Maailm

Norra pisiprintsess sai nimeks Ingrid Alexandra 

Aadu Hiietamm, 23. jaanuar 2004, 00:00
UNISTAJA: Kroonprintsess Mette-Marit on varem unistanud, et ta saaks veel paljude laste emaks. «Ma soovin palju lapsi,» ütles ta kolme kuu eest ajalehele Dagbladet antud intervjuus.Foto: All Over Press
Norra kroonprintsi perekonda sündinud pisitütre nimi on Ingrid Alexandra, teatas peaminister Kjell Magne Bondevik eile hommikul valitsuse erakorralisel istungil.

Norra elab kroonprintsess Mette-Mariti tütre sünnile juubeldades kaasa. Pisike Ingrid Alexandra nägi ilmavalgust kolmapäeva hommikul kell 9.13. Sünnituse juures viibis ka õnnelik isa, kroonprints Haakon. Laps oli sündides 51 sentimeetrit pikk ja kaalus 3686 grammi.

Mette-Mariti tõi abikaasa autoga Oslo riigihaiglasse viis tundi enne sünnitust. Kohe tugevdati haiglas turvameetmeid: kohale tuli täiendav valvemeeskond. Samas haiglas nägi möödunud kevadel ilmavalgust ka Haakoni õe, printsess Märtha Louise tütar Maud Angelica.

Vahva kogemus

Haakon ütles hiljem ajakirjanikele, et lapse sünni nägemine oli väga vahva kogemus, mis pani ta nutma. Ta lisas, et soovitab seda kogemust kõigile, sest on uskumatult tore olla tunnistajaks väikse inimese saabumisele maailma. Kroonprintsil endal lubati läbi lõigata tütre nabanöör.

«Ta on maailma kõige armsam printsess!» hüüdis Haakon ajakirjanikele.

Laps sündis igati õigeaegsena, vaid päev planeeritust varem. Norra kuningapalee oli juuli algul teatanud, et laps peaks sündima 22. jaanuaril.

Kui tütar oli ilmale tulnud, helistas kroonprints Haakon kuningas Haraldile ja kuninganna Sonjale, samuti teistele kuningliku perekonna liikmetele. Juba mõni tund pärast sünnitust sai 30aastane Mette-Marit koos pisitütrega haiglast koju.

Kroonprintsi pere juurdekasvu puhul kõmas Oslos, samuti Mette-Mariti kodulinnas Kristiansandis ja mitmel pool mujalgi suurtükisaluut.

Eriti kena nimi

Lapse nime norralased kolmapäeval veel ei teadnud, see lubati öelda järgmisel päeval valitsuse istungil. Norra kuninglikele traditsioonidele tuginedes peeti kõige tõenäolisemateks nimevariantideks Ragnhildi, Astridit, Ingridit või Ingeborgi.

Selgus saabuski eile hommikul. Peaminister Kjell Magne Bondevik ütles, et pisiprintsessi nimi Ingrid Alexandra moodustub Norra tuntuimast tüdrukunimest Ingrid ja Euroopas populaarsest sinivereliste nimest Alexandra. «Isiklikult arvan, et Ingrid Alexandra on eriti kena nimi,» rõhutas Norra valitsusjuht.

Printsess Ingrid Alexandrast võib saada Norra esimene valitsev kuninganna pärast ligi 600aastast vaheaega. Varem kehtinud pärimisseaduste järgi pärib praeguselt kuningalt Harald

V-ndalt trooni 30aastane kroonprints Haakon kui mees, ehkki tema õde printsess Martha on kaks aastat vanem. 1990. aastal muudeti Norras põhiseadust nii, et trooni pärib isalt vanim laps soost sõltumata.

Praegu on kolmapäeval sündinud Ingrid Alexandra oma isa kroonprints Haakoni järel troonipärimise reas teisel kohal. Kui isa kuningaks saab, tõuseb ta samas reas automaatselt esimesele kohale. Pisiprintsessil on ka seitsmeaastane poolvend Marius, kes on Mette-Mariti laps, sündinud tema varasemast suhtest Morten Borgiga. Kui ema 2001. aasta augustis kroonprints Haakoniga abiellus, siis Marius mingeid kuninglikke tiitleid ei saanud ega kuulu seetõttu ka kuninglikku troonipärimise liini. Ingrid Alexandrast võib seega saada Norra esimene naissoost riigipea ja monarh pärast Taani kuningannat Margretet, kes valitses Norra, Rootsi ja Taani üle aastail 1389–1412. Teised Norra kuningannad, nagu kuningas Haraldi naine Sonja, on tulnud kuningakotta abiellumise kaudu.

Norra monarhia populaarsus on viimastel aastatel aeglaselt, kuid järjekindlalt vähenenud. Nüüd loodab kuningakoda, et kroonprintsi perekonda sündinud tütar aitab toetust monarhiale suurendada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee