Eesti uudised

Pikaro: «Ühiskassa liikme majade läheduses toimub alati midagi!» 

Kadri Paas, 12. november 2003, 00:00
AUK PÕRANDASSE: Koit Pikaro arvates oli ka eilne varahommikune autopommiplahvatus Pae 23 maja ees allilmaga seotud. Kadri Paas
Koit Pikaro peab eile varahommikul Tallinnas Pae tänaval kõmatanud järjekordset pommiplahvatust allilma arveteklaarimiseks ega imesta sugugi, et just seal pommid lõhkevad. «Ühiskassa liikme majade läheduses toimub alati midagi.»

Eile varahommikul kärgatas plahvatus Pae tänava 23. maja juures. Nissan Primera all lõhkes pomm, teatati politseile hommikul kell 6.46.

Uurimise üle võtnud kaitsepolitsei andmetel sai plahvatuses jalust vigastada Virumaalt pärit, kuid Tallinnas treialina töötav 40aastane Jevgeni, kes elabki Pae 23. Väidetavalt on Jevgeni varemgi politsei vaateväljas olnud, kuid seni karistamata.

Tema auto alla pandud lõhkekeha tekitas sõiduki põrandasse umbes 20sentimeetrise augu.

Jevgeni valge Nissan Primera all kõmatanud plahvatus on Pae tänaval tänavu juba teine. Politseis on aga teada vähemalt seitse plahvatust, mis sealkandis 1995. aastast kärgatanud.

Ida politseiosakonna ülemkomissar Andre Hansaar märgib, et selle piirkonna on asustanud probleemsed inimesed. «Ei saa öelda, et seal lausa koletu kuritegelik pesa oleks, aga sotsiaalsed probleemid on küll kuhjunud Pae piirkonda. Ühis-elamutesse on aegade jooksul sattunud elama küllalt kirju seltskond.»

Vana Lasnamäe: kurjategijate taimelava

Ülemkomissar tunnistab, et Lasnamäel juhib kahtlaste alade edetabelit just Pae tänav. Seal pannakse toime märgatavalt rohkem kuritegusid kui mujal. «Vähemalt paar korda nädalas on Paesse ikka väljakutseid.»

Riigikogu liikme, endise kriminaalpolitseiniku Koit Pikaro sõnul peab eilse plahvatuse puhul arvestama ka sellega, et koht on seotud allilmaautoriteediga. «Pae tänava alguses aadressidel 23, 23a ja 25 on ühiskassa liikme Oleg Lvovi saun, kaminasaal ja piljardikoht. Et seal midagi toimub, on täiesti loomulik.»

Kuigi Pikaro märgib ära ka sageli kahtlase taustaga ühis-elamuasukad, ei pea ta neid siiski plahvatuste korraldajaiks. Pigem on põhjuseks Pae tänava asukoht. «See on magus piirkond, mis pole klassikaline Lasnamäe magala, vaid väärtuslike kinnistutega ala,» sõnab ekskriminaalpolitseinik.

Ta räägib, et kuivõrd Eestis on tekkinud kurjategijate põlvkonnad, kus «ametit» antakse edasi isalt pojale, siis ilmselt on niisugune protsess aset leidnud ka vana Lasnamäe alguses. «Teiseks on allmaailm end sealkandis väga hästi kindlustanud.»

Kaitsepolitsei: eilne pole varasemaga seotud

Kaitsepolitsei komissar Henno Kuurmann ei taha eilehommikuse autopommiplahvatuse motiive kommenteerida ja sõnab, et seni kogutud tõendid ei viita sellele, et asi oleks kuidagi seotud varasemate plahvatustega Pae tänaval.

Kuid Pikaro on veendunud, et organiseeritud kuritegevusega oli kõmakas seotud. «Kindlasti kohe! Esiteks pole juhuslikke plahvatusi, ja teiseks korralike inimeste autode all üldjuhul pommid ei kärgata!»

Ta lisab, et tegelikult ei jõua kaitsepolitsei kunagi plahvatuste korraldajateni.

«Nad valivad uurimiseks ainult inimohvritega plahvatusi. Aga paraku on enamik lõhkemisi vaid vigastustega lõppevad mõrvakatsed. Seega ei saa nad iialgi juhtumitest ülevaadet ega jõua kuritegude tellijateni,» usub Pikaro.

Plahvatava Pae kronoloogia
1995. aastal

oli Lasnamäel plahvatus üheksakorruselises majas Punasel tänaval. Kahe korruse trepid langesid sisse, uksed ja aknad lendasid eest.

1998. aasta

6. mai varahommikul kärgatas Pae kaubanduskeskuse juures plahvatus. Pae kaubanduskeskus on formaalselt Punase tänava aadressiga.

1998. aasta

jõulukuul jõudis plahvatustejärg ka Pae tänavale. Kolmekorruselise silikaltsiitmaja ühes trepikojas Pae 48 plahvatanud tugev lõhkekeha muutis terve majasektsiooni rusuhunnikuks. Surma sai keskealine naine koos oma kaheaastase lapselapsega.

Aprillis 2000

plahvatas Pae 23a tänava korrusmajas pomm.

Lõhkekeha oli pandud neljanda korruse vahekoridori otsa seina juurde.

Jaanuaris 2001

plahvatas pomm kell 2.26 öösel kõrvaloleva Pae 23 maja juures; eest lendas ka naaberhoone rauduks.

Pommiohvriteks langenud majade naaber – Pae 21 – on Tallinna allilmaga seostatava ärimehe Oleg Lvovi kuulus Revel Club. Tagasihoidlikus majas peitub tõeline pärl: seal käis oma Tallinna-visiidi ajal einetamas ka profipoksi maailmameister Lennox Lewis.

2003. aasta 11. mai varahommikul oli taas võimas plahvatus Pae 23a elumajas; surma sai 56aastane Valentina, vigastatuna viidi haiglasse 42aastane Vadim. Esmaabi anti veel viiele majas olnud inimesele.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee