto: Teet Malsroos
Torm murdis eile hommikul Liivalaia tänavas Kaasani kiriku ees kasvanud 300aastase hiigelpapli. Seitsmemeetrise ümbermõõduga puu hiigelharu lömastas kiriku plangu. Möödakäijad õnneks vigastada ei saanud.

«Näete nüüd. Looduskaitsealune vanake ei pidanud aastasadadele vastu,» kurvastasid eile uudistajad Kaasani kiriku juures. Ligi 300aastasest mustast paplist on püsti vaid kivide ja betooniga lapitud tühjaksmädanenud könt. Kiriku puuplank ja aiapostid on purud, ümbrus on täis risu ja oksi. Kiriku poole kukkunud väiksema oksa alla on jäänud roheline plastprügikast.

«Kallasin ämbrist veidi pärast kümmet prahti,» näitab Kaasani kiriku valvur Sergei Aleksejev, kes äärepealt puu alla oleks jäänud. Ta sai üle õue paar sammu kuuri poole kõndida, kui kuulis selja tagant kriginat ja mürinat.

Mees vaatas üle õla tagasi. Hiigelpapli haru oli tuules murdunud ning laiali vajunud. Ligi meetrijämedune kopsakas haru oli lömastanud aia. Õnneks jäi esialgu püsti Liivalaia tänava poolne suur haru ja Aleksejev pääses. «Ehmusin ikka korralikult,» tunnistab mees. «Jumala õnn, et loodus halastas minu ja kiriku peale.»

Pärast papli varisemist vaatas Aleksejev kella. See näitas kuus minutit üle kümne hommikul.

«Väga tublid poisid!» kiidab Aleksejev päästjaid, kes kiiresti kahe autoga kohale sõitsid, koos politseiga murdunud puu lintidega piirasid ning Liivalaia tänava vasakpoolse sõidusuuna kinni panid.

Pool tundi suletud olnud peatänav tekitas linnaliikluses paraja ummiku.

«Ma kartsin, et püsti jäänud hiigelharu kukub kirikule peale,» tunnistab päästjate tööd pealt vaadanud möödakäija. «Aga ohtlikud oksad saeti kiiresti ära ja jumalakoda jäi terveks.

Kiriku ette jäi vaid viit aastaarvuga «1721», mis kinnitab, et looduskaitsealune puu on must pappel.

«See on kurb uudis,» tõdeb põlispuude uurija Hendrik Relve, kui kuuleb Tallinna rekordpuu murdumisest. Tema sõnul oli must pappel kahtlusteta Tallinna jämedaim puu – läbimõõt veidi üle seitsme meetri. Kindlasti oli tegemist Tallinna ja võib-olla ka kogu Eesti vanima papliga.

«Tavaliselt nad üle sajandi vastu ei pea,» ütleb Relve.

Tallinna vanim puu on kahtluseta nn. Kelchi pärn Niguliste õues, millel vanust üle 300 aasta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee