Uudised

Heiki Kranich väljus ringkonnakohtust õige mehena  

21. jaanuar 1998 00:00

TIIU PÕLD

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata linnakohtu otsuse, millega Lääne-Eesti Panga (LEP) Haapsalu filiaali eksjuht ja praegune riigikogulane Heiki Kranich ametiseisundi kuritarvitamises ning pangaraha riisumises, omastamises ja raiskamises õigeks mõisteti.

Ringkonnakohtu kriminaalkolleegium jättis eile prokurör Urmas Tammiksaare apellatsioonprotesti Tallinna linnakohtu eelmise aasta 11. novembri otsuse peale ning LEP-i pankrotihalduri ja tsiviilhageja esindaja apellatsioonkaebused rahuldamata.

Prokurör leidis, et Kranich müüs 1992. aastal, mil LEP oli juba makseraskustes oma filiaali töötajatele ja iseendale Rootsi kroone 20 korda madalama kursiga. Selle kuriteo eest nõudis prokurör Kranichi karistamist 300 päevamäära (3000 krooni) suuruse trahviga.

Teine kuritegu, mida prokurör Kranichile süüks pani, oli panga kliendi, Rootsi firma Trendy EWI Group 3,4 miljoni krooni kandmine tolle väidetava võlausaldaja arvele. Seda vaatamata kliendi soovist kanda raha Hansapanka. Selle kuriteo eest nõudis prokurör Kranichi karistamist viiekuulise vabadusekaotusega tingimisi.

Kranich ütles eile kohtus, et kui panga juhatus poleks sel moel töötajaile nn. preemiat makstud, oleksid nood laiali jooksnud. Ta väitis, et polnud LEP-i juhatuse liige ega teadnud midagi panga majandusraskustest. Tema täitis vaid juhatuse otsuseid.

Kranichi kaitsja vandeadvokaat Indrek Teder õigustas rahaülekande tegemata jätmist Hansapanka LEP-i juhatuse otsusega ja tollaste õigusaktidega, mis ei keelanud pangasisiseseid tehinguid. Ka väitis Teder, et Trendy EWI Groupi nime kandvat firmat pole ei Tallinnas, Moskvas ega Rootsiski.

Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich ütles pärast kohtuistungit Sõnumilehele, et ei eita mõningast ebaeetilisust odava valuuta müümisel pangatöötajatele. "Kuid need olid tublid ja andekad inimesed," lisas ta. "Neist kolm on jõudnud kõrgetele kohtadele."

Vandeadvokaat Teder süüdistas aga LEP-i pankrotihaldurit, kes on maksnud pankrotis oleva panga varadest miljon krooni sularaha firma kahele esindajale, keda tegelikult pole olemas. "See võib olla midagi hullemat, kui rahapesu," kinnitas advokaat.

Pildiallkiri:

Riigikogulane Kranich ütles, et see, mida pangas teha ei tohi, on talle praegu palju selgem kui tollal, LEP-i aegu.