Eesti uudised

Raadiohääl Reet Linna jäi vanuse tõttu oma saatest ilma 

Kirsti Vainküla, 21. september 2004 00:00
SAATEST ILMA: «Minu aktsiad ei ole sugugi madalad, küsimus pole selles, et ma oleks ebaprofessionaalne. Küsimus on eas,» ütleb Reet Linna ega mõtle sellele, kes hakkab tema asemel hommikuprogramme tegema.Foto: Mati Hiis
Suvel 60. sünnipäeva tähistanud Reet Linna jäi ilma oma raadiosaatest, sest on Eesti Raadio juhtkonna meelest liiga vana.

«Kohtumiseni, kindlasti kohtume kusagil mujal, minu aeg sai siin täis,» nende sõnadega lõpetas Reet Linna laupäeva hommikul oma viimase saate Raadio 2s. Stuudio laual olid väike šampanja, kommikarp ja Reeda küpsetatud kook. Kui Linna puldist ära tuli, ei osanud kolleegid kuidagi käituda. Kas laulvat teletähte õnnitleda või talle kaasa tunda – jäi ta ju ilma oma saatest, mida oli 10 aastat teinud. Üks esimesi, kes Reedale pärast saate lõppu helistas, oli Jaan Elgula. Reet käskis pigem õnnitleda.

«Muidugi oli kahju – 10 aastat on ju väga pikk aeg, teised ei ole abielus ka nii kaua. Selles mõttes oli see varjatud kurbus,» räägib Linna. «Tegelikult juba möödunud aastal mõtlesin, et huvitav-huvitav, millal nad ütlevad, et me ei vaja enam su teeneid. Need numbrid – aga siin ei ole ju üldse tähtsust, oled sa 50, 60 või 70, – iseenesest panevad muidugi mõtlema, et milleks meile seda mutti siin vaja on. Selleks olin vaimselt valmis,» ütleb ta. «Kui oleksin ise öelnud, et lahkun, oleks kõik okei. Aga praegu olen see, kellele öeldi ära. Selles kogu pettumus.»

«Küsimus on eas.»

Põhjus, miks Linna Raadio 2 muudatustes jalgu jäi, peitub vanuses, aga otseselt ei julgenud seda talle keegi öelda. Kui toonane peatoimetaja Urmas Leinfeldt asja ääri-veeri selgitama hakkas, peitus põhjendus muide sõnapaari «kaadri uuendamine» taha. Samas oli see Linnale uudis – kui ta varem oli Leinfeldtilt küsinud, mida võiks saates muuta, kostnud too alati sõbralikult: «Mitte midagi, sa oled soe nagu naabrinaine, kes kohvitassi kõrval lobiseb.»

Linna meenutab, kuidas Eesti Raadio programmijuht Sulev Valner ärasaatmislõunal tema juurde tuli ja justkui muuseas küsis: «Kas sinuga saadi nagu korda?» Kui Reet püüdis teha näo, et millest jutt, siis Valner punastas. Seepeale ütles Linna: «Jah, lahkun kuu aja pärast.» Valneri peale ei olnud Reet pahane – vanade kolleegidena aeti veel juttugi. Mõttele kompromisse teha Linna ei tulnud.

«Minu aktsiad ei ole sugugi madalad, küsimus pole selles, et ma oleksin ebaprofessionaalne. Küsimus on eas,» kinnitab Linna. 60aastasena ei tahagi ta endast jätta noorema muljet. «Ei, kui tõele au anda, siis olingi seal kõige vanem. Iseasi, et mõttelaad on mul noor. Suhtlen noortega, muusikavalik ei ole mul mingi Elmari või Vikerraadio oma. Ma lasen ka Chalice’i, hip-hop’i,» selgitab Linna.

Ta küsib: kas see on õige, et 30aastased hakkavad kuuekümnestele saadet tegema? «Vastupidine on miskipärast välistatud. See on mõistetamatu.»

Enda sõnul on Linna tõstnud hommikusaate reitingut. «Läänemaailmas aktsepteeritakse pealt neljakümneseid,» teab põhikohaga ETVs töötav Linna oma eeliseid. Saatega «Laulge kaasa» viis aastat mööda Eestimaad trallitanud saatejuht jätkab lisaks veel ka autorisaatega.

«Eraelu oli välistatud.»

Linna pole solvunud ega pahane. Isegi kummaline on mõelda, et ta saab järgmiseks laupäevaks juba ette plaane teha. «Teate, ma ei viitsinud enam hommikuid teha, mul olid praegu välistatud kõik sõidud ja puhkamised. Ma ei saanud reedel peole minna, sest Reet pidi ju jälle tööl olema. Eraelu oli mul täiesti välistatud, lisaks töötan ka lauljana, põhiliselt jälle reedel. See on väsitav,» räägib Linna oma kiirest elust.

Raadiosse sattus Reet omal ajal abikaasa Ivo Linna tõttu. «Iff sõitis kuhugi, mulle helistati, et tee ära. Siis tegin. Ilmselt ma meeldisin,» meenutab Reet Linna, kes on saateid teinud nii nädalavahetustel kui ka argipäeviti kuulatavamatel aegadel. Samas mõistab ta, et kõigile meeldida ei saa. «Oleks päris halb variant, kui meeldiks kõigile, siis on jama lahti. Paljudele hakkab vastu minu suure suuga naeratamine, ma tean, aga alati peab opositsioon ka olema,» naerab Linna.

Eesti Raadio juhatuse esimees Margus Allikmaa ei kommenteerinud «eakate» raadiohäälte lahkumist. «Ma ei tea detailidest midagi. Ma ei hakka seda teemat üldse kommenteerima. Sulev Valner saab palka selle eest, et tegelda Raadio 2 muudatustega,» ütleb Allikmaa.

Eile ei õnnestunud rääkida ei Raadio 2 uue peatoimetaja Heidy Purga ega ka Sulev Valneriga – nad viibisid komandeeringus.

Eakad lahkuvad veel

Populaarne saatejuht Märt Rannamäe: «Ametlikult ei ole keegi veel midagi öelnud. Minul lõpeb leping veebruaris, samal ajal lõpeb ka Allan Roosilehel. Aivar Sirelpuul lõppes just nüüd ja tema lepingut enam ei pikendatud. Nii palju võib öelda, et raadioeetrist me ära ei kao, otsime uue jaama.»