Uudised

Siseminister Olari Taal andis ametivande  

30. jaanuar 1998 00:00

Riigikogus andis eile ametivande uus siseminister Olari Taal, kelle president Lennart Meri nimetas peaminister Mart Siimanni ettepanekul ametisse kolmapäeva õhtul.

Kolmapäeva lõuna paiku vabastas president peaministri ettepanekul ametist eelmise siseministri, lahkumisavalduse kirjutamisest keeldunud Robert Lepiksoni, kellele peaminister heitis ette ajakirjanduses ilmunud kriitikat teiste valitsusliikmete suhtes.

Ametivande andmise järel ruttas Taal koos peaminister Mart Siimanniga viimase kabinetti, esimene kokkupuude ajakirjanikega tuli veidi hiljem. Uus minister kiitis oma eelkäijat, lubas jätkata uuendusi ja poliitikutega seotud kolme suure skandaali uurimist ning välistas stabiilsuse tagamise vajadusele viidates suured kaadrimuudatused ministeeriumis.

"Lepikson on arvatavasti oma tööd hästi teinud. Riigikodanikuna ajakirjandust jälgides tundub, et ta on olnud reformimeelne ja tegija mees," iseloomustas Taal eelkäijat. Ta ütles, et saab juba ammu suurepäraselt läbi ministeeriumi kantsleri Vahur Glaasega ja andis mõista, et jätkab Lepiksoni reforme.

Samas lubas ta hoiduda puhastusest. "Kindlasti ei toimu mitte mingeid suuri kaadrimuudatusi, sest tundub, et Eestimaal ongi probleem selles, et peaaegu iga uus minister on hakanud meeletult kaadrit vahetama," ütles Taal. "Eesti jõustruktuuridele on vaja stabiilsust."

Taal tunnistas, et ei tunne siseministeeriumi süsteemi eriti hästi, kuid lisas, et see teda ei ehmata. Hoiupanga Eesti rahamaailma tippu viinud Taal meenutas, et ka pangandust ei tundnud ta algul üldse. Ta uskus, et tal ei kulu ministeeriumi ülevõtmiseks seadusega lubatud kuud aega.

Vastne siseminister lubas, et hakkab eelkõige ministeeriumis inimestega rääkima. "Ega ma teisiti ei saa aru, mis seal toimub," ütles Taal. "Ja ega suuri süsteeme ei saa juhtida, juhtida saab inimesi."

Avalikkuse jaoks üsnagi ootamatult siseministriks saanud Taal ütles eile vastuseks Sõnumilehe küsimusele, et ettepanek selle konkreetse ametikoha suhtes tehti talle ööl vastu kolmapäeva. Samas kinnitas ta üleeile Narvas viibides Äripäevale, et on Siimanniga varemgi siseministriks saamise küsimust põhjalikult arutanud.

Taal ütles eile, et kuigi oli Siimannilt palunud paar päeva mõtlemisaega, ei tehtud veidi rutakana näivat lõppotsust ilma temata. Minister nentis, et otsus oli tema jaoks küllaltki raske. "Ma ei saa päris täpselt öelda, miks ma selle otsuse tegin, ja oskan ainult defineerida, et tegin selle meeltesegaduse hoos," naljatas ta, lisades, et kui sõna on antud, siis peab seda pidama.

"Kui ma poleks olnud Narvas, kus mind üles otsiti, võib-olla poleks olnud ka kokkulepet," ütles Taal. Ta lisas, et ei konsulteerinud otsust tehes jahi- ja pangakaaslastega. Taal kinnitas, et kohtus oma majanaabri Tiit Vähiga alles kolmapäeva õhtul Narvast naastes. "Vähi kiitis selle sammu heaks."

"Uurimine ja uurijad on sõltmatud ministri isikust," ütles Taal vastuseks Sõnumilehe küsimusele, kas kolme suurt poliitilist erakonda puudutava skandaaliga tegelemine jätkub.

Keskerakonnaga seostatud eradetektiivibüroo SIA tegevuse ja lindiskandaali uurimiseks 1995. aasta lõpus kaitsepolitsei algatatud kriminaalasja eeluurimine lõpeb 22. veebruaril, meenutab ETA.

Majanduspolitsei loodab seoses korteriskandaaliga korruptsioonis kahtlustatavate linnaametnike vastu algatatud kriminaalasja uurimise lõpetada märtsiks.

Keskuurimisbüroo lõpetab Eesti Panga, Põhja-Eesti Panga ja firma Paradiso SAL vahelise 10 miljoni USA dollari tehingu uurimise 4. veebruaril.

Ekssiseminister Robert Lepikson on kahe viimase päeva avalikes esinemistes mõista andnud, et tema vabastamise tegelik põhjus on neis kolmes uurimises.

x x x

Siseminister Olari Taal on sündinud 7. juulil 1953 Valgas teenistujate perekonnas. 1971. a. lõpetas ta Varstu keskkooli ja 1976. a. toonase Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonna. Aastail 1979-1986 juhatas ta Tartu Elamuehitusvalitsuse 2. ehitustrusti, aastail 1986-1992 oli Tartu Maja peadirektor. 30. jaanuarist 16. juunini 1992 oli Olari Taal Tiit Vähi esimese valitsuse ehitusminister, seejärel kuni 21. oktoobrini majandusminister. Hiljem juhatas Hoiupanka ning teatas eelmisel aastal lahkumisest sellelt kohalt alates 1. jaanuarist 1998. 1979-89 oli NLKP-s, praegu ei kuulu ühtegi erakonda.

HEIKKI TALVING

Riigisekretär Uno Veeringu valvsa silma all allkirjastas Olari Taal ametivande.

VAMBOLA SALUPUU foto

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee