Eesti uudised

Reet Linna: pensionile ma veel ei lähe. Ilulõikusele ka mitte! 

Kirsti Vainküla, 1. juuni 2004 00:00
SÄRAV JA NOORUSLIK: Reet Linna andis maikuus moedemonstratsioonil nii mõnelegi noorele modellile silmad ette.Foto: Tiina Kõrtsini
35 aastat teleekraanil olnud laulev saatejuht Reet Linna tunnistab, et alles pärast lahkuminekut abikaasast Ivo Linnast sai ta tuule tiibadesse ning töökriisist üle. «Kui seda poleks juhtunud, poleks minuga juhtunud ka seda head, mis viimased kümme aastat minuga juhtus,» ütleb juubilar.

Reet Linna sõidab linnas uue sirellilla ümara Nissaniga, teda kätte saada on võimatu. Mobiiltelefon kas ei vasta või ütleb Linna sinna väga kiiresti: «Oi-oi, üldse ei ole aega rääkida, proovige homme.» Homme võib proovida, aga kõik kordub.

«Ma ei tähista seda üldse, kes tähistab? Püha müristus! Jumala eest, ma jooksen praegu metsa ära,» on Reet Linna ärevil, kui ta päev enne juubelit telefonitsi tabada. Otsekohene telestaar tunnistab robinal üles, et kavatses enne sünnipäeva tõsimeeli varjuda ja mitte ühtegi intervjuud anda: «Minu jaoks ei ole mingi arv tähtis, mulle lihtsalt ei meeldi sünnipäevi pidada. Et käiakse siin... Mulle ei meeldi kogu see värk. Ma heameelega sõidaksin hoopis ära. Oh, johhaidii... No kui te mu nüüd kätte saite, taganeda ei ole kuskile,» põrutab kolme lapse ema ja vanaema Reet Linna söekalt. Algatuseks ütleb kohe ära, et üle 40 ta end ei tunne ning jutuga kõrgest east ei ole mõtet teda hirmutada.

«Teda teavad raudselt kõik eestlased.»

Viimasel ajal on noorusliku Reet Linna kohta liikvele läinud anekdoot: «Vanaisa, mis oli, kui televiisoris ei olnud Reet Linnat?» Vanaisa mõtleb: «Ei olnud Reet Linnat? Oot-oot?! Siis ei olnudki veel televisiooni.»

Nii kolleeg Vahur Kersna kui ka ETV programmidirektor Ainar Ruussaar tunnistavad, et Reet Linna võib olla tõesti Eesti üks tuntumaid naisi. «Teda teavad raudselt kõik eestlased. Iseasi, kui palju ta meeldib või ei meeldi. Aga ei peagi kõigile meeldima, nii et pangu edasi. Ta võib olla ekraanil nii kaua, kui ta viitsib,» soovib Kersna kolleegile tuult tiibadesse.

Ruussaar peab kaua mõtlema, kui küsida, kes veel ETVs 35 aastat ekraanil on olnud. Meelde tulevad Marite Kallasma ja Mati Talvik.

Ka Reet Linna ise ei saa vastu vaielda, et teda ei tunta. Tuntakse ja kuidas veel.

«Teleinimestest olen kindlasti ainuke, kes on publikuga nii hea kontakti leidnud. Kõige ilusamad hetked on need, kui sinu juurde tulevad inimesed, kelle jaoks oled terve elu töötanud. Mul on praegu juba tuba lilli täis, inimesed tulevad, kallistavad, kirjutavad luuletusi. Nad usaldavad mind,» teab Reet, kes väljaspool tööaega annab sajaprotsendiliselt pihiema mõõdu välja.

«Inimesed tulevad juurde, kes küsib raha, kes nõu. Viimaste aastate jooksul olen elanud stressivaba elu, nurgad on maha nühitud. Inimesed teavad seda ja ütlevadki, et teie olete tulest ja veest läbi käinud, andke nõu.»

Viimased 10 aastat on Reet Linna nii toimetaja kui saatejuhina laineharjal olnud. Seda on märganud tööandja, kes Reeda üha uute sarjadega eetrisse paiskab, ja ka televaataja.

Kriis lõppes pärast lahutust

50selt oli Reeda elu võrreldes praegusega nagu öö ja päev. Aasta oli 1994 ning Reet kadus äkki eetrist. Ka eraelus oli kriis – aasta hiljem lahutas Eesti lemmikpaar Reet ja Ivo Linna oma pika abielu. Reet tundis, et tema aeg teles on otsas.

«Mul sai üks saatesari, peremäng «Süda tuksub» otsa. Meeskond lagunes ja mul polnud ideid. Tahtsin ära minna, tundsin, et enam ei jaksa. Siis tuli Hagi Šein ja pakkus välja: võta palgata puhkust. Ja võtsingi. Pooleks aastaks,» räägib Reet, kes tollal mõistis, et on 50aastane ja kasutu.

«See oli kriis. Et abielu luhtus, mõtlen nii: ju see pidi nii minema. Kui seda poleks juhtunud, poleks minuga juhtunud kõike seda head, mis viimased kümme aastat minuga juhtus.

Selleks, et hästi läheks, peab allpool põhjas ära käima. Täitsa mage oleks elada, kui kõik oleks kogu aeg tohutult päikseline ja ilus. Teatud mured tuleb läbi närida, ja edasi!» räägib Reet Linna, kes ütleb tänusõnad tollasele ülemusele Raul Rebasele. Tema kutsus Reeda reele tagasi – juhtima saatesarja «Kuulus ja kummaline».

«Siis läks lahti, ühtlaselt hea aeg on olnud siiani,» pole Reet Linnal põhjust nuriseda, samas kui temast noorematel – Reet Ojal, Maire Aunastel ja Urmas Otil – on olnud märksa heitlikumad ajad. «Kahetseda pole elus mitte midagi, seda peab kõigile ütlema,» sõnab Reet ega kavatse veel nii pea pensionile minna. Samuti mitte ilulõikusele – ta ei pea vananemist haiguseks.

«Iga järgmise aastaga tunnen, et elu on elamist väärt. Ja kui sa oled näinud oma lapselapse sündi pealt (oli vanema poja tütre sünni juures, tüdruk on juba 11) ja kui oled puu istutanud, oled siia ilma jälje maha pannud. See on tähtis, pole asjatut elu elanud,» nimetab Reet enda jaoks tähtsaid asju. Ainuüksi see, et isa Arvo Haug ja ema Ella Haug on Teatri- ja Muusikamuuseumis talletatud, on talle oluline.

Ema Ella: Reet oleks maja maha põletanud

Reeda elu suurim armastus, endine abikaasa Ivo Linna soovib Reedale südamest ainult head. «Soovin Reedale palju-palju õnne! Kindlasti teen seda ka telefoni teel. Kõik on meil, jumal tänatud, korras.» Ivo ei imesta, et tema laste ema ja vanaema 60aastaselt sedavõrd klaar välja näeb: «Tema energia juures pole midagi imestada. See on nii, jah.»

Reeda ema Ella Haug (83) mäletab, et Reet sündis Leningradi haiglas musta peaga. «Ilus laps, öeldi,» meenutab Ella. Tänini hea tervisega tütart toitis ema sõjajärgsetel aastatel põhiliselt pudruga, kõrvale andis saia ja piima. «Hakkaja ja elav laps oli, hakkas juba noorena esinema.,» ütleb ema ja pajatab Reeda lapsepõlveaegsest vigurtembust. Kui Reet oli kolmene ja väiksem õde Eve poolteiseaastane, jättis ema tütred hetkeks naabri valve alla. «Naaber läks korraks ära ja meil oli televiisori peal petrooleumilamp, kardina juures. Reet pani lambi põlema, võttis klaaskupli ära ja kardinad läksid põlema. Need kustutati õnneks kohe, naaber tuli tuppa tagasi, aga siis ta sai selle eest isa käest vitsa,» meenutab Ella, kes viimased 25 aastat elab Reet Linnaga ühes majas.

«Ega ta palju ennast ei väljenda, tal on tööd nii palju. Kui ma näen, et ta on väsinud, lähen oma tuppa ja jätan ta vaikselt puhkama,» ütleb ema.

Eesti populaarsemaid saatejuhte Vahur Kersna märgib, et Reet on ETV maamärk, nagu Mati Talvik. «Selles mõttes üks tüüp, kellega paljud televaatajad samastuvad. Teda peetakse lõbusaks naabrinaiseks, kes küsib neid küsimusi, mida küsib ka naabrinaine, ja see on vajalik. Reedal on seljataga väga suur grupp inimesi, kes mõtlevad nii nagu tema. Ja see on tore ja hea, et meil selline nähtus on olemas, sest me ei pea teda välja mõtlema.»