Mammograaf naise tervise heaks

1. veebruar 1998 00:00

KAI ILUSTRUMM

Eesti Vähiliit sai neljapäeval Edela-Soome Vähiliidult kingiks mammograafi. Aparaat pannakse üles Tõnismäe polikliinikusse, kus lähinädalatel avatakse naiste kompleksuuringute kabinet.

Eesti Vähiliidu president Väino Rätsep ütles Sõnumilehele, et see mammograaf on kasutatud ja töökorras aparaat, mille abil saab toetust naiste rinnanäärmevähi sõeluuringprogramm. Dr. Rätsep loodab, et tänu aparaadile suudetakse laiendada juba 1996. a. alanud rinnanäärmete ja günekoloogilise sfääri krooniliste haiguste, vähi-eelsete seisundite ja vähi varajase avastamise sõeluuringuprogrammi.

Mammograafia kabineti laborant Sirje Laas rääkis, et äsja kingitud mammograaf on veidi modernsem eelmisest, Tõnismäe polikliinikus asuvast, mis samuti saadi Soome kolleegidelt. Laasi sõnul peaks pildi kvaliteet uue aparaadiga parem tulema, kuigi töö põhimõte on sama.

Dr. Rätsepa sõnul tulevad sõeluuringutele kahjuks vaid pooled kutsututest.

"Meie vabariigis suureneb rinnanäärme- ja emakakaelavähki haigestumine pidevalt, haigete keskmine eluiga on alla 50 aasta ning kahjuks pooled haiged tulevad eriarsti juurde küllalt hilja, seepärast tuleb naise teadlikkust meil kõvasti tõsta," leiab dr. Rätsep ja lisab, et mammograaf peaks olema igas maakonna keskuses.

ARNO SAARE foto

Tõnismäe polikliiniku mammograafia kabineti laborant Sirje Laas arvab, et selle aparaadiga peaks pildi kvaliteet parem tulema.