KOHTUMAJA TAGA: Pärast kohtuistungit läks Uljan Remets kohtumaja nurga taha suitsu tõmbama. Oma järelduse on ta purjuspäi sõidust teinud – kinnitab, et pole enam kordagi pitsi tõstnud. (Aldo Luud)

Profirattur Lauri Ausi purjuspäi surnuks sõitmise eest eile trellide taha saadetud Uljan Remets ei saa siiani öösiti magada. «Mul on silme ees pilt, kuidas inimene on kraavis,» ütleb ta ja lööb silmad maha.

Kell on 14.45. Uljan Remets (55) tõmbab kohtumaja nurga taga suitsu. Ta silmad on niisked, silmaalused punased, liigutused aeglased. Ta pistab tasku kohtuotsuse, mis mõistab ta 3,5 aastaks vangi. «Mis jumal üleval on määranud, see peab ka juhtuma. See on minu saatus,» ütleb ta, istub sõbra autosse ja sõidab koju.

Tunnistab end süüdi

Eile kell 14 saabus Remets kohtusaali koos advokaadiga. Ta istub pingile ja vajub kössi. «Kui kohus tuleb, seisa püsti. Kui kohus midagi küsib, tuleb ka püsti tõusta,» õpetab advokaat Ann Saar istungi eel Remetsit. Remetsi andmete kontrollimisel selgub, et tal on kaheksa klassi haridust, töötab lukksepana ja on abielus. Kohtuniku küsimusele, kas Remets tunnistab end süüdi, vastab ta: täielikult.

Istung kestab 10 nappi minutit ja kohtunik kuulutab otsuse tegemiseks vaheaja. Seejärel teatab ta, et kohus mõistab Remetsi 3,5 aastaks vangi, temalt võetakse aastaks juhiluba ja ta peab hüvitama Ausi lesele matusekulu 28 003 krooni ning 313 544 krooni If Eesti Kindlustuse kasuks (sellest 64 000 on Ausi jalgratta hind). Kohtusaalist väljudes on Remets nukker:«Kahetsen, nii väga kahetsen.»

Silmast silma pole Remets oma vabandusi Ausi lähedastele edasi öelnud. Ta ei näe sellel ka mõtet: «Ega see poissi tagasi too ja vaevalt mind näha tahetakse.»

Säästis Ausi lähedasi

Remets meenutab, et tol saatuslikul hommikul jõi ta õlut, eelmisel päeval aga viina. «Mul on nõrk iseloom,» vastab ta küsimusele, miks istus purjuspäi rooli.

Õnnetusest mäletab Remets kõike. Ta räägib, et nädal enne õnnetust ostetud Opel Ascona hakkas järsku teel vibama. Seejärel nägi ta tahavaatepeeglist, et oli inimesele otsa sõitnud. «Ärkan peaaegu igal öösel kella kolme ajal üles, sest mu silme ees on pilt, kuidas inimene on kraavis... Siis tõmban suitsu, pikutan ja lähen tööle.»

Remets meenutab, et oli Opeliga maha jõudnud sõita vaid sada kilomeetrit. Enne oli tal Moskvitš. «Pidin ma selle auto üldse ostma, aga ma tahtsin käia autoga tütre titte vaatamas.»

Saar teab Remetsi painajalikest unenägudest ja soovitas tal psühholoogi juurde minna. Mees seda nõu aga kuulda ei võtnud. Kohtuotsuse kohta sõnab Saar, et lihtmenetluse kokkuleppele minnes tahtis Remets säästa Ausi lähedasi, et nad ei peaks traagilist sündmust kohtuasja raames uuesti läbi elama.

Mullu 20. juuli hommikul Peipsi äärde Varnjasse ema juurde sõitnud Remets sõitis Lauri Ausile (32) Aovere–Kallaste–Omedu tee 11. kilomeetril Opeliga tagant otsa. Remetsil mõõdeti 2,4promilline joove.

Lauri Ausile postuumne elutööpreemia

Valitsus plaanib täna määrata 300 000 krooni suuruse elutöö spordipreemia kiiruisutamise olümpiavõitjale Ants Antsonile ning postuumselt jalgrattur Lauri Ausile. Eelnõu järgi saab Lauri Aus elutööpreemia silmapaistvate saavutuste eest tippjalgratturina.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis