Maailm

Janet Leigh jääb filmiajalukku unustamatu psühho-ohvrina 

Välisajakirjanduse põhjal Triin Thalheim, 6. oktoober 2004 00:00
FILMIAJALOO KUULSAIM OHVER: 1960. aastal valminud «Psühhos» sarimõrtsuka ohvrit kehastanud Janet Leigh kandideeris selle osaga isegi Oscarile. Unustamatu dušistseen tagas Leigh’le filmiajaloos kindla koha, kuid jättis varju tema ande komöödia- ja muusikalinäitlejana.Foto: All Over Press
Pühapäeval suri oma kodus Beverly Hillsis 77aastasena USA filminäitlejatar Janet Leigh, kes raiuti filmiajalukku verdtarretava duši-

stseeniga Hitchcocki õudusfilmis «Psühho». Kuigi tema filmikarjäär kestis üle 50 aasta ja ta tegi kaasa poolesajas linaloos, on tema meeldejäävaim saavutus näitlejana just eelmainitud 48 sekundit duši all.

Noorukese Leigh’, sünninimega Janette Helen Morrison, avastas 1940. aastate lõpul näitlejanna Norma Shearer, kes nägi tema fotot ühe suusakuurordi vastuvõturuumi seinal, kirjutab Daily Mirror. Shearer tunnetas neiu potentsiaali ja küsis, kas too laenaks talle oma pilti. Sellele järgnesid stuudiokatsed MGMis ning 19aastase Leigh’ esimene filmiosa, mille eest stuudio maksis talle 50 dollarit nädalas. Leigh vastas täpselt stuudio soovile – täitis noore naise koha, kes kehastas naiivseid ja süütuid maatüdrukuid.

Peagi sai Leigh’st stuudio suur staar ning ta mängis nii draamades, muusikalides, komöödiates kui ka vesternides, partneriteks James Stewart, John Wayne, Tony Curtis, Frank Sinatra ja Orson Welles. Peale kontorineiu Marion Crane’i osa «Psühhos» kuuluvad Leigh’ filmograafiasse sellised klassikud nagu «Väikesed naised», «Houdini», «Mand˛uuria kandidaat» ja «Kurja puudutus».

Legendaarse pussitamisstseeni filmimisest ei saadud harilikult mööda üheski intervjuus, mis Leigh’ilt võeti. Seitsmekümnest lühikesest võttest koosnevat stseeni filmiti näitleja sõnul seitse päeva. «»Psühho» muutis mu naha hirmus kortsuliseks – pidin ju seitse päeva seal duši all ligunema. Õnneks oli vähemalt vesi soe,» naljatas kuulus psühho-ohver.

Samuti tunnistas Leigh, et filmi võikuse pärast ei läinud ta hiljem kunagi hea meelega duši alla. «See pole väljamõeldis ega reklaamitrikk – tõepoolest ma ei tahtnud sinna minna.»

Viimase filmiosa tegi «Psühho» eest isegi Oscarile kandideerinud Leigh 2000. aastal. Kaks aastat varem mängis ta koos tütre Jamie Leega õudusklassika «Halloween» järjes «Halloween: 20 aastat hiljem».

1951. aastal abiellus Leigh kolmandat korda. Tony Curtisega sai neist Hollywoodi kuldne paar, kes mängis koos ka paljudes filmides. Siiski jäi seegi abielu lühikeseks – lahutus oli 1963. aastal. Leigh’ neljas abikaasa oli Robert Brandt, kes jäi tema kõrvale elu lõpuni. Abielust Curtisega sündis Leigh’l aga kaks tütart – nüüd samuti näitlejad Jamie Lee ja Kelly Curtis. «Elasime Tonyga imelist elu – see oli põnev ja glamuurne Hollywoodi ajastu,» tunnistas näitleja aastaid hiljem.

Viimased aastad veetis veresoonepõletikku põdenud Leigh vaikselt pere ringis. Ka pühapäeval, kui filmilegend siitilmast lahkus, olid tema juures kallimad inimesed – mees Robert Brandt ning tütred Kelly ja Jamie Lee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee