UUS LOOTUS: Arne Lokk sai parima jõulukingituse – lootuse, et temast võib kunagi veel nägija saada.Foto: Arno Saar (arhiiv)
Eesti uudised
24. detsember 2003 00:00

Kaheksa aastat tagasi õnnetuses pimedaks jäänud Arne Lokk võib taas nägijaks saada

Pommiplahvatuses pimedaks jäänud eridemineerija Arne Lokk võib taas nägijaks saada, selgus pärast Venemaal tehtud silmalõikust.

«Mul on lootust taas nägijaks saada!» rõõmustab juba kaheksa aastat pimedana elanud endine eridemineerija Arne Lokk (32), istudes Ufas ülevenemaalise silma- ja ilukirurgiakliiniku palatis.

Lokil on seljataga kaks nädalat väldanud silmauuring, mida juhtis imearstiks nimetatud professor Ernst Muldašev. Uuringu ajal tehtud lõikuse tulemusel selgus see, mida Lokk on kõik need kaheksa aastat uskunud ja lootnud.

«Professor leidis vea ehk selle, mida leida tahtiski. Vasakut silma ta ei puutunud – sellega ei anna enam midagi teha. Aga ta uuris, mis seisukorras on parem silm. Sel on närv vigastatud, kuid alles. Ning seega on lootust nägemise taastamiseks!»

Loki sõnul lahutab teda silmanägemise taastamisest siiski veel terve aasta, siis tehakse talle Ufas keerukas lõikus. «Pärast seda operatsiooni selgub juba täpselt, kas saan nägijaks või ei. Aga kõige tähtsam on siiski see, et mul on vähemalt lootust. Ma olen seda alati uskunud! Miks ma muidu üldse siin olen?»

Arst: kõik on võimalik!

«Ta võib tõesti nägema hakata!» kinnitab SL Õhtulehele professor Muldaševi keskuse arst. «Operatsioon oli edukas. See näitas, et silmanägemise taastamiseks on kõik võimalused olemas.

Meie juurde tuleb palju inimesi, kel pole enam mingit muud lootust,» lisab ta. «Arne Loki puhul oli eesmärk välja selgitada, kas elutähtsatest nägemisorganitest on midagi alles jäänud, mida saaks nägemise taastamiseks kasutada.»

Paar päeva tagasi tehtud lõikusel selgus, et Lokil on ühe silma närv tõepoolest säilinud.

«100protsendilist garantiid muidugi keegi praegu anda ei saa, kuid võimalused on üsna head,» märgib küsitletu.

Esialgu pidi Lokk lõikuslauale jõudma juba 10. detsembril, kuid operatsioon lükati mitmel põhjusel edasi. Näiteks väisas äsja uude majja kolinud keskust möödunud nädalal tähtis delegatsioon eesotsas Venemaa asepeaministriga...

Imearstiks nimetatud Muldaševi karjääri viimane saavutus on nägemise taastamine tervelt 20 aastat pimedana elanud Tamara Gorbatševal.

Kuigi keskealine naine sai uuesti nägijaks, olevat tal psühholoogiliselt raske sundida end silmanägemist kasutama, kirjutab aga ajaleht Argumentõ i faktõ. Operatsioonijärgses ravis olevatki sestap tähtis osa psühholoogil, kes üritab taasnägijat harjutada mõttega, et ta võib pimeda harjumustest loobuda. Ilmselt ootab samasugune ravikuur ka Lokki.

20 aastat pimedust

«Sellest on juba 20 aastat möödas, kui viimati nägin,» ütles ränga silmapõletiku pärast pimedaks jäänud Gorbatševa eelmainitud ajalehele. «Vaid mõni üksik asi on mul ähmaselt meeles.» Nüüd õpibki ta uuesti ära tundma inimeste nägusid ja nägija kombel lugema.

Professor Muldaševi «imetegude» taga on tegelikult tema geniaalne leiutis – arst taastab nägemise, kasutades selleks surnud organidoonori kudesid. Tänu Muldaševi patenteeritud võtetele suudab patsiendi organism taastatud silma omaks võtta. Professor on oma saladusse pühendanud vaid üksikud lähikondlased.

Näiteks Gorbatševa aastakümnetega hernesuuruseks kuivanud silmamunad suutis Muldašev taastada vaid väga vähest doonormaterjali kasutades – ülejäänu suudab organism ise taaskasvatada.

Arne Lokk sõitis koos abikaasa Nataljaga Venemaale 8. detsembri hommikul. Kui ilm lubab, peaksid nad täna koju jõudma.

Lokk sai raskelt vigastada 1995. aasta detsembris, kui ta Tallinnas Tõnismäel veekahuriga purustas auto alla pandud pommi. Paraku see plahvatas, vigastades rängalt eridemineerija nägu, käsi ja jalgu.

Loki uuringureisi Ufasse korraldas ja rahastas peamiselt päästeamet. Sõiduraha kokkusaamiseks panid aga õla alla ka tuttavad ning isegi võhivõõrad inimesed, kellele mehe nägemiskaotus hinge läinud.