Tsaar Nikolai IIFoto: Scanpix/AFP
Märt Hiietamm

24. juuli 2004 00:00

Peamiselt ameeriklastest koosnev teadlaste meeskond väitis äsja, et 1990. aastatel brittide poolt läbi viidud uuringute tulemused, mis kinnitasid Jekaterinburgist massihauast leitud luude kuulumist vene tsaariperekonnale, on ebatäpsed, kirjutab ajaleht Daily Telegraph.

Möödunud sajandi suuremaid müsteeriume sai ametlikult justkui lõpu 1998. aastal, kui Venemaa valitsus formaalselt deklareeris, et 1991. aastal välja kaevatud säilmed tõepoolest kuulusid bolševike poolt 1918. aastal tapetud viimasele Vene tsaarile Nikolai II-le ning tema perekonnale. Luud maeti ümber Peterburi Peeter-Pauli kirikusse.

Austraalias Brisbane’is toimunud seitsmendal rahvusvahelisel DNA uuringute konverentsil teatasid Stanfordi ülikooli teadlased, et 1993. aastal Suurbritannia siseministeeriumi kohtuarstide poolt avalikkuse ette toodud väide, nagu oleks kõnealused jäänused «peaaegu 99%lise kindlusega» Romanovite omad, olevat kaheldav. Üheteistkümne aasta eest asjaga tegelnud doktor Peter Gill ja tema meeskond jõudsid oma järeldusele pärast luudes leiduva DNA võrdlemist tsaaripere elus olevate sugulaste, sealhulgas Suurbritannia prints Philipi geneetilise materjaliga. Kondid viis Suurbritanniasse Venemaa Teaduste Akadeemia liige doktor Pavel Ivanov.

Rabav tõendusmaterjal

Doktor Knighti meeskond pani toime sõltumatu DNA-analüüsi tsaar Nikolai II abikaasa tsaarinna Aleksandra õe, briti suurhertsoginna Elisabethi New Yorgis hoitava sõrme kallal. Nimetatud ihuliikmes olnud DNA ei ühtinud aga tollega, mis doktor Gilli rühma väitel Aleksandrale kuulub.

Knighti tööd finantseeris üks välisvenelaste ühing, kuid mees väidab, et see ei mõjutanud resultaate mitte mingil viisil. «Nemad ostsid mulle vaid lennukipileti,» kommenteeris teadlane.

Knighti sõnul tunduvad doktor Gilli töö tulemused «liiga headena, et tõsi olla». Ta kahtleb ka selles, et üle seitsmekümne aasta maa-aluses niiskuses viibinud luudelt väga häid DNA-proove saab. Teadlane lisas, et tema rühmale teada olevate «tugevate tõendite» järgi olid kondid «saastunud» kaevamisel osalenud isikute DNAga. Viimast väidet Gill eitab.

Arvamused jagunenud

Erinevad DNA-eksperdid on geneetilise koodi säilimise küsimuses erinevat meelt. Hollandlasest doktor Peter de Knijff Leideni ülikoolist nõustub Knighti tiimi väitega, et Gill-Ivanovi uuringu tulemused on «ebareaalselt kindlad». Samas on doktor Tom Parsons Rockville’is Marylandis asuvast USA Relvajõudude DNA identifitseerimise laborist kogenud, et suured lõigud DNAd võivad säilida küll aastaid.

Kuid Alec Knight on oma meeskonna arvamuses kindel. «Me avastasime, et tollaste uuringute ajal juhtus palju imelikku. Pealegi on saavutatud tulemused põhimõtteliselt võimatud,» kinnitab ta. «Me ei kahtle mingil juhul doktor Gilli aususes, küll aga venelaste poolel asju ajanud inimeste tegudes.»

Gilli rühma kuulunud doktor Kevin Sullivan, kes töötab kodumaa siseministeeriumi alluvuses, kommenteeris Knighti avaldusi järgmiselt: «Me oleme oma tulemustes, mida on kinnitanud kaks mainekat DNA-laborit, täiesti kindlad. Väljakaevatud luude DNA sobis nende inimeste elusolevate sugulaste omadega. Pealegi ei sobinud tolle kortsunud sõrme DNA prints Philipi omaga ja ei saanud seega kuuluda ei suurhertsoginna Elisabethile ega mõnele muule Romanovite naissugulasele.»

Kui Stanfordi teadlaste leiud aasta alguses ühes bioloogia-

ajakirjas esmakordselt avalikkuse ette toodi, nimetas Peter Gill neid «kättemaksuhimulisteks ning poliitilisteks». Nüüd vastas Alec Knight, et poole aastaga on tema töö rohkem tõendusmaterjali saanud ja lisas: «Meie solvamine ei muuda doktor Gilli fataalselt vigaseid seisukohti.»

Tsaar Nikolai II

* Nikolai II (18.05.1868 – 17.07.1918) oli Vene viimane tsaar (keiser). Isa, Aleksander III eeskujul jätkas autokraatlikku valitsemisstiili.

* Pärast Veebruarirevolutsiooni võitu sunniti Nikolai II 15. märtsil 1917 troonist loobuma. Kuus päeva hiljem arreteerisid bolševikud ta Tsarskoje Selos.

* 17. juulil 1918 tapsid bolševikud Nikolai II koos perekonna ja kaaskonnaga Jekaterinburgi lähistel Uuralites.