Eesti uudised

Haruldane valgeamuur püünises 

Mari Skuin, 27. august 2004 00:00
HIIGELKALA: Aivar Kärp tõmbas kolmapäeval Võrtsjärvest välja üliharuldase valgeamuuri, kes oli 115 sentimeetrit pikk ja kaalus 20 kilo.Foto: Elmo Riig (Sakala)
Kolmapäeval tõmbas kutseline kalur Aivar Kärp Võrtsjärvest välja haruldase valgeamuuri, kes on kolm aastat tagasi püütud sugulasest kolm kilo raskem ja üle kümne sentimeetri pikem.

«Olen kutseline kalur ja käin nädalas kaks korda mõrdu vaatamas. Tavalise kontrolli käigus leidsingi ühest mõrrast selle suure kala. Ta on 20 kilo raske ja 115 sentimeetrit pikk – minule umbes vöökohani,» kirjeldab Kärp haruldast saaki.

«Kui mõrda paati võtsin, hakkas seal üks hirmus lõhkumine. Sain kohe aru, et tegu on mingi suure kalaga. Algul jäi mulje, et tegemist on karpkalaga. Teadsin, et ta on hästi jõuline. Sellepärast hoidsime poeg Algoga tal veel mõrda ümber, et ta maha rahuneks. Jätsime kala paadi esiotsa, kus parras kõrgem, et ta välja ei hüppaks,» jutustab kalur. Koju jõudes helistas Kärp Viljandimaa keskkonnateenistuse kalandusspetsialistile Alo Laasile. Too arvas, et tegemist pole siiski karpkalaga ja lubas imelooma kaema tulla.

«Selgitasime koos välja, et olin kätte saanud haruldase valgeamuuri,» ütleb Kärp. Ta teab, et kolm aastat tagasi püüti Võrtsjärvest samuti üks selline isend. Too kala kaalus 17 kilo ja oli pisut pikem kui meeter.

«Eile mõtlesime, et müüme kala restoranidele ja jätame midagi ka endale proovimiseks. Aga sellest ei tule midagi välja. Teisele poole järve tahetakse rajada kalamuuseum. Selle juhataja helistas eile ja tahtis mu saaki hoopis muuseumile,» räägib Kärp. «On natuke kahju, et ei saagi seda kala nüüd proovida. Aga on tähtsam, et ta jääb nüüd teistele põlvedele vaadata,» on kalur korraga nii nukker kui ka uhke.

«Kaks tütart ja vanema poja tüdruksõber olid kodus, kui kalaga kohale jõudsime. Nende esimene reaktsioon oli: nemad ei julge küll enam järve ujuma minna, kui seal nii suured kalad on. Aga teada on, et nad ei ründa,» muigab Kärp.

Tema eelmine rekordkala haug kaalus 12 kilo. «Säga olen ka saanud. Aga teda ei tohi Eestis püüda ja nii lasimegi ta vette tagasi. Paadis hindasime, et too kala võis kaaluda 8–10 kilo.»

Karplaste seltsi kuuluv valgeamuur on väärtusliku lihaga ja võib kaaluda kuni 30 kilo. Tavaliselt on tal kaalu siiski umbes 11 kilo ja ta elab kuni 10aastaseks.