Elu

Carita Vaikjärv – lilleke ilmareisi mehisuse keskel 

Aigi Viira, 30. jaanuar 2004, 00:00
JÕUAB PALJU: Carita Vaikjärvele on printsess Auda osa laupäeval esietenduvas lavaloos «80 päevaga ümber maailma» poolteise hooaja jooksul üheksas. Lisaks telesarjas Tweenie põngerjatele hääle andmine. Aldo Luud
Kas 80 päevaga jõuab ümber maailma tuurida? «Arvan küll,» muigab Ugala näitleja Carita Vaikjärv (23) enne lavastuse «80 päevaga ümber maailma» esietendust. «Aga leian, et kiirel rongilt laevale ja uuesti rongile hüppamisel pole mõtet,» lisab Carita lavareisi tempot kirjeldades.

Aga just sel veidral moel, rongilt laevale, laevalt rongile karates üritab 80 päevaga maailmale tiiru peale saada lavastuse peategelane Phileas Fogg. Kirbuhüpped käivad matemaatilise täpsusega. Kiire-kiire, ei mingit nautlemist.

Võtaks reisimiseks palju aega

«Kui mina juba kuhugi lähen, tahan ringi ka vaadata,» sõnab Carita, uuslavastuse ainus naistegelane. «Mulle ei piisa sellest, et sadam – tempel passi – kajut. Ma võtaksin reisimiseks ikka väga palju aega.» Ning kui kohe täna rännakule võiks asuda, kihutaks energiline Carita näiteks Aafrikasse. Seal on vähemasti soe. Kui reis tuleks ette võtta suvel, siis käiks ära Norras. Mäed-mäed, teadagi.

Kindlasti ei ihale Carita reisida turismikorraldajate karmi käe all. Kui minna, siis nii, et giidide kindlaksmääratud plaanid vabadust ei ahistaks. Ränduritüüp? Carita silmad muigavad: «Reisida meeldib ning võin koti ka selga võtta, kõik asjad läbi teha, aga vähemalt paari päeva pärast tahaksin saada duši alla ja linade vahele. Mingi mugavusearmastus on mul sees. Veel.» Viimane sõna saab külge erilise rõhu.

Laupäeval esietenduv «80 päevaga ümber maailma» haprale Caritale rekvisiitseljakotti selga ei sunni ja ekstreemset matkamehe käitumist ka ei eelda. Tal on kanda tolle lavastuse ainuke naisroll Auda ehk siis kübara ja malbe suunurganaeratusega inglike kesk meesteväge.

Isevärki olukord? «Ikka on küsitud, ah, ainuke naine? Pole seal midagi – ma küll ei tunne, et oleksin kehvemas või paremas seisus, olles ses loos ainuke naine. Et mehisuse keskele on üks lilleke toodud – siis on tal mingi liin kanda. Fogg leiab oma õnne.»

Nüganeni õpilased hoiavad kokku

Mis õnnesse puutub, siis selleks ei pidanud Carita Foggi kombel kirbuhüppeid tehes ümber maailma reisima, vaid piisas sõidust Viljandisse. Ugala on talle õnne õuele kandnud. Auda on Carita osade nimistus juba üheksas. Poolteise hooaja kohta on see suur hulk tööd. Prooviauku, mil vabalt Viljandi peal ringi jalutada või niisama lakke vahtida, pole ette tulnud.

«Seni pole olnud,» rõhutab ta. Ega ta selle tõdemuse juurde kurba ilmet näole küll mana: põhjus, miks Pärnust pärit Carita pärast lavakunstikooli Viljandi valis, oli just soov teha võimalikult palju tööd. Nii nagu kogu nende lend – kuulsad Elmo Nüganeni õpilased – Eesti teatreisse laiali pudenedes unistas. «Nii ongi läinud,» ütleb ta.

Lisaks teatrirollidele jätkab ta koos kursusekaaslastega Tweenie põngerjatele hääle andmist – ta ise on Judy. «Järgmised üheksakümmend osa on ka meie sisse lugeda,» särab Carita. «See on lustakas meile kõigile. Hea võimalus kursusekaaslastega kokku saada.» Ta usub, et just teleprojektid pole lasknud tol seltskonnal üksteisest eemalduda.

Kui tihti suur juht ja õpetaja Nüganen oma õpilasi vaatamas käib? «Käib, aga ega ta ette teata, et ta nüüd tuleb,» räägib Carita. «Kuid me tunneme ta saalist köhatuse järgi ära. Ilmselt on kõigil meie kursuselt meeles, et tal on harjumus köhatada.» Võib vaid arvata, mis tunne valdab tolle klassik-köhatuse peale laval pingutavat noornäitlejat. «Närv tuleb sisse. Mõjub.» Eelduste kohaselt ei lähe see tunne eales üle. Õpetaja on õpetaja.

Miks aga ei kippunud endine Pärnu koolteatri näitleja Carita pärast kooli lõppu kodulinna Endlasse? «Sellepärast ei kippunudki,» kõlab napp vastus. «Oleks ju võinud Tallinna jääda, aga tulime Ugalasse mitmekesi – eks ma pelgasin veidi ka üksijäämist.» Koos tundusid mäed madalamad. «Tänaseks olen harjunud,» naerab ta.

Ekstreemsusi ei pelga

Tõenäoliselt on ta harjunud kõikvõimalike ekstreemsustega, mis näitlejatööga kaasas käivad. «Toomas Nipernaadi» aegu tuhises ta Ellona lavaruumi ratsahobuse seljas. Ilus oli vaadata. «Ma ei ole tegelikult ratsutamist selgeks saanud,» lõhub Carita lummuse. Plaanid olid küll, et saab enne etendusi hobusega sõbraks, aga paralleelproovid teise suvelavastusega rikkusid need lootusetult. Aega nappis. «Kummagi põõsa taga olid turvaisikud – juhuks, kui hobune peaks millegi peale ehmuma,» räägib ta. «Naljakas oli see, et hobusel oli täpselt kui näitlejalgi teatrinärv, märgusõna peale muutus ta närviliseks.» Vähemasti on lootust, et tänavu suvel jagub Carital aega «Toomas Nipernaadi» eel pikki ratsutamistunde võtta. Et siis teoks teha unelmate galopp publiku ette. Seda kõike muidugi aga pärast 80päevast lavalist ümberilmareisi.

Maailmareisi-lugu Ugalas

Jules Verne’i «80 päevaga ümber maailma»

Tekstiredaktsiooni autor ja lavastaja Andres Noormets

Kunstnik Silver Vahtre

Phileas Foggi osas Gert Raudsep, teistes rollides Karol Kuntsel, Carita Vaikjärv, Priit Võigemast, Erni Kask, Aarne Soro, Meelis Rämmeld jt.

Esietendus 31. jaanuaril Ugala suures saalis.

Keerulisevõitu eesnimi

Kui Carita oma nime valestihääldatuna kuuleb, tuleb kiire parandus. No ei ole «kariita», «karita» hoopis. Rõhk esisilbil, mitte teisel. Harjunud asi, Carita on oma nimega aeg-ajalt kimpus lapsest saadik. «Kõik mu lõpuaktused läksid nii, et nimetati mind «kariitaks» – nii üheksanda kui kaheteistkümnenda klassi oma,» naeratab näitleja. Nendel üritustel ei kippunud nimeomanik parandusi tegema, leppis vaikides. Seevastu lavakunstikoolis ei eksitud hääldusega kunagi. «Seal ütlevad kõik õigesti!» kiidab ta.

Kust nimi pärit? «Kunagi leidsin kodust 1979. aasta soome kalendri, kus oli hästi palju nimesid, ja mingitel nimedel, ühel Carital ka, olid täpid juures,» räägib ta. Selline lugu. Tõenäoliselt, ei puutu Carita oma nime valestikirjutamiste ja -hääldustega enam kokku sel päeval, kui väga kuulsaks saab. Näitlejanna naerab. Siis vist küll.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee