Eesti uudised

«Tuult tiibadesse, Maarja-Liis!» 

Eve Heinla, 12. juuli 2004 00:00
LAULAB VENE KEELES: Maarja-Liis Ilus läbis Moskvas tiheda konkursisõela ja on üks 16 noorest lauljast, kes osaleb Jurmala lauluvõistlusel. Ühe laulu, «Mis värvi on armastus?», esitab ta vene keeles.Foto: Arhiiv (Toomas Tuul)
Maarja-Liis Ilus õpib praegu hoolega vene keelt: Uno Loobi igihaljaks lauldud meloodia «Mis värvi on armastus?» kõlab tema esituses Jurmala võistlusel vene keeles. Ka on lauluvõistlus talle hea hüppelaud sisenemaks idanaabrite hiiglaslikule muusikaturule.

Eestit kaks korda Eurovisioni lauluvõistlusel esindanud Maarja-Liis Ilus (23) astub juuli lõpul üles suurejoonelisel Jurmala noorte lauljate võistlusel «New Wave». («Uus laine» – toim.). Lõppvõistlusele jõudis ligi 80 osalejast vaid 16 noort esinejat. Maarja ütles laupäeval intervjuus Kanal 2le, et osales kevadel Moskvas peetud lauluvõistluse poolfinaalis edukalt ja hakkab nüüd hoolega vene keelt õppima. Üks võistluslauludest, Arne Oidi ja Heldur Karmo igihaljas «Mis värvi on armastus?» kõlab tema esituses Jurmalas vene keeles. Lauljatar pole selles keeles seni ühtegi laulu esitanud.

Maarja ei soovinud oma osalemisest SL Õhtulehele rääkida. «Ma puhkan ega kommenteeri seda teemat.»

Poolfinaali sõel oli tihe

Festivali kodulehekülje andmeil ütles ta, et võistlusel osalemine on kasulik kogemus, võimalus kohtuda põnevate persoonidega ja avada endale sissepääs Vene muusikaturule.

Konkurss toimub maalilises Jurmalas 28. juulist 1. augustini, ˛üriisse kuulub teiste hulgas ka legendaarne helilooja Raimonds Pauls.

Sõel oli ülitihe: kõigepealt tuli saata oma laulud Moskvasse kuulamiseks, kevadel toimus seal kaks päeva kestnud poolfinaal, kus valiti välja Jurmala lõppkontserdil esinejad.

Võistlus kestab viis päeva. Osalejad esitavad kolm laulu: ühe oma maa hiti, rahvusvahelise hiti võõrkeeles ja viimasel päeval laulu, mis spetsiaalselt konkursi tarbeks kirjutatud.

Auhinnafond on kadestamisväärselt kopsakas: esimene koht 25 000, teine 20 000 ja kolmas 15 000 dollarit. Antakse välja ka publikupreemia.

Läti venekeelne muusikaportaal Sirena kirjutab, et 13.–14. aprillil Moskvas peetud Jurmala laulufestivali «Uus laine» poolfinaalis osales 79 esinejat: Venemaalt, Norrast, Rootsist, Armeeniast, Saksamaalt, USAst, Ukrainast, Moldovast, Gruusiast, Kasahstanist, Dagestanist, Leedust, Lätist ja Eestist. ˇürii ei pööranud valikut tehes tähelepanu ainult esitatud laulule, vaid ka solistile. «Teie silmad peavad särama!» märkis ˛ürii liige ja konkursi re˛issöör Aleksandr Revzin. Konkursi direktor Aleksandr Rumjantsev rõhutas, et ˛ürii ei tohi valikutes eksida ja üritusest peab saama aasta muusikasündmus.

Eestist jõudsid peale Maarja poolfinaali noored lauljad Rolf Roosalu ja mitmelt d˛ässifestivalilt auhindu noppinud nooruke Sofia Rubina. Kolmest pääses finaali vaid Maarja.

Rubina sõnul oli poolfinaal Moskvas väga pingeline. «Poolfinaali jõudmiseks oli vaja saata ˛üriile kuulamiseks lugude demoversioonid.» Kui palju laule võistlema läkitati, Rubina sõnul ei avalikustatud. «Aga ma arvan, et neid oli ikka tohutult. Nii et juba poolfinaali jõudmine oli suur saavutus.»

Venemaa sõubisnises kehtivad tema sõnul hoopis teised reeglid ja teised eelistused kui mujal. «Rolf ja Maarja vast ei olnudki kursis, kuidas see valik käib. Mina natuke tean ja ˛üriiliikmed polnud mulle tundmatud.»

Moskvas laulis Maarja inglise keeles. «Ega ta ei pea Jurmalas vene keeles laulma, aga kui ta soovib... Pealegi ma arvan, et nii palju saab Maarja vene keelega hakkama, et suudab selle laulu hästi esitada. Olen kuulnud, ta räägib veidi vene keelt.»

Hea tekst on maiuspala

Vanameistri Uno Loobi sõnul on raske ennustada, kuidas Maarjal Jurmalas minna võiks. «Aga arvan, et kui Jurmalas on venekeelne publik, siis kindlasti läheb see laul seal paremini peale vene keeles. Venelased on ses suhtes natsionalistid, nad võtavad meelsasti vastu vene- ja ingliskeelset, mitte eestikeelset lugu. Aga laul on ju suurepärane,» ütleb Loop.

«Mina olen seda lugu küll vaid eesti keeles laulnud, seda lugu võiks aga esitada ka inglise keeles. Ma ei oska öelda, kuidas see vene keeles kõlada võiks, peab olema hästi meeldejääv vaste, sest eesti keeles Heldur Karmo kirjutatud tekst kõlab väga hästi. Aga vene keeles... mul pole õrna aimugi. Põhiline on meloodiale ilus tekst leida. Kui see on olemas, siis on see vene publikule maiuspala!» loodab Loop laulule edu.

«Aga Jurmalas on ju ikka eestlasi käinud ja nad on seal väga hästi esinenud. See on tore. Ja ma usun, et Maarjal läheb hästi!»

Noorte lauljate võistlus «New Wawe» on välja kasvanud 1986. aastal alanud NSV Liidu estraadilauljate võistlusest «Jurmala.» Pärast mitmeaastast pausi taastati konkurss 2002. aastal.

Mullune võitja oli Anastasiya.

«Jurmala oli kui ellujäämiskursus!»

Erich Krieger osales edukalt Jurmalas 1988. aastal: ta sai esimese koha.

Ehkki möödunud on 16 aastat, on Kriegeril Jurmala elamused siiani kirkalt meeles.

«Ma sain ju esimese preemia, muidugi on meeles. Ma võitsin Andres Valkoneni/ Ott Arderi lauluga «Põhjanael»,» meenutab Krieger.

Toona oli iga liiduvabariik oma parima noore laulja välja valinud, Eestis valis televisioon ja Leo Karpin.

«»Põhjanaela» esitasin eesti keeles. Oli vaja laulda kaks laulu: ühe vene keeles ja teise võis ise valida. Vene keelde tegin ise Raimond Valgre laulu «Mul meeles veel» tõlke ja seda esitasin ka. Kui Eurovision on rohkem laulude võistlus, siis Jurmala on lauljate võistlus. Vähemalt tollane oli küll.

Seal käib üksteise lintšimine: näiliselt on kõik korras, kõik räägivad kunstist jne. Aga tegelikult käib raudne olelusvõitlus, nagu Robinsoni võitlus, ellujäämiskursus. Peab tugev isiksus olema,» räägib Krieger.

«Mulle tehti seal näiteks üks loll nali. Aleksandr Malinin, kes sai grand prix’, esines enne mind, kuid ei pannud mikrofoni statiivile tagasi, vaid peitis selle dekoratsioonide vahele. Mind kuulutatakse välja, aga... mikrofoni pole. Laulsin algul taustalauljate mikrofoni, siis lõpuks ikka leidsin õige. Aga ma arvan, et kui festivali võidad, oled ikka kõva tegija. Pole ta mingi tiblade võistlus, nagu mõni on öelnud. Ja mina usun, et Maarjal läheb väga hästi.

Nüüd on see Jurmala võistlus rohkem Moskva korraldada ja seal hakkab vast toimima rohkem slaavi maitse. Aga kui sa tahad end maksma panna, siis sa peadki end avama läbi nende inimeste ja nende keele. Vahva, et ta sinna läheb! Ja Maarjale igal juhul tuult tiibadesse!»

Jurmalas on esinenud Kare Kauks, Priit Pihlap, Hedvig Hanson.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee