Maailm

Beslani pantvangikriis sai verise lõpu 

Igor Taro, 4. september 2004 00:00
MEELEHEIDE: Beslani elanik kannab pantvangikriisis haavata saanud väikelast.Foto: Reuters
Põhja-Osseetias Beslani linnas pantvangikriisi ajal puhkenud lahingutes sai eile esialgsetel andmetel surma üle saja pantvangi ning mitu päästetöötajat ja eriväelast. Tapeti vähemalt 20 terroristi. Siiani pole selge, kas ohvriterohked sündmused algasid juhusest või on nende taga ebaõnnestunud tormijooks terroristide valduses olnud keskkoolile.

Hommikused sündmused Beslanis olid väliselt kõike muud kui silmanähtav erioperatsiooniks valmistumine. Võimude esindajad kinnitasid, et jõudu pantvangikriisi lahendamiseks kasutada pole plaanis.

Läbirääkimisi pidanud lastearst Leonid Rošal ütles, et pantvangide seisundit silmas pidades on aega 8–9 päeva. See pidi omakseid rahustama. Ja ilmselt ka terroriste, kes meedias toimuvat pingsalt jälgisid.

Samal ajal laiendasid sõjaväelased piiramisrõngast ehk ohutustsooni kultuurimajani, kus viibisid pantvangide omaksed. Oli see vajalik, et teha sõjaväetehnikale rohkem ruumi ja hoida ära tsiviilisikute sattumine tule alla? Või selleks, et terroristid ei näeks kooli ümber tehtavaid ettevalmistusi?

Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) Põhja-Osseetia osakonna juhataja Valeri Andrejev ütles, et mingit sõjalist erioperatsiooni pantvangide vabastamiseks jõustruktuurid ette ei valmistanud. «Kavatsesime jätkata läbirääkimisi pantvangide rahumeelseks vabastamiseks. Just selleks tuli siia ka (Venemaa) presidendi nõunik (Aslambek) Aslahhanov,» vahendavad Andrejevi sõnu interneti väljaanded.

Ühe versiooni kohaselt algaski kõik sellest, et kella 13 paiku teatas Põhja-Osseetia presidendi administratsiooni pressiesindaja Lev Dsugajev ajakirjanikele, et terroristidega on saavutatud kokkulepe sündmuskohalt surnukehade äratoomiseks. Kui eriolukordade ministeeriumi auto sel eesmärgil kooli juurde sõitis, kõmatas plahvatus. Selle peale hakkasid pantvangid koolimajast välja jooksma, terroristid aga avasid nende pihta tule. Sõjavägi ründas omakorda terroriste.

Meeletu kaos

Ühe pantvangi kinnitusel oli üks suitsiiditerrorist ennast õhku lasknud, teistel andmetel pani üks pantvangivõtja kogemata plahvatama enda paigaldatud miini. Igal juhul tekitas pauk meeletu kaose. Inimesed üritasid koolimajast pageda ja võimlas puhkes tulekahju.

Leekide mõjul plahvatasid sinna terroristide paigaldatud plastiidipommid. Lõhkeaine plahvatusest kukkus sisse hoone katus – võimude kinnitused, et selleks ajaks polnud võimlas enam kedagi, ei pidanud paika.

Ajal kui pantvangivõetud lapsed ja vanemad hüsteeriliselt koolist põgenesid ning ülal tiirutasid sõjaväekopterid, õnnestus paaril välisajakirjanikul maja ligi pääseda. Briti telejaama ITV operaatoril läks korda heita pilk saali, kus hoiti enamikku pantvange. Tema sõnul vedeles põrandal vähemasti sada söestunud laipa.

Nagu Venemaal tavaks, teatasid ohvritest kõigepealt välismaised meediakanalid. Vene uudisteagentuurid viitasid tagasihoidlikult kümnetele hukkunutele, telekanali NTV uudistesaatejuht aga koguni katkestas korrespondendi otselülituse sõnadega: «Ametlikke andmeid meil seni pole, nii et jätame need arvud praegu nimetamata.» Hiljem öeldi arvuks 79, viitega, et tegemist on tuvastatud hukkunutega.

Mitu Vene internetiportaali väitis, et tegelik ohvrite arv võib ulatuda sadadesse.

Haiglatesse viidud inimeste arv lähenes infoagentuuride teatel seitsmesajale.

Terroristid jagunesid kolme rühma

Pantvangivõtjad jagunesid sündmuste keerises aga kolme rühma. Suitsiiditerroristid jäid majja põgenejatest võitluskaaslasi katma, teine rühm tungis läbi piiramisrõnga Beslani lõunaossa ja kolmas üritas põgenevate pantvangidega sulandudes minema pääseda. FSB esindaja teatel oli õhtuks hävitatud 20 terroristi, kellest üheksa olid araablased ja üks koguni neeger. Samal ajal osutasid mõned jätkuvalt koolihoones vastupanu ning hoidsid oma valduses pantvange.

Kui ametlikke andmeid uskuda, siis polnud Beslanis kaose põhjuseks mitte ainult see, et jõustruktuurid ei planeerinud vabastusoperatsiooni ette. Tegelikult polnud sõjaväelased absoluutselt valmis sündmusteks, mis nõudsid jõu kasutamist.