Eesti uudised

25 AASTAT JELTSINI JA MERI JUULILEPETEST: „Kui presidendile ei valata napsi, valab ta endale ise!“ (20)

Allar Viivik, 25. juuli 2019, 20:45
LÖÖME KOKKU: Kümme aastat tagasi kirjutati Kremlis alla Eesti ja Venemaa leppele, et võõrarmee lahkub siit 31. augustiks 1994. aastaks. Lennart Meri pokaalis pole šampanja, sest ta kinnitas: ma ei joo enne kihisevat vahuveini, kui võõrad läinud!Foto: Toomas Volmer/Ekspress Meedia

«Viina ja konjakit võtsime Kremlis küll, sest see on Venes kombeks,» möönab koos Lennart Meriga kümne* aasta eest Moskvas käinud suursaadik Mart Helme. «Kuid toona jäi kõik mõõdukuse piiridesse.» Juulilepete sünni juures joodi ligi pudel viina, pool konjakit ja pealekauba tervitus šampanjat.

*Artikkel ilmus esmakordselt 27. juulil 2004. aastal.

26. juulil 1994. aastal kirjutasid kahe riigi presidendid Meri ja Jeltsin alla lepingutele, mis ristiti kohe juulilepeteks. Samal ajal tekkis ka hulk legende. Paar päeva hiljem ilmusid lääne ajakirjanduses põrutavad uudised: Meri ja Jeltsini kohtumise lõpus veeresid pudelid mööda põrandat! Allakirjutamise ajaks olnud kõik juba meeldivalt vindised. «Tean neid kuulujutte väga hästi, aga need on liialdatud,» väidab Mart Helme .

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee