MILJONIVÕGNIKU ELUASE: Võlausaldajatele 341 miljonit krooni võlgneva pankrotistunud Bergmanni koduks on uhke maja Tartus Jaama tänaval.Foto: Aldo Luud
Tarmo Michelson 17. detsember 2003 00:00
ERA Panga endiste juhtide kohtuprotsess venib. Andres Bergmanni, üht kohtualust, tabab enne istungeid üks haigus teise järel. Oma tervisehädadest pole Bergmann nõus ajakirjanikuga rääkima. «Kirjutage, mida tahate!» kinnitab ta ja lööb risti ette.

ERA Panga endiste juhtide üle on kohut üritatud pidada möödunud aasta septembrist tänaseni 28 korral. Üheksa korda on istung peetud, aga ülejäänud 19 tuli kohtualuste haiguste, taotluste ja kokkulepete sõlmimiseks edasi lükata. Kümnel korral on istung ära jäänud Bergmanni tervisehädade ja advokaadivahetuse tõttu.

Teda on tabanud kõhuvalu, mis nõudis uuringuid. Seejärel ta kukkus ja jälle nii õnnetult, et vahetult enne istungit. Paranedes sättis ta arsti juurde pea-traumauuringutele minemise taas just istungipäevale. Viimati tabas ekspankurit salapärane viirushaigus. Jälle määrati uuringud just kohtupäevale.

Kokku on Bergmann esitanud kohtule viis perearsti poolt kirjutatud haiguslehte.

Bergmann lööb risti ette

Võlausaldajatele 341 miljonit krooni võlgneva pankrotistunud Bergmanni koduks on uhke maja Tartus Jaama tänaval.

Eile õhtul pärast uksekella laskmist avas Bergmann küll esikuukse, kuid vaatas läbi välisukse klaasi nõutult ajakirjanikule otsa. «SL Õhtulehest? Ma ei saa teid sisse lasta, mul on majas kaks haiget,» ütleb ta ja sammub minema.

Küsimuse peale tema haiguslehtede kohta jääb Bergmann trepil seisma ja puhkeb naerma, lööb uskliku kombel parema käega risti ette ja ütleb, et las ajakirjanik kirjutab, mida tahab.

Ja kaobki trepist üles.

Haige kohta nägi kolmepäevase habemega Bergmann üllatavalt hea välja. Ta liigutused olid energilised, näol naeratus ning jutt valjuhäälne.

Advokaat: protsessi ei saa suhtuda kergel käel

Andres Bergmanni advokaat Aivar Kello kohtus kaitsealusega viimati pühapäeval. Siis öelnud Bergmann, et esmaspäeval istungile ei tule, sest peab minema eriarsti juurde uuringutele.

«Tal on mingisugused tüsistused,» ei tea advokaatki täpsemalt, mis endist pangajuhti vaevab. «Mina pole tema arstitõendit näinud ega tea, kui haige ta on. Mina ei pea teda tohterdama!»

Kello sõnul on Bergmanni näol tegemist endise pangajuhiga. Advokaat rõhutab, et pangajuhiks ei saa rumalad inimesed, kes hakkaksid haigena kohtuuksi kulutama. «Bergmann ütles, et kohtuprotsess on raske ja oluline. Tagajärjed võivad olla ebameeldivad. Seetõttu ta ei saa protsessi suhtuda kergekäeliselt ja valutava pea või palavikuga kohtusse minna,» vahendab Kello oma kliendi sõnu.

Prokurör Kaire Hänilase hinnangul polnud vähemalt ühe haiguslehe puhul Bergmanni kohtusse ilmumata jäämine põhjendatud.

Ta peab silmas haiguslehte, mille ekspankur esitas kohtule tänavu 15. oktoobril. Selles kinnitab perearst, et Bergmanni peahaav on paranenud, ent kuna patsient kaebab peavalusid, siis pole arst suuteline ütlema, kas peavalu takistab kohtusse ilmumist või mitte.

Kohtuasja arutamine poolel maal

ERA Panga juhtide kohtuasi paneb kohtunik Ingeri Tamme sügavalt ohkama: «Mis siin ikka muud teha, kui kohtuasi venib.»

Kohtunik ei kommenteeri, kas Bergmann on tõeliselt haige või rakendab venitamistaktikat. Ka ei süüdista ta arste. «Kui inimene kaebab tervisehäda, siis ei jää tohtril üle muud, kui tõend välja kirjutada,» sõnab Tamm.

15 kuud kestnud kohtuasja jooksul on avaldatud süüdistuskokkuvõte, määratud kohtulike tõendite uurimise järjekord ning üle kuulatud 18 tunnistajat.

Kohtunik arvab aga, et seni pole kohtuasjaga veel poole pealegi jõutud. «Kindlasti esitatakse veel täiendavaid taotlusi tunnistajate ülekuulamiseks ning kõik kohtualusedki on veel üle kuulamata. Tööd on palju,» ütleb Tamm.

Suure huviga jälgib kohtuasja kulgu riigikogu liige Imre Sooäär, kes on üks tuhandetest kannatanutest, kes ERA Panga kõrbemisega 1999. aasta suvel nii oma kui ka firma rahast ilma jäi.

«Kurb on vaadata, kuidas võib-olla tahtlikult kohtuprotsessi venitatakse. Ma ei tea, miks seda tehakse, kuid tean, et paljud protsessid on lõppenud aegumistähtaegade tõttu,» ütleb Sooäär.

Sooäärel ja teistel kannatanutel pole siiski vaja hirmuga Bergmanni kuritegude aegumistähtaega oodata. Ekspankurit süüdistatakse 1. astme kuriteos ja see aegub alles 15 aastat pärast süüdistuses märgitud viimast kuriteoepisoodi ehk siis aastal 2016.

Kohtualused lasid panga põhja

Lisaks ekspankur Andres Bergmannile on kohtu all panga juhatuse endine esimees Jaak Kiiker (38), endised juhatuse liikmed Mart Kallaste (45) ja Peep Akkel (35), ERA Panga Tallinna filiaali endine juhataja Raivo Link (48), ERA Panga endine jurist Aet Bergmann (37), ERA Panga asjaajamisosakonna endine juht Krista Rästa (34) ja Polaris-Vara endine juht Tarmo Ruben (43) ning sama firma töötaja Helve Luhasalu (48).

Süüdistuse järgi kuritarvitasid ERA Panga juhatuse ja nõukogu liikmed aastatel 1995–1999 oma ametiseisundit ning tegid ebaseaduslikke tehinguid.

Pangajuhid tekitasid pangale 214 miljonit krooni kahju ja põhjustasid panga maksejõuetuse.

Pankurite käänuline kohtutee
3.09.2002

Tartu maakohtus algab mahukas kohtuprotsess ERA Panga ja kindlustusseltside Polaris üheksa endise juhi üle. Kohtuprotsess lükatakse edasi lihtmenetluse kokkuleppe sõlmimiseks.

20.09.2002

Kohus annab ajapikendust lihtmenetluse sõlmimiseks.

4.11.2002

Bergmann ei ilmu kohtusse. Tema õde esitab kohtule tõendi, mille järgi Bergmann viibivat kõhuvalu tõttu haiglas. Lihtmenetluskokkulepe kukub läbi.

8.11.2002

Kohus lükkub edasi, sest Bergmann viibib endiselt haiglas uuringutel.

20.01.2003

Kohus lükkub edasi, sest üks pangajuhte Jaak Kiiker haigestub.

27.01.2003

Kohus lükkub edasi, sest üks kohtualune Tarmo Ruben polnud kätte saanud süüdistuskokkuvõtet.

3.02. – 4.02. 2003

Kohtuprotsess algab. Ükski kohtualune end üheski süüdistuses süüdi ei tunnista.

5.02.2003

Kohus lükkub edasi, sest kohtualune Helve Luhasalu haigestub.

17.02.2003

Kohus lükkub edasi, kuna ühele kohtualusele on vaja teha kohtumeditsiiniline ekspertiis.

7.04.2003

Kohus lükkub edasi, sest kohtualuse Krista Rästa kaitsja vandeadvokaat Jüri Leppik jääb haigeks.

8.04.2003

Kohus lükkub edasi, sest haigestub Bergmann.

28.04.2003

Prokurör alustab 240-leheküljelise süüdistuskokkuvõtte ettelugemist.

29.04.2003

Prokurör jätkab süüdistuskokkuvõtte ettelugemist. Alustatakse tunnistajate ülekuulamisega.

30.04.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmanni advokaat teatab, et tal on leping kaitsjaga lõppenud.

2.06.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmann pole leidnud uut advokaati.

15.–17. ja 22.–25.09.2003

Tunnistajate ülekuulamine.

6.10.2003

Bergmann ilmub kohtusse sidemes peaga. Pärastlõunal saab kohus teada, et perearst on kirjutanud Bergmannile välja haiguslehe. Väidetavalt Bergmann kukkus.

7.10.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmann on peatrauma tõttu haiguslehel.

15.10.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmann on endiselt peatrauma tõttu haiguslehel.

1.12.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmanni tabab viirushaigus.

15.12.2003

Kohus lükkub edasi, sest Bergmann on jätkuvalt haige.

12.01.2004 Peaks toimuma järgmine istung.