Uudised

New Yorgi maffiapealik langes võimude kätte  

3. veebruar 1998, 00:00

PRIIT PULLERITS
New York-Washington

Nende sihtpunkt jääb silla varju, 1. ja 2. avenüü vahele. Seal asub Scores, rikaste njuujorklaste meelelahutuspesa, mis alustas käesoleva kümnendi hakul spordibaari ja topless -ööklubina.

Kuna selline kombinatsioon inimesi ei meelitanud, loobusid omanikud peatselt sporditeemast. Nüüd külastavad klubi restorani või istuvad privaatsetes VIP-ruumides ülikonnastatud mehed, kes maksavad kahe klaasi veini eest 25 dollarit ja naudivad sadakonna hästitreenitud naise palja ülakeha vaatamist.

Ent suur raha, mida jõukurid veini ja silmarõõmu eest maksid, ei läinud väidetavalt üksnes klubi omanikele ja töötajatele. Jaanuari kolmanda dekaadi hakul vahistas politsei Gambino kuritegeliku perekonna ühe liidri John Gotti juuniori, esitades nii talle kui ka veel 39 oletatavale maffia liikmele süüdistuse laialdases väljapressimises.

Kõik maksu maksma

Süüdistuse kohaselt ei maksustanud Gambino rühmitus mitte ainult Scoresi peremehi, vaid ka riidehoiu ja parkla valvureid ning topless -tantsijaid.

Scoresi ebaseaduslik maksustamine polnud kaugeltki ainus süüdistus, mille võimud esitasid 33-aastasele Gottile ja tema käsilastele föderaalses ringkonnakohtus New Yorgi osariigis.

Viieaastase uurimistöö tulemusena on prokurörid kogunud tõendusmaterjali selle kohta, et Gotti ja tema mehed on raha välja pressinud ka ehituskompaniidelt ja ametiühinguilt, petnud nii telefoni- kui ka telekommunikatsioonikompaniisid ja olnud seotud rahapesuga.

Kohtunik Mary Jo White ütles vahistamistele järgnenud pressikonverentsil, et kogutud informatsioon näitab ilmekalt, kui suur on Gambino kuritegeliku perekonna mõjuvõim nii seaduslikes kui ka ebaseaduslikes äriettevõtetes kogu New Yorgi piirkonnas.

Süüdistatavate seas on ka endine tipp-pesapallur Denny McLain, kes võitis omal ajal kaks korda Cy Youngi nimelise parima mängija auhinna, kuid kes praegu kannab 8-aastast vanglakaristust pensionifondide varastamise eest.

Nüüd lisandus nii talle kui ka teistele Gambino meestele süüdistus väärtusetute või mittetöötavate telefonikaartide müümises peamiselt väikese sissetulekuga immigrantidele.

Politsei tegutseb

Neljakümnest süüdistatavast õnnestus politseil juba esimese päeva jooksul vahistada 35. Kohtunik White andis ühtlasi korralduse konfiskeerida enam kui 20 miljoni ulatuses maffia sissetulekuid, mis on väidetavalt kogutud väljapressimise teel.

Samuti arestis politsei üheksa Gambino perekonnale kuulunud kinnisvaratükki koguväärtuses 7 miljonit dollarit, sealhulgas 700 000-dollarilise häärberi Long Islandi põhjakaldal vaatega Oysteri lahele.

USA võimud on nimetanud süüdistusi Gambino perekonna vastu võidukaks löögiks organiseeritud kuritegevuse südamesse, mis loodetavasti vähendab maffia mõju nii meelelahutusbisnises kui ka mujal.

Föderaalse Juurdlusbüroo New Yorgi osakonna juht Lewis Schiliro lausus pressikonverentsil, et äsjased süüdistused ja arreteerimised annavad lootust vaba ettevõtluse naasmiseks New York Citysse.

Ent samas on Gotti juuniori laiaulatuslik tegevus, mis algas tema nimetamisega Gambino perekonna liidriks 1992. aasta aprillis, vaadeldav tõestusena maffia elujõulisuse kohta.

Juhtnöörid vanglast

Schiliro kahtlustab, et Gambino perekonda juhib oma üksikkambrist endiselt Gotti seenior, kes mõisteti eluks ajaks vangi väljapressimise ja kuue mõrva eest. "Me usume, et on terve hulk inimesi, kes ajavad Gambino perekonna igapäevaseid asju," lausus Schiliro. "John Gotti juunior on üks nende seast."

Kui tema isa, keda kutsutakse Dapper Doniks (vilgas) ja Teflon Doniks, nimetas oma poja Gambino perekonna etteotsa, põhjustas see New Yorgi ülejäänud nelja maffiapealiku hulgas meelepaha, sest nende arvates on Gotti juunior liiga noor, kuumavereline ja harimatu.

Gambino perekonna ajalugu algab aastast 1931, kui Charles (Lucky) Luciano mõrvas kaks juhtivat maffiabossi, Salvatore Maranzano ja Giuseppe Masseria, ning tõusis bosside bossiks.

Luciano nimetas Gambinode igapäevaasjade ajajaks vennad Philip ja Vincent Mangano, kelle asetäitjaks sai omakorda Albert Anastasia.

Mõrv mõrva järel

1951. aastal leiti Philip Mangano tapetuna ning tema vend kadus peagi jäljetult. Oletatavasti oli selle taga Albert Anastasia, kellest sai Gambino perekonna juht. Tema asetäitjaks tõusis Frank Scalise.

Kuus aastat hiljem tapeti Anastasia juuksuri juures ning perekonna etteotsa asus Carlo Gambino, keda kahtlustati seotuses Anastasia mõrvaga.

Tema asetäitjateks said Aniello Dellacroce ja Joe Biondo. Carlo Gambino suri 1976. aastal vähki ning perekonna peaks sai tema lähisugulane Paul Castellano.

Kuid 1985. aastal korraldas John Gotti seenior, toonane n.-ö. keskastme juht, New Yorgi südalinnas 46. tänaval Castellano ja tema asetäitja Thomas Bilotti mõrvamise, misjärel ta tõusis ise Gambinode liidriks.

Ent pärast seda, kui asetäitja Salvatore Gravano aitas võimudel Gotti seeniori trellide taha saata, andis ta teatepulga üle oma pojale.

Gotti juunior väitis White Plainsi kohtus, et ta on süütu. Tema advokaat Richard Rehbock on nimetanud süüdistusi nõrgaks ja koguni rumalaks, lisades, et tema klienti hoitakse vahi all üksnes tema nime pärast.

Rehbock kinnitas, et Gotti ei ole eales Scoresi ööklubis käinud, sest ta jälestab selliseid kohti, kuna topless -tantsimine alandab naisi. Võimuesindajaid võib protsessis Gotti vastu oluliselt aidata New Yorgi viie maffiaperekonna nimekiri, mille politsei leidis aasta tagasi Gotti juuniorile kuuluva kaupluse kontorist Queensi linnaosas.

Nimekiri on uurijate sõnul justkui organiseeritud kuritegevuse Whos Who , kus on näha, kes lõikasid maffia tegevuse pealt suurimat tulu.

Samast leidis politsei spordikoti 358 000 dollariga, mis oli Gotti advokaadi väitel tema kliendi pulmakink.

Kuid uurijad on märkinud, et Gotti oli selleks ajaks abielus olnud juba neli aastat, liiati olid mõned rahatähed trükitud hiljem, kui ta pulmi pidas.

Kuni võimud Gotti vastu uusi süütõendeid koguvad, pakub paljudele asjast huvitatuile põnevust küsimus, kas USA föderaalvalitsus hakkab käigus hoidma topless -ööklubi, nagu seadus tal arestitud varaga lubab toimida.

Kohtunik White kinnitab, et seda ei juhtu.

Pealegi, nagu on väitnud klubi pressiesindaja, ei ole Gotti vahistamine nende äritegevusele seni kahjulikult mõjunud. Sest New Yorgis on bisnismenide seas saanud üha populaarsemaks viia oma äripartnerid õhtusöögi ajal paljaid tüdrukuid vaatama.

See peab nende uskumuse kohaselt äritehinguile soodsalt mõjuma.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee