Eesti uudised

Reisilaev põrutas Tartus otsa seitsmele mootorpaadile 

Tarmo Michelson, 26. juuni 2004, 00:00
KAPTEN KAHTLUSTAB PALKI: Pegasuse kapten Viktor Palu laiutab käsi ja väidab, et laeva rool kiilus kinni. Aldo Luud
Möödunud esmaspäeval rammis Emajõel lastele lõbusõitu teinud mootorlaev Pegasus Jõe sadamas seitset paati. Peale kõige muu purustas Pegasus sadama varikatuse. Ükski inimene vigastada ei saanud.

Õnnetus juhtus Sõpruse silla lähedal esmaspäeval varsti pärast keskpäeva. Pegasuse pardal oli 38 last ja neli täiskasvanut, kes pääsesid õnneks vaid ehmatusega.

Jõe paadisadamas trossidel õõtsunud seitse päramootoriga paati said kõvasti kannatada. Kahel neist sõitis Pegasus puruks mootorid, kolmandal kõveraks tagumise nurga ja tõstuki, neljandal vindil tüki küljest, viiendal esiotsa puruks, kuuendal tüüri labida ja võlli katki ning seitsmendal lõhkus tõstuki.

«Õnneks riivas Pegasus paate küljega. Kui laev oleks paatidesse sõitnud, nina ees, poleks midagi järele jäänud,» sõnab paadisadama juhatuse endine liige Voldemar Namsing, kelle sõnul kehtib ka paadiliikluses parema käe reegel. Ta ei mõista, miks Pegasus ei sõitnud vastaskalda ääres.

«Vene ajal kaptenid kainena ei sõitnud,» meenutab Namsing ja kahtlustab, et ka Pegasuse kaptenil ei pruukinud kõik puhas olla. Tema hinnangul võis Pegasus paadiomanikele tekitada kokku ümmarguselt 100 000 krooni kahju.

Jõe sadama valvur Jüri Vinagradov koristas õnnetuse ajal oma paati. Ta ei märganud midagi enne, kui Pegasuse kapten juhtunust ise teatama tuli.

«Ilm oli väga halb – ladistas vihma, tugev tuul, udu,» meenutab ta, kuid ei suuda mõista, miks Pegasus 70 meetri laiusel jõel just sadamasse sisse põrutas.

Kalju Etti mootorpaat Progress 4 oli üks, millele Pegasus matsu andis. «Tänu sellele, et paat oli trossidel, kõikus see suure laeva eest ära,» räägib Etti, kuid mootor on paadil ikkagi puruks ja ta kavatseb esitada Tartu Sadamale kahjunõude.

Pegasuse kapten Viktor Palu ütleb, et laev kaotas juhitavuse kohe pärast Sõpruse silda. Rool olla kinni kiilunud. «Loksutasin küll rooli siia-sinna, kuid laev liikus ikkagi paadisadama poole. Võtsin käigu välja, aga inertsist sõitis laev vastu sadamat,» seletab kapten. Ta oletab, et jõe põhjas võis olla mõni palk, mis kiilus laeva sõukruvi külge.

Jõe paadisadama juhatuse esimees Andres Tappel polnud eilseks kõiki paadiomanikke kätte saanud ning seetõttu ei oska ta täpsemalt öelda, kui suur võis olla kahju. «Iga paadiomanik hindab ise oma kahjud kokku, siis esitame nõude Pegasuse omanikule Tartu Sadamale,» sõnab Tappel.

Veeteedeamet algatas pärast õnnetust omapoolse juurdluse.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee