ÕNNELIK KOOLIS: Erle Kaljapulk õpib Tartus Mart Reiniku gümnaasiumi kolmandas klassis. Kõige õnnelikumana tunnebki ta end koolimajas – seal on palju tegevust ja sõpru. Õppimine läheb tal hästi, tunnistusel vaid neljad-viied.Foto: Aldo Luud
Tarmo Michelson 16. november 2004 00:00
«Kui terveks saan ja pikemaks kasvan, siis lähen iluvõimlemiskursustele!» unistab Erle Kaljapulk, kes liigesepõletiku, luudehõrenemise ja kasvupeetuse tõttu vajab bioloogilist ravi, mis aastas maksab 80 000 krooni.

Üheksa-aastane Erle Kaljapulk õpib Tartus Mart Reiniku gümnaasiumi 3b klassis. Esimesel veerandil olid ta tunnistusel neljad-viied, lugemine kolm. Käitumine ja hoolsus eeskujulik. Tüdruk saab hakkama hoolimata sellest, et haiguse tõttu peab koolipingi asemel lebama vahel päevi voodis, sest ei võta valude tõttu jalgu alla.

Klassikaaslastest erineb Erle lühikese kasvu poolest. Kedagi teist ei too hommikuti kooli ega vii koju invatakso. Ta ei käi kehalise kasvatuse tunnis. Treppidest saab Erle üles, kuigi poolel teel jääb seisma, et puhata ning siis taas astmeid vallutada. Koolis on tal abistaja.

Kolmandal eluaastal tabas teda liigesepõletik. Kõigepealt jäid haigeks põlved, siis hüppeliigesed, küünarnukid, sõrmenukid, puusaliigesed. «Ühel hommikul nägin, et laps lonkab, põlv oli paistes. Viisin Erle arsti juurde ja arst ütles, et lapsel on liigesepõletik,» meenutab ema Signe. Ta ei taha lapse kuuldes öelda, millist tulevikku arst lapsele ette kujutas. «See oli šokk...»

Kui Erle oli kolmene, ei suutnud ta enam tihti valude tõttu voodist tõusta. «Väga raske oli tööl käia. Tahan olla lapse juures, teda aidata ja temaga koos olla. Samas pidin tööl käima, et raha teenida,» räägib Signe. Abikaasa Taaviga jäädi kordamööda töölt lapse juurde koju.

Erle on reaalsusega leppinud

Liigesepõletiku tõttu on Erlele tehtud neli põlveoperatsiooni. Ta pidi iga päev neelama seitse-kaheksa eri rohtu. Nende kõrvalmõjud tekitavad aga luudehõrenemist ning lapse kasv pidurdus. Agressiivset haigust aitaks maha suruda bioloogiline ravim Remicade, millega Soomes on edukalt ravitud neli-viis aastat. Vanemad on lasknud juba kaks korda lapsele ravimit süstida. «Üks süst maksab 9900 krooni. Raha saime kokku säästudest ja laenasime sõpradelt. Ravi kompenseerimise kohta saime haigekassalt aga eitava vastuse,» ütleb ema tagasihoidlikult. Kuigi ta peaks olema pettunud, jätab väliselt vaoshoitud mulje. «Eks igal asutusel on omad põhjendused.»

Iga süsti eest 9900 krooni maksta käib üle jõu, tunnistab ema. Sestap loodab ema koostöös lastefondiga kokku saada vähemalt 80 000 krooni, millest piisaks, et Erle saaks ravimit ühe aasta. Siis ei pea laps enam võtma ka ravimeid, mis põhjustavad kasvupeetust ja luudehõrenemist. Ülikallitest süstidest on olnud abi – põletikunäitajad on alanenud. «Põlved liiguvad rohkem, saan koolis sõpradega mängida!» on Erle õhinal.

Koolilapsed hoiavad Erlet

Klassi- ja koolikaaslased suhtuvad Erlesse hästi. Kõik teavad, mis haigustega peab tumepunaste juustega tüdruk elama. «Vahel on koolikott hästi raske, siis tulevad klassikaaslased appi. Kui ma kotti ei anna, võtavad vägisi,» ütleb Erle. Sööklas ulatavad kaasõpilased talle süüa, mida tüdruk ise ei küüni võt-ma.

Järgmisel nädalal lähevad klassikaaslased ekskursioonile kaevandusse, kuid Erle peab jääma koju – tal on raske kõndida. «Kahju, väga kahju,» ütleb tüdruk, kuid ei tee sellest suurt numbrit. Ta saab sel ajada tegelda oma meelishobi joonistamisega. Erlel on kodus terve sahtlitäis pilte, värvipliiatseid, pintsleid.

«Tahan saada kunstnikuks,» paljastab tüdruk, kuigi teised temavanused tahavad saada näiteks arstiks või õpetajaks. «Olen leppinud sellega, milline ma olen.»

Tüdruk ütleb, et ta ei unista, kuid siiski on tal üks unistus. Tema pinginaaber Annaliis käib iluvõimlemiskursustel. Möödunud laupäeval näitas Annaliis mõnda sammu ette. «Kui terveks saan ja kasvan temapikkuseks, siis võin ka mina iluvõimlemiskursustele minna,» loodab Erle.

Pensionär tegi esimese annetuse

Lastefondi juhataja Merike Kaunissaare sõnul jääb Eestis igal aastal liigesepõletikku sadakond last.

Peale Erle vajab samasugust ravi veel viis kuni seitse last ja kui annetustest laekub üle 80 000 krooni, saab sama kampaania korras ravida ka ülejäänud lapsi.

Kaunissaare sõnul tegi esimese annetuse, ühe kuu pensioni, naine, kelle laps on ka põdenud liigesehaigust.

Kampaaniaga seoses soovib lastefond juhtida ka haigekassa tähelepanu, et liigesepõletiku ravim Remicade võetaks soodusravimite nimekirja. «Ega liigesehaigusest päriselt parane, kuid vähemalt haiguse tase jääb talutavaks ja Erle ei pea ratastooli sattuma,» sõnab Kaunissaare.

Mart Reiniku gümnaasiumi algklasside õppealajuhataja Mare Kamja ütleb, et Erle on väga hea suhtleja, kõikidega sõbralik. «Ta on oma ränkadest haigustest üle ja igavene vahva tüdruk!» Kamja sõnul pole praegu Erlega muret, kuid vanemates klassides, kus on arvestuslikud tööd, tuleb need kõik järele vastata. Siis võib Erle õppeedukus puudumiste tõttu kannatada.

Toeta Erlet!

Erlet saab aidata kõnega annetustelefonile. Helistades numbril 900 5025 annetad 25 krooni, numbrile 900 5100 helistades aga annetad 100 krooni. Numbrile 900 5500 helistades annetad 500 krooni.

Erlet saab toetada ka püsiannetusega, sõlmides internetipangas püsikorralduslepingu.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi pangakonto number Hansapangas on 221015828742, selgituse reale kirjuta «Erle».