Uudised

Politsei võttis Bekkeri sadama oma valve alla  

14. jaanuar 1998, 00:00

SIIM RANDLA

URMAS SEAVER

Politsei võttis eile hommikul siseministri korraldusel Bekkeri sadama oma valve alla, sest sadama alal oleva vara omandivaidlusse kaasatud kahe turvafirma vahel ähvardas minna kakluseks.

Tallinna politseijuhi Helmut Paabo sõnul sai politsei siseminister Robert Lepiksonilt korralduse võtta Balti Baasi sadam oma kontrolli alla, et ära hoida korrarikkumist.

"Tekkis oht, et kaks turvafirmat võivad hakata kaklema," selgitas Paabo. Tema sõnul lahkusid mõlemad firmad rahulikult, samas kui sadama sisevalvesse jättis politsei kohale kaks meest.

Eile pärastlõunal viibisid turvafirmade Eesti Turvakeskus (ESC) ja Akropol A juhid ning Helmut Paabo minister Lepiksoni juures. "Turvafirmad peavad leidma ööpäeva jooksul rahumeelse lahenduse," kinnitas Paabo kohtumise järel Sõnumilehele. "Vastasel juhul võidakse nende litsents peatada."

Esialgu jääb politsei valve sadamasse alles, kinnitas Paabo. "Kuid politsei ei saa seal valvata lõpmatuseni, et ära hoida turvajate võimalikke kokkupõrkeid," lisas politseijuht.

29. detsembril tegi politseiameti turvafirmade litsentsikomisjoni esimees Ralf Palo firmadele Akropol A ja ESC ettekirjutuse, et kui ükski turvafirma kasutab teise vastu vägivalda või arendab tegevust, mida saab tõlgendada vastuseisuna, siis peatatakse tema litsents.

Ärimehed on viinud turvafirmad tülli

Nii Akropoli peadirektori Elvo Timmi kui ka aktsiaseltsi Balti Baas juhtiva Rein Pinni sõnul tarvitasid eile varahommikul sadama territooriumile tulnud ESC turvamehed Akropoli töötaja suhtes vägivalda. Balti Baasi nimel sõlmis Pinn turvafirmaga sadama territooriumil valve pidamiseks lepingu 9. septembril.

"Kui mul ikka võetakse kaelast kinni ja mind tiritakse uksest välja, siis ma nimetaksin seda vägivallaks," rääkis Akropoli turvamees eile BNS-ile.

Suurt kasvu turske turvamehe sõnul oli tema ahistaja temast veelgi pikem ja ta ei jaksanud lihtsalt vastu hakata. Kohe Balti Baasist lahkudes suundus turvamees kesklinna traumapunkti, kus tal diagnoositi naha marrastused kaela paremal pool ning rindkere vasaku poole põrutus.

12. detsembril Tallinna linnakohtu otsusega Balti Baasi juhatajaks ennistatud ja 18. detsembril ESC-ga turvalepingu sõlminud Toomas Õunap tuli Balti Baasi territooriumile eile varahommikul koos endiste sadama sisevalve töötajatega. Õunap eitas, et Akropoli töötajate kallal oleks ala ülevõtmisel vägivalda kasutatud. Õunapi sõnul oli ta palunud turvafirma töötajatel territooriumilt lahkuda.

"Kui üks Akropoli turvajatest ütles, et mitte mingil juhul, siis sisevalve töötajad juhatasid turvamehed uksest välja," rääkis ta. Ruumidesse jäid Õunapi sõnul vaid Akropoli töötajate joped, mis anti neile üle.

ESC nõukogu esimees Jaanus Rahumägi ütles eile, et ESC töötajate süüdistamine vägivaldses tungimises Balti Baasi territooriumile ning kellegi kägistamises on laim.

"Kellega Õunap sinna läks, ei oska ma öelda, kuid tean, et ESC töötajad said käsu oma lepingujärgseid kohustusi Bekkeri sadamasse täitma minna pärast seda, kui Akropol oli sealt välja läinud," lausus Rahumägi. "Kogu tänane suur tüli on tekkinud sellest, et ühel mehel on veri pisut üle keenud."

ESC-ga on sõlminud lisaks Balti Baasile turvamislepingud ka firmad Wido ja N-Terminaal, kes samuti asuvad Bekkeri sadama alal.

Elvo Timmi sõnul oleks Akropoli turvajad Balti Baasist lahkunud sama päeva kella 12-ks, kuna nende klient soovis seda.

Õunapi sõnul on see tema isiklik asi, miks ta ei mallanud oodata kella 12-ni, mil Akropoli turvajad pidid niigi hoonest lahkuma. "Mina tulin siia hommikul tööle koos Balti Baasi sisevalveteenistusega," lisas Õunap.

Akropol A esindajad ei välistanud turvamehele kehavigastuste tekitamise tõttu kriminaalasja algatamist.

Balti Baasi omandivaidlus ootab kohtulikku lahendit

Balti Baasi omandivaidlus tekkis tänavu augustis, mil Orenburgneft müüs 51% ulatuses Balti Baasi aktsiaid omanud Hoisti Kraana (HK) aktsiad täies ulatuses aktsiaseltsile Diopsiid. HK aktsiate endine omanik Raigo Pert, kes oli oma aktsiad pantinud Orenburgneftile, vaidlustas seejärel kohtus suurfirma müügitehingu, sest viimane oli väidetavalt müünud Perdile kuulunud aktsiad seadusevastaselt. Hoisti Kraana aktsiate müügitehing ei ole seni veel kohtulikku lahendust leidnud.

Samal ajal HK aktsiate müügiga läksid ülejäänud 49% Balti Baasi aktsiatest riigilt üle Tallinna linnale.

ARNO SAARE fotod

Balti Baasi juhtiva Rein Pinni ja turvafirma Akropol A peadirektori Elvo Timmi sõnul tarvitasid koos Balti Baasi ennistatud juhataja Toomas Õunapiga territooriumile tunginud ESC töötajad Akropoli turvamehe kallal vägivalda.

Siseminister Robert Lepiksoni korraldusel võttis politsei eile Bekkeri sadamas valve üle ja sundis turvafirmad territooriumilt lahkuma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee