GANZ NAGU HITLER: Paljud Saksa intellektuaalid on kirjutanud avalikke kirju, mõistes hukka menuka näitleja Bruno Ganzi alandumise Hitleri rolli.Foto: repro
Tõnis Erilaid 25. august 2004 00:00
Sel nädalal jõudis Saksamaa kinodesse vastuoluline film «Der Untergang», milles esimest korda pärast Teist maailmasõda on peategelaseks Adolf Hitler. Teda mängib üks Saksa kinopubliku lemmikuid, 63aastane Bruno Ganz.

Film räägib Hitleri elu viimasest 12 päevast, mille ta veetis Berliinis riigikantselei õuel punkris sügaval maa all.

Filmi-füürer nutab, tunnistades Saksamaa kaotust, embab oma lemmikkoera Blondit, vestleb sõbralikult oma sekretäriga. Ta erineb täiesti Hitlerist, keda maailm tunneb peamiselt tema hüsteeriast kantud haukuvate kõnesalvestustega parteikongressidel. Ta räägib madalal häälel, tuntava austriapärase aktsendiga.

Produtsent ja re˛issöör Bernd Eichinger väidab, et just selline on Hitleri normaalne hääl – eeskuju võeti ainsalt säilinud salvestiselt, kus füürer kõneleb normaalses õhkkonnas. «Der Untergang» on filmitud Berliinis, Münchenis ja Venemaal, Peterburis. See läks maksma üle 200 miljoni Eesti kroonides ja on väidetavalt üks kallimaid kunagi Saksamaal vändatud filme.

Film sai Saksamaal, kus harjutud nägema Hitlerit vaid mõnes kõrvalosas hüsteeritsemas, vastuolulise kriitika osaliseks. Frank-furter Allgemeine Zeitung märgib, et Saksamaa on nüüd jõudnud ajalootõlgendamisel uude ajajärku ning enam pole vaja karta selle mehe portreteerimist, kes tegelikult on ju iga sakslase mälus kaugelt rohkem kui ükski teine ajalooline kuju. Samas on suurima tiraa˛iga tabloid Bild küsinud, kas on õige näidata sellest jäletist nagu Hitler inimlikuna.

Eichinger, kes on Wehrmachti sõduri poeg, kelle isa võitles idarindel, on aga veendunud, et linateos pakub sakslastele «emotsionaalset vabanemist traumast», mis tabas neid pärast kaotust Teises maailmasõjas.