Kommentaar

Militarismi vastu 

Sirje Kingsepp, ESDTP välissuhete sekretär, 11. märts 2004 00:00
0

Eesti sõdurite saatmine Iraaki on algusest peale rajanenud valedel eesmärkidel. Kui USA presidendi sõnul võitlesid USA sõdurid Husseini ja nn. rahvusvahelise terrorismi vastu ning tõid Iraaki tungimisel ettekäändeks massihävitusrelvad, siis praeguseks on hävitatud hulgaliselt iraaklaste elusid ja kodusid, leidmata mingeid maailmale ohtlikke relvi. Kas selleks, et Saddam kinni võtta, pidi sõjas hukkuma hulk tavakodanikke ja sõdureid või oleks saanud olukorra ka rahumeelsemalt lahendada? Kas ka meie, Eesti inimesed, oleksime tahtnud, et meie iseseisvumist oleks üheksakümnendatel tulnud abistama eriväljaõppe saanud sõdurid kogu maailmast ja Tallinnas oleks olnud aasta otsa sõjaseisukord – rahuvalvamise eesmärgil?

Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei (ESDTP) protestis juba 2003. aasta jaanuaris USA poolt planeeritava sõja vastu, saates selleteemalise kirja USA saatkonnale. Eesti meedia pidas aga Iraaki plaanitava sõja küsimust eestlastele ebahuvitavaks ja kui 15. veebruaril 2003 protestis kogu maailm sõja vastu, siis Eestis polnud probleemi tõsidus veel kellelegi arusaadav. Välisministeerium vastas ESDTP saadetud küsimusele, mida teeb Eesti seoses Iraagi sõjaga, et neil arvamus puudub ja nemad järgivad ÜRO direktiive. Mingi aja pärast tuli aga kuulus kümne pisiriigi imelik kiri...

Paljud on nördinud Eesti aktiivse militaarpoliitika pärast, kuid ikkagi planeerib Eesti kulutada miljoneid NATO nõudmiste täitmiseks – selle asemel, et analüüsida kulutuste mõttetust olukorras, kus riigieelarve on niigi piiratud, meist rikkamadki riigid on valinud neutraliteedipoliitika ning rahumeelse ja mõistlikult eesmärgistatud välispoliitika.

20. märtsil 2004 protestib kogu progressiivselt mõtlev maailm Sotsiaalfoorumi kutsel sõjardite vastu, kes sõjatööstuse meeleheaks korraldavad rahuvalve nime all militaarseid aktsioone. Eesti vabariigi seadusandlus on protestimiitingute korraldamise teinud keeruliseks ja kulukaks ning seaduste vastu protestimise tulemusetuks. ESDTP kutsub üles eestlasi, kes on vastu militarismile, ühinema kas või mõtetes nende riikide kodanikega, kus demokraatia arvestab erisusi inimeste maailmavaadetes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee