Eesti uudised

«Saan liikuda vaid teosammul.» 

Tarmo Michelson, 21. veebruar 2004 00:00
TEEL KOJU: Selle aasta kolmandal tunnil ränga liiklusõnnetuse üle elanud Tiit Suka näol on naeratus, sest ta pääseb pärast seitse nädalat kestnud haiglaravi lõpuks koju. Kodus ootas teda üllatus – õde oli tema toa õhupallidega ehtinud.Foto: Aldo Luud
«Ma lähen minema!» viskab Tiit Sukk rõõmsa pilgu meditsiiniõe poole ja pakib asjad. «Tiidukene, me ei aja sind ära! Aga kõike head sulle! Saa terveks ja ole mõnus!» saab surmasuust päästetu koduteele kaasa häid soove.

Näitleja Tiit Suka (29) näost on kadunud valugrimass ja õnnetuses saadud kriimustused on paranenud. Ta on habeme maha ajanud ning juuksed lühikeseks lõiganud. Seitsme haiglanädala jooksul jättis ta maha ka suitsetamise ja kaotas kaalust 10 kilo.

Naeratades astub Sukk karkude toel Tartu Ülikooli Kliinikumi peauksest välja ja istub klassivenna autosse, et sõita vanematekoju Jõgevamaale. «Kodus tahan kõigepealt duši alla minna!» ütleb ta.

Igatseb juba lavale

Pärast dušši võtab Sukk ette raske tee Siimusti parklasse. «Viskan autole viimase pilgu. Siis müün selle paarisaja krooniga romulasse,» sõnab ta. Seni on ta ainult ajalehefotolt näinud, mis pool aastat tagasi 40 000 krooni eest ostetud Audist pärast õnnetust alles jäi.

Kuigi Sukk viidi haiglasse üliraskelt vigastatuna, kiidab ta, et tundis end kliinikumis nagu kuninga kass. Päevad möödusid kriminulle lugedes, arvutist filme vaadates ja sõpradega arvuti abil suheldes.

«Haiglas oli kõige mõnusam see, et midagi ei pea tegema! Söök tassitakse ette, tuba koristatakse ära. Siin on re˛iim – kui kodus läksin alles öösel kell 2–3 magama, siis haiglas algas öörahu kell 23. Personal on tore ja viskab nalja,» pajatab Sukk. Ainus, mis häiris, oli ahtake palat.

Novembrs jookseb jälle

5,5 aastat näitlejana töötanud Sukk kinnitab, et igatseb taas lavale. Eelkõige tunneb ta puudust publikust. Õhinal räägib ta, kuidas sõpradest näitlejad talle etenduse vaheajal aeg-ajalt teatri puhvetist helistavad, taustaks inimeste sumin. «Siis kujutan ette, et olen justkui ise teatris,» ütleb mullu noore näitleja preemia võitnud Sukk.

Millal ta aga lavale naaseb, ei oska Sukk veel arvatagi. Praegu liigub ta nimelt ainult karkudega, sest vasakule jalale ei saa ta toetuda. Ka istuda on valus – vaagnaluu teeb haiget. Valu leevendamiseks võtab ta valuvaigisteid. «Kui Draamateatri remont venis, siis minu jaoks venib see siiani,» ohkab Sukk.

Esimest korda pärast kahe inimese surmaga lõppenud liiklusõnnetust tõusis Sukk jalule paar nädalat tagasi. Kaks õde võtsid tal siis kaenla alt kinni ja punnitasid ta püsti. «Uhke oli seista! Nägin esimest korda haigla aknast välja,» meenutab Sukk. Õige pea hakkas tal aga pea ringi käima ja õed pidid teda nuuskpiiritusega turgutama.

Nüüd suudab Sukk juba kõndida, kuid enda sõnul esialgu siiski teosammul. Aga vahel näeb ta unes, et juba jookseb.

Kuigi arstid peavad näitleja paranemist normaalseks, ei looda ta enne 30. sünnipäeva novembris jooksusamme teha. «Neli nädalat veel, siis saan vasakule jalale toetuda,» loodab Sukk. Lähiajal läheb ta tervisekeskusse kosuma.

Kuidas purjus juht rooli pääses?

1. jaanuaril kell 2.30 põrutas Tiit Suka Audi 80 Jõgevamaal Puurmani–Tabivere tee esimesel kilomeetril kurvis suure kiiruse ja arvatava libeduse pärast teelt välja ja paiskus vastu puud. Õnnetuses said surma autot juhtinud Lauri Kreegipuu (26) ja tema kõrval istunud Triin Voorel (26). Auto tagaistmel olnud Sukk sai raskelt vigastada. Ekspertiis tuvastas, et Kreegipuu oli keskmises joobes nagu ka Sukk, kuid kriminaaluurimine ei suutnud tõestada, et näitleja andis ise autovõtmed purjus Kreegipuule. Vastasel juhul ähvardanuks Sukka kuni 18 000 krooni suurune trahv.

Sukk ütleb nüüd nagu varemgi, et ei mäleta juhtunust midagi. «Sõbrad rääkisid mulle, et olin vana-aastaõhtul ühega täitsa riidu läinud, sest ta tahtis minna autoga sõitma, kuid ma ei lubanud. Ma ei lase purjus inimesi auto rooli!» kinnitab ta. Ja arvab, et Kreegipuu roolipääsemine jääbki mõistatuseks.